No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Teatro Okolo Malohontu už túto nedeľu. Za domácich zabojujú aj dvaja víťazi uplynulých ročníkov

Ostrý štart, rovinky, ale aj tiahle kopce, ktoré vystriedajú rýchle zjazdy. Aj o tom bude blížiaca sa jesenná cykloklasika Teatro Okolo Malohontu. Štartovný výstrel pretekov je naplánovaný na nedeľu, 17. septembra o 10:30 hod. na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote. Hneď po ňom sa na viac ako 120 kilometrov dlhú trasu s prevýšením 1500 metrov vydajú desiatky cyklistov z Maďarska, Poľska, Česka a samozrejme Slovenska. Medzi nimi nebudú chýbať ani domáce želiezka v ohni ako Filip Balciar, Dávid Kaško či zo starších jazdcov Vladimír Melo.

Domáci tím CK Rimavská Sobota má však vo svojich radoch aj dvoch víťazov uplynulých ročníkov. Jedným z nich je Štefan Nôta, víťaz z roku 2014, ktorý tento rok prestúpil do CK Rimavská Sobota. Svoje kvality ukázal takmer hneď po svojom prestupe, na tohtoročnej Jarnej cene mesta skončil bronzový. No aktuálnou posilou domáceho klubu je minuloročný víťaz Teatro Okolo Malohontu, ako aj víťaz Jarnej ceny mesta z roku 2015 i niekoľkonásobný majster Maďarska v časovke jednotlivcov, už bývalý pretekár klubu Dr. Bátorfi Agria KTK. Reč je o maďarskom pretekárovi Gáborovi Fejésovi, ktorý sa taktiež predstaví už túto nedeľu vo farbách CK Rimavská Sobota.

Minulý rok Gáborovi kopcovitý profil trate sadol. Hneď po štarte sa pretekárom začal strácať až jeho náskok dosiahol 3 minúty. Do cieľa prišiel nikým neohrozený s viac ako 21-sekundovým náskokom. Tento rok však trať bude mierne upravená. Takpovediac kopcovitý minuloročný štart vystrieda rovinka. Cyklistov čaká približne 15 rovinatých kilometrov. Prvé razantnejšie šliapnutie do pedálov nastúpi za Kokavou nad Rimavicou, kde ich čaká aj prvá horská prémia – sedlo Chorepa, ktorým cyklisti pretekajúci na dlhšej trase prejdú dvakrát. Potom sa v Hnúšti vydajú smerom na tretiu horskú prémiu, ktorou je sedlo Brezina, tam bude umiestnená aj občerstvovacia stanica. Po nej bude nasledovať posledná, štvrtá, horská prémia nazvaná Poproč podľa neďalekej obce. Odtiaľ sa boj na dvoch kolesách vydá na obec Rovné, Hrušovo, cez Ostrany na Lukovištia, kde pelotón prejde na Horné Zahorany cez mierne stúpanie na Škváre a odtiaľ cez Vyšnú Pokoradz do Rimavskej Soboty.

Tento rok je však pripravená aj druhá, približne 70-kilometrová, trasa. Prvých 15 kilometrov je rovnakých ako s dlhšou trasou. V Rimavskej Bani sa pretekári kratšej trasy vydajú smerom na Hnúšťu, kde odbočia vpravo a od toho bodu čaká všetkých rovnaká trasa.

Na cestách regiónu tak bude v nedeľu, 17. septembra, väčšia koncentrácia cyklistov ako zvyčajne. Práve preto si organizátori pripravili súťaž pre obce, cez ktoré budú cyklopreteky prechádzať. Ako avizoval pre Rimava.sk riaditeľ pretekov Marek Urbančok, vyhlásili súťaž o najlepšie povzbudzujúcu obec. Trasa vedie cez 15 obcí a 2 mestá. Ak ste obyvateľom jednej z 15 obcí či mesta, tak si na nedeľu pripravte hlasivky, transparenty, kostými, kroje či hudobné nástroje, fantázii sa medze nekladú. Podľa riaditeľa pretekov sa každá obec bude hodnotiť ako celok. Ako uviedol, originalita, entuziazmus a zanechaný dojem na pretekároch sú veľmi dôležité. Súťaž budú vyhodnocovať hlasovaním poroty zloženej z organizátorov v sprievodných vozidlách a všetkých pretekárov, ktorí sa zúčastnia pretekov a v cieli odovzdajú svoj hlas.

Ožije aj Hlavné námestie

Okrem povzbudzujúcich obcí, cez ktoré prechádzajú preteky bude veselo aj na Hlavnom námestí. Počas doby čakania na prvých pretekárov si veľkí, malí a dokonca aj tí najmenší môžu otestovať svoju zručnosť a rýchlosť na dvoch kolesách. TV Rimava, ktorá v rámci série svojich víkendových športových aktivít pod názvom Nebuď lekvár, pripraví na nedeľu, 17. septembra, na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote rôzne súťaže, v ktorých vaše ratolesti môžu vyhrať podpísaný dres Petra Sagana.

Súťažiť sa bude v troch vekových kategóriách, a to Baby – do 4 rokov, Mini – 5 – 9 rokov a Midi – 10 – 14 rokov. Súťaže budú 3 – klasický okruh (čo najrýchlejšie prejsť stanovenú trasu), prekážková dráha (čo najrýchlejšie prejsť vyznačenú dráhu) a najpomalší jazdec. Na konci súťaží bude v každej kategórii a v každej disciplíne vyhlásené 1.,2. a 3. miesto. Každý, kto absolvuje vo svojej kategórii všetky 3 súťaže, bude zaradený do losovania o skvelé ceny od sponzorov a o hlavnú cenu – podpísaný dres Petra Sagana.

Popri čakaní na prvých jazdcov pretekov Teatro Okolo Malohontu sa však okrem detských súťaží a cien môžete tešiť na nafukovací hrad, maľovanie na tvár, popcorn či limonády. A to všetko bude zadarmo!

Do nedele ostáva ešte zopár dní, tak ešte stíhate čo-to potrénovať, nech už sa vydáte na 120 alebo 70 kilometrov dlhú trať jesennej klasiky, Teatro Okolo Malohontu. Registrovať sa môžete tu alebo na mieste v deň pretekov. Rovnako máte ešte chvíľu času na vycibrenie zručností na súťaže v rámci série Nebuď lekvár. Registrácia bude možná len na mieste v deň konania pretekov Teatro Okolo Malohontu.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross