No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Suma 180 tisíc eur pravdepodobne nebude postačovať na kruhový objazd, mesto pokračuje vo výstavbe chodníkov

malohontska01V poradí piata kruhová križovatka v centre Rimavskej Soboty na Malohontskej ulici bude zrejme drahšia ako sa predpokladalo. Okrem odsúhlasených 180 tisíc eur z rozpočtu Banskobystrického samosprávneho kraja by sa náklady mali zvýšiť o približne 40 tis. eur. Naznačil to na nedávnom rokovaní Mestského zastupiteľstva primátor mesta Jozef Šimko, ktorého predseda BBSK Marian Kotleba poveril riadením stavby. „Mám to všetko pod kontrolou,“ uistil však primátor Šimko, podľa ktorého stále vybavujú stavebné povolenie. Ako spomenul, ak budú nebodaj problémy s vydaním stavebného povolenia, tak v novembri sa už do výstavby nechytia kvôli počasiu a počkajú radšej do marca. Zároveň podotkol, že im vyskočil taký menší problém. „Pretože pán Kováč mi vyhotovil projektovú dokumentáciu na 180 tisíc eur, lenže zabudol na jednu vec, to znamená prehodiť elektroinštalácie, inžinierske siete,“ povedal Šimko a odhadol, že ďalšie náklady by tak mali predstavovať približne 40 tis. eur. Podľa jeho slov tak budú musieť znovu rokovať s poslancami. Primátor v lete pôvodne avizoval, že kruhovú križovatku chcú postaviť do konca roka.

S otázkou podhodnotenej ceny kruhového objazdu sa redakcia obrátila aj na projektanta Karola Kovácsa, ktorého primátor na verejnom rokovaní spomínal. Ako pre Rimava.sk uviedol Karol Kovács, v projekte nezabudli na nič a nejde o chybu z jeho strany. „Viac sa k tomu nebudem vyjadrovať,“ uzavrel projektant Kovács.

Ako ďalej na rokovaní primátor Šimko informoval, v meste aj naďalej prebieha rekonštrukcia chodníkov, dokončujú cyklochodník na Školskej ulici. Napojený bude na bývalú poltársku trať a cyklocestu na Kurinec. Práce na chodníku na Okružnej ulici odhadol ešte na tri týždne. Pohnúť by sa už mala aj rekonštrukcia Námestia Š. M. Daxnera, kde s prácami Technické služby začali v lete, no posledné týždne sa čakalo na novú dlažbu. Ako poznamenal, novú dlažbu už majú a klásť ju majú začať od budúceho týždňa, aby nenarušili priebeh Gemersko-malohontskému jarmoku, ktorý bude už tento piatok a sobotu (23. a 24. septembra).

Mesto pracuje aj na začatej rekonštrukcii Námestia M. Tompu, podľa primátora ich však brzdí byrokracia. Podľa vedúcej odboru rozvoja mesta na Mestskom úrade Evy Murárikovej museli prejsť procesom, viac ako 20 stanovísk, ktoré boli vydané. Potrebujú k tomu napríklad stanovisko k premiestneniu sochy, jej reštaurovaniu, k zámeru úpravy nehnuteľnosti či úpravy zelene. Teraz sú však už v poslednom štádiu, kedy požiadali o vykonanie reštaurátorského výskumu a tento týždeň už dostali projektovú dokumentáciu pre konečnú realizáciu námestia čo však ešte musí posúdiť Krajský pamiatkový úrad.
Podľa slov primátora ich však ešte čaká výber dodávateľa, no na budúci rok chce aby bola socha pri príležitosti 200. výročia M. Tompu už premiestnená. Ako zdôraznil, sochu tam premiestni aj keby mali porušiť niekoľko ustanovení. „Možno mi dajú nejakú pokutu, ale to patrí k životu,“ dodal Šimko. Námestie by malo mať vzhľad ako z roku 1902-1908. Socha M. Tompu sa má presunúť do stredu, na miesto fontány, a socha Sándora Petőfiho zatiaľ ostane na svojom pôvodnom mieste.

Záznam TV Rimava z utorkového rokovania zasadnutia poslancov Mestského zastupiteľstva

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross