No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Za zabitie v Čerenčanoch padol verdikt. Obžalovaný Miroslav sa chce odvolať

16. októbra 2014 |  | | |

obžalovaného Miroslava K. odvádzajú z pojednávaniaVinný zo zločinu zabitia. Takýto verdikt si dnes na Okresnom súde v Rimavskej Sobote vypočul obžalovaný 26-ročný Miroslav K., ktorý mal vo februári, v byte v Čerenčanoch, bodnúť päťdesiatnika Jána po tom, ako spoločne popíjali a pohádali sa. Muža našli mŕtveho vo vani, príčinou smrti bolo udusenie utopením. Senát okresného súdu uložil Miroslavovi trest odňatia slobody na deväť rokov, odpykať si ho má v ústave na výkon trestu so stredným stupňom stráženia. Obžalovaný zahlásil odvolanie.

To, či bola voda vo vani, keď do nej Ján spadol, nie je jednoznačné. Obžalovaný pripustil, že do Jána strčil a ten spadol do kúpelne. Tvrdil však, že hneď potom vybehol z bytu a on sám do kúpelne nevošiel. Keď sa po pár minútach vrátil, Jána videl ležať nehybne vo vani. Vtedy porozhadzoval veci v byte, aby zakryl stopy.
Na dnešnom pojednávaní ešte vypovedala znalkyňa, doktorka, ktorá vykonávala pitvu a zúčastnila sa aj rekonštrukcie skutku priamo na mieste. Podľa jej slov Ján mal síce bodnorezné poranenia, no pri páde do vane žil. Pitva preukázala, že príčinou smrti bolo udusenie utopením. Ako  znalkyňa uviedla, nezvratné poškodenie mozgu vtedy zvyčajne nastáva v priebehu piatich minút, no sú známe prípady, kedy je časové rozmedzie dlhšie. Rovnako ako jej kolegyňa na minulom pojednávaní, aj dnes znalkyňa potvrdila, že vylučujú, aby si poranenia nožom spôsobil poškodený muž sám. Ako na súde odznelo, ak by sa poškodený neudusil, pri včasnej pomoci sa z poranení mohol vyliečiť asi za šesť až dvanásť týždňov. Znalkyňa spomenula, že v kúpeľni nebol náznak zápasu, no nevylúčila aktívny prístup útočníka a následné utopenie.

Ďalšie návrhy na doplnenie dokazovania nepadli, na predchádzajúcich pojednávaniach vypovedali príbuzní nebohého Jána, rodičia obžalovaného, Jánovi kamaráti aj znalci.

Prokurátor v záverečnej reči navrhol uznať Miroslava vinným zo zabitia a žiadal trest v hornej polovici trestnej sadzby, so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym alebo stredným stupňom stráženia. Ako povedal, je zarážajúce, prečo obžalovaný neposkytol Jánovi pomoc, keď sa do bytu vrátil, ako sám potvrdil. Podľa prokurátora to možno Jánovi mohlo zachrániť život. Spomenul, že Miroslav má sklony k agresivite, nôž si do bytu doniesol so sebou a bezdôvodne ho vytiahol, keď sa obaja opití hádali.

Obhajca uviedol, že vina obžalovaného nebola jednoznačne preukázaná. Pripomenul, že viacerí svedkovia potvrdili agresívne správania Jána, keď bol pod vplyvom alkoholu. Podľa jeho slov Miroslav nešiel do jeho bytu za účelom ublížiť mu na zdraví a smrť tiež nenastala ako dôsledok zranení. Podľa jeho slov potýčku začal poškodený, zápasili s Miroslavom, no ten chcel z bytu odísť, keď videl, že Ján je zranený. Ako obhajca uviedol, obžalovaný konal v nutnej obrane, navrhol ho spod obžaloby oslobodiť. V prípade uznania viny by mal byť podľa neho skutok prekvalifikovaný ako nedbanlivostný trestný čin.

Samotný obžalovaný vyhlásil, že to, čo sa stalo, veľmi ľutuje. Ako povedal, s Jánom sa pobili, no nemal v úmysle ublížiť mu. Za najhoršie podľa jeho slov považuje, že spanikáril. "Vyčítam si to," uviedol na súde a zároveň sa ospravedlnil Jánovým pozostalým, aj svojej rodine.

[pullquote align="right"]Miroslav bol obžalovaný zo zločinu zabitia, za ktorý hrozí trest odňatia slobody na sedem až desať rokov.[/pullquote]Senát okresného súdu uznal Miroslava vinným, že v Jánovom byte muža dvakrát bodol, spôsobil mu aj povrchové ranky a podliatiny a hodil ho do vane, čím spáchal zločin zabitia. Za to ho poslal na deväť rokov do väzenia so stredným stupňom stráženia. Podľa senátu tak bude zabezpečená lepšia prevýchova obžalovaného. Zároveň uložil trest prepadnutia veci, nožov. Obžalovaný má tiež Jánovej príbuznej uhradiť výdavky na pohreb vo výške 380 eur. Rozhodnutie nie je právoplatné, obžalovaný zahlásil odvolanie.

Miroslav sa skutku dopustil v skúšobnej lehote. Vlani v máji nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie, ktorým bol uznaný vinným z prečinu krádeže. Vtedy mu súd uložil trest odňatia slobody na jeden rok, s podmienečným odkladom na dva roky.

[su_media url="https://www.youtube.com/watch?v=rN2opVjSBSM" width="600" height="388"]

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články:

Pre zabitie v Čerenčanoch vypovedali ďalší svedkovia. Prípad sa chýli ku koncu
Začal sa súd vo veci zabitia v Čerenčanoch. Niektorí svedkovia si pred pojednávaním vypili

ČERENČANY: Vyšetrovanie „smrteľného kúpeľa“ je ukončené
ČERENČANY: Miroslava stíhajú za zabitie vo väzbe, súdne trestaný bol aj v Holandsku
ČERENČANY: U Miroslava, obvineného zo zabitia, policajti zistili drogy
ČERENČANY: Bodnutý muž sa utopil vo vani. Z jeho zabitia obvinili Miroslava
ČERENČANY: Začali stíhanie pre vraždu. Vypočúvajú svedkov a podozrivého
VIDEO: V Čerenčanoch našli zabitého muža, polícia odviedla podozrivého


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross