No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Základné školy opäť podávajú projekty na rekonštrukciu svojich budov

27. mája 2009 |  | | |

Tri rimavskosobotské základné školy (ZŠ) sa v najbližšom období budú opäť uchádzať o nenávratné finančné prostriedky z fondov Európskej únie, ktoré sú určené na stavebné úpravy a modernizáciu budov. ZŠ M. Tompu a ZŠ P. Dobšinského podávajú projekt opätovne začiatkom júna, ZŠ Š. M. Daxnera na Sídlisku Západ sa o tieto peniaze bude uchádzať po prvýkrát, v závere júla.

Ako pre Rimava.sk uviedol Štefan Orosz, riaditeľ ZŠ M. Tompu, rekonštrukcia budovy školy bola rozdelená do troch etáp. Suma, o ktorú teraz žiadajú (približne 845 tis. eur/ 25 mil. korún), by pokryla náklady len na prvú z nich. „Zahŕňa opravu strechy, prípravu podkrovia na to, aby sa tu mohli zriadiť triedy, ďalej vonkajšiu omietku, výmenu okien a dverí na škole ako aj  úpravu jedálne a ostatných pivničných priestorov,“ objasnil Orosz. Zároveň uviedol, že nechápe, prečo s projektom naposledy neuspeli. Prvoradou záležitosťou pri  posudzovaní úspešnosti projektov by mal byť podľa neho vek budovy.
„Naša škola sídli v storočnej budove, ak sa nezrekonštruuje, o pár rokov z hygienického hľadiska nebude vyhovovať, môže dôjsť k jej zatvoreniu a mesto bude mať problém,“ vyjadril sa Orosz.
Budova bývalej ZŠ I. Ferenczyho na Sídlisku Západ podľa jeho slov nevyhovuje z kapacitného hľadiska. „V súčasnosti máme 520 žiakov, tam je maximálna kapacita 350 žiakov,“ vysvetlil riaditeľ.

Viac ako 1, 72 mil. eur (52 mil. korún) žiada na zateplenie a rekonštrukciu ZŠ P. Dobšinského. Ako pre Rimava.sk uviedol jej riaditeľ Ivan Gecko, z pôvodného neúspešného projektu boli odstránené niektoré nedostatky vytknuté Ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja.

Najmladšou zo škôl, ktorá sa uchádza o približne 1 mil. eur  (30 mil. korún) z fondov, je ZŠ Š. M. Daxnera. Podľa slov jej riaditeľa Viliama Vidinského bude v prípade úspechu prioritou takisto znižovanie tepelných strát, teda zateplenie budovy, výmena okien a vstupných dvier. „Ďalej by sa mali modernizovať niektoré učebne, rekonštruovať átrium a obnoviť fasáda,“ vysvetlil Vidinský.

Na včerajšom mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva poslanci odsúhlasili 5%-né kofinancovanie uvedených projektov, ktoré je jednou z podmienok predloženia žiadosti o nenávratný finančný príspevok.

V novembri minulého roka s projektom uspela Základná škola P. K. Hostinského, ktorá na rekonštrukciu budovy a modernizáciu vzdelávania získala viac ako 1,26 mil. eur (približne 38 mil. korún).  Ako pre Rimava.sk potvrdila riaditeľka školy Viera Szűcsová, so stavebnými úpravami sa do dnešného dňa nezačalo napriek tomu, že mali prebiehať od februára. V marci mesto vyhlásilo verejnú súťaž na realizátora, čaká sa na stanovisko ministerstva.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross