No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Banské múzeum v Hnúšti bude prezentovať históriu baníctva v regióne

20. septembra 2022 |  | 
Foto: OOCR Gemer

HNÚŠŤA - V Hnúšti, miestnej časti Mútnik, počas uplynulých dní otvorili banské múzeum, ktoré má pripomínať históriu baníctva v regióne Malohont, konkrétne ťažbu a spracovanie rúd železa, neskôr mastenca a magnezitu.

"Expozícia múzea disponuje značnou zbierkou baníckych predmetov, minerálov či exponátov odkazujúcich na históriu okolia mesta Hnúšťa. Celkový obraz interiéru obohacuje dioráma vstupu do banskej štôlne so žilou pyritu. Návštevníkov prevedie históriou aj zaujímavý dokumentárny film s unikátnymi zábermi podzemných štôlní. Súčasťou návštevy múzea je aj krátky vstup do hlbinných priestorov bane, v ktorej návštevníci prejdú 600 metrov," uviedol v tlačovej správe Viktor Brádňanský z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Gemer (OOCR).

Článok pokračuje pod reklamou


Na projekte spolupracovali mesto Hnúšťa, štátna správa a Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK). ,,Aj v oblasti cestovného ruchu sme urobili v Hnúšti výrazný skok dopredu. Vznikol tu náučný chodník na Ceste Márie Széchy, múzeum priemyselnej histórie, oddychová zóna s historickým kamenným mostom, obnovujeme historický park a budovu Petrivaldského vily. Banícke múzeum s možnosťou vstupu do podzemia je už ale nadregionálnym produktom, ktorý skutočne môže prilákať návštevníkov z celého Slovenska. Takto významnú atrakciu som za posledné roky v našom okrese nezaznamenal,“ povedal o aktivitách Hnúšte v oblasti turizmu primátor mesta Roman Lebeda.

Otvorenia banského múzea sa zúčastnil aj predseda BBSK Ján Lunter. "Expozícia novovzniknutého múzea je spracovaná veľmi atraktívne. Ja sám som sa vďaka filmu, ktorý je súčasťou expozície, dozvedel veľa nových informácií. Som si istý, že toto miesto sa stane obľúbeným cieľom návštevníkov, ale najmä školských výletov zo širokého okolia. Potrebujeme ukázať našej mládeži, ako žili naši predkovia a najmä ako baníctvo a ťažba nerastných surovín aj dnes dávajú prácu obyvateľom našich regiónov," dodal župan.

Banské múzeum v Hnúšti sa nachádza pri areáli spoločnosti GENES, adresa je Mútnik – Skálie 1, Hnúšťa. Dvere múzea budú otvorené každú sobotu o 10:00 hod. na jeden vstup. Sprevádzaný vstup do podzemia je potrebné si rezervovať telefonicky vopred. Vstup do múzea je zdarma, kombinácia múzeum + banské podzemie stojí 4 eurá za osobu.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross