No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Sťažnosť na komunálne voľby v Bátke Ústavný súd odmietol

ilustračné fotoSťažnosť, ktorou strana TIP na Ústavnom súde namietala nezákonnosť a neústavnosť volieb starostu v obci Bátka v Rimavskosobotskom okrese, bola odmietnutá „ako zjavne neopodstatnená“. Rozhodlo o tom plénum Ústavného súdu SR na včerajšom neverejnom zasadnutí. Ako ďalej z tlačovej správy Ústavného súdu vyplýva, plénum včera rozhodovalo o ďalších dvanástich sťažnostiach týkajúcich sa komunálnych volieb.

V Bátke si voliči vyberali spomedzi piatich kandidátov na post starostu. Zvolený bol Peter Hencz (Most-Híd), vďaka 165 hlasom, druhý skončil Gejza Dubovicky (TIP) so ziskom 161 hlasov.  Bývalý starosta Zoltán Mács (neka) získal 154 hlasov. Ďalší v poradí skončili nezávislí kandidáti Gabriel Pásztor (24 hlasov) a  Petr Baranay (13 hlasov).

Ako už Rimava.sk informovala, na Ústavný súd prišla sťažnosť aj kvôli voľbám v Blhovciach v okrese Rimavská Sobota. Túto sťažnosť Ústavný súd prijal na ďalšie konanie. V obci boli dvaja kandidáti, vo voľbách zvíťazil dlhoročný starosta so ziskom 218 hlasov. Druhý kandidát si v komunálnych voľbách pripísal 204 voličských hlasov. Ako sa v podaní zverejnenom na stránke Ústavného súdu uvádza, sťažovateľ je toho názoru, že voľby starostu boli nezákonné a neústavné. Zdôvodňuje, že členov komisie, ktorí išli k voličom s prenosnou urnou, mal autom voziť dovtedajší starosta. Komisia sa o tom podľa neho zmienila aj v zápisnici. Sťažovateľ tiež uviedol,  že v deň konania volieb sa mal starosta zdržiavať v priestoroch obecného úradu, kde bola aj volebná miestnosť, pričom mal podľa neho po ukončení hlasovania vojsť do volebnej miestnosti a ovplyvňovať to, čo má byť v zápisnici napísané. Sťažovateľ v podaní spomenul aj údajné "zastrašovanie" voličov - aktivačných pracovníkov v čase pred voľbami.

"Ústavný súd konštatuje, že sťažovateľom opísaný skutkový stav mohol viesť k porušeniu ústavy a zákona o voľbách a tento skutkový stav mohol ovplyvniť výsledok volieb starostu. Keďže ústavný súd nezistil v rámci predbežného prerokovania sťažnosti žiaden dôvod na jej odmietnutie, prijal sťažnosť na ďalšie konanie," konštatuje Ústavný súd SR.

Sťažnosti týkajúce sa volieb boli doručené aj z okresu Poltár, sťažnosť z Cinobane aj zo Šoltýsky však bola odmietnutá.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross