No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Soboťania si opäť vychutnajú kino pod holým nebom, novinkou bude retro stánok

perex-kinematografVedeli ste, že Rimavská Sobota bola v minulosti jedným z mála slovenských miest, ktoré malo kino? To prvé bolo pod holým nebom. A rovnako ako minulé letné prázdniny, ani tie tohtoročné neobíde Rimavskú Sobotu Bažant kinematograf, ktorého kinobus bude v meste parkovať od stredy, 3. augusta do soboty, 6. augusta. Kinematograf prinesie filmy slovenskej a českej produkcie. Vychutnáte si ich na Hlavnom námestí pod holým nebom vždy od 21:00 hod. Vstup je voľný. Novinkou bude retro stánok s občerstvením. Letné kino je súčasťou podujatia Hot Art - umenie v uliciach, ktoré organizuje Mestské kultúrne stredisko (MsKS) v Rimavskej Sobote.

Premietanie pod holým nebom má vždy svoju špecifickú, často až rodinnú atmosféru, ktorá má potenciál ľudí spájať.
Tešiť sa môžete na štyri filmy. Ako ďalej Rimava.sk informoval Tomáš Bálint z MsKS, tým prvým (streda, 3. augusta) bude film Kobry a užovky. Film režiséra Jana Prušinovského predstavuje dramatický a realistický, no zároveň veľmi ľudský príbeh dvoch bratov, v podaní bratov-hercov Mateja a Kryštofa Hádkovcov, ktorí každý po svojom hľadajú vlastné šťastie a spôsob, ako prežiť. Úžovku stvárňuje Matěj Hádek, je stratený vo svojom vlastnom živote a napriek tomu, že má štyridsať, nemá babu ani prácu a cíti, že má poslednú šancu niečo so sebou urobiť a nehodlá to premárniť. Jeho brat Kobra (Kryštof Hádek) je magor, nezodpovedné dieťa a feťák. Býva s večne opitou matkou (Jana Šulcová), vykráda chatky a zo všetkého najradšej stavia vzdušné zámky. V istom momente, keď si Užovka myslí, že by mohol byť už konečne šťastný sa objaví na scéne Kobra, ktorý to všetko zmení.

Druhý film (štvrtok, 4. augusta) bude z veselšieho súdka, na svoje si prídu priaznivci komédií. Výpravná komédia Wilsonov, ktorá vznikla v rovnocennej slovensko-českej koprodukcii v réžii Tomáša Mašína, divákov zo súčasnosti prenesie na chvíľu do roku 1919, do mesta až veľmi podobného starej Bratislave, ktorého primátor sníva svoj veľký sen o pričlenení mesta k Spojeným štátom americkým. Tieto ambície mu však komplikuje séria tajomných zločinov a vyšetrovania sa musí chopiť externista, americký expert FBI.

bazant-kinematograf1V piatok, 5. augusta, bude na programe najnovší film Petra Zelenku, Stratení v Mníchove. Film sa pozerá na dôležitú kapitolu československých dejín, obdobie Mníchovskej dohody. Sir „P“ je deväťdesiatročný papagáj sivý, ktorý kedysi patril Édouardovi Daladierovi a dodnes opakuje niektoré dôležité vety a prehlásenia. Na pozvanie riaditeľa Francúzskeho kultúrneho inštitútu sa v roku 2008 ako živá relikvia z čias Mníchovskej dohody ocitne v Prahe, ktorého unesie za dramatických okolností český novinár Pavel (Martin Myšička) a na základe papagájových kontroverzných citácií Daladiera rozpúta medzinárodný škandál. Režisér filmu bol ocenený Českým levom za scenár, ďalším levom bola ocenená strihová skladba filmu.

Štvrtým filmom (sobota, 6. augusta) bude príbeh vyliečenej alkoholičky, kedysi slávnej herečky, ktorá sa usiluje prinavrátiť do života a získať si priazeň a lásku svojho syna. Vo filme s názvom Eva Nová si zahrala Emília Vášáryová a Milan Ondrík. Obaja za svoje vynikajúce výkony získali slovenské národné filmové ceny Slnko v sieti. Film bol ocenený aj v hlavných kategóriách a stal sa najlepším slovenským filmom uplynulých dvoch rokov.

„Premietanie pod holým nebom má vždy svoju špecifickú, často až rodinnú atmosféru, ktorá má potenciál ľudí spájať. Aj to je jedným z cieľov letných filmových večerov, ktoré nám tento rok spríjemní i špeciálny retro stánok s občerstvením. Divákov tak čaká skutočne unikátny, nielen filmový zážitok. Srdečne ich preto všetkých pozývame,“ povedal Tomáš Bálint z MsKS, ktoré HOT ART organizuje.

September v znamení kinematografie

Po Bažant kinematograf to filmovou témou nekončí. Ako ďalej Rimava.sk informoval Bálint, začiatkom septembra zavíta do Rimavskej Soboty známy filmový kritik a šéfredaktor portálu kinema.sk, Peter Konečný. „Po úspešnej prednáške z dejín kinematografie sa známy filmový kritik vracia do Rimavskej Soboty s témou Najzaujímavejšie svetové filmové a televízne reklamy,“ avizuje Bálint, podľa ktorého si Konečný pripravil viac ako 150 reklám, ktoré považuje za výnimočné v symbióze kreatívy a prevedenia.

Audiovizuálna smršť sa rozpúta v piatok, 9. septembra o 19:00 hod. v bábkovej sále Domu kultúry. „Pozrieme si najoceňovanejšie kreatívy, zakázané koncepty, komparatívne provokácie, najlepšie virálne videá, japonské bizarnosti a samozrejme najvtipnejšie reklamné kampane,“ doplnil a dodal, že vstupné je 3 euro, predpredaj v TIC a MsKS.

Peter Konečný od roku 2000 intenzívne publikuje v niekoľkých printových a elektronických médiách. Je šéfredaktor a zakladateľ najčítanejšieho a najstaršieho slovenského špecializovaného filmového portálu Kinema.sk. Absolvent katedry filmovej vedy a multimédií na Vysokej škole múzických umení. Konečný je aj tvorca a spolupracovník niekoľkých filmových festivalov a prehliadok. Aktívne pôsobiaci v marketingovej a dramaturgickej oblasti najstaršieho kina na Slovensku – Mladosť. V letných mesiacoch je hlavným dramaturgom jediného bratislavského amfiteátra – Letné kino SNG. Rovnako aj autor každoročného filmového ocenenia „Kinema Film roka“ a dlhoročný spolupracovník Rádia_FM a tvorca relácie Screener pre denník SME. Aktuálne prednáša po celom Slovensku a venuje sa aj prednáškam pre stredné a vysoké školy. Žije a pracuje v Bratislave.

Bažant kinematograf ako aj prednáška Petra Konečného sú súčasťou kultúrneho leta HOT ART – umenie v uliciach mesta Rimavská Sobota, ktoré pre vás organizuje MsKS s finančnou podporou FPU a miestnych podnikateľov.

Zdroj: Rimava.sk, MsKS


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross