No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Blhu rekonštruujú centrum, v Rim. Seči práce stoja kvôli pochybnostiam o samospráve

26. augusta 2011 |  | | |

Dve obce v okrese, Rimavská Seč a Veľký Blh, ktoré získali nenávratný finančný príspevok na regeneráciu sídel za viac ako milión eur, nenapredujú s prácami rovnako. Kým v Blhu postupujú podľa harmonogramu, v Seči už niekoľko mesiacov stoja. Ako pre Rimava.sk uviedol poslanec obecného zastupiteľstva v Rimavskej Seči Zoltán Pósa, ktorý zastavené práce namietal a interpeloval, obec čaká na podpísanie dodatku k zmluve o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na Ministerstve pôdohospodárstva SR.

„Podpis dodatku oddialila neistota ohľadom plnenia podmienok poskytnutia pomoci zo strany prijímateľa v súvislosti s konaním Okresného riaditeľstva Policajného zboru Rimavská Sobota v trestnej veci prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa,“ uviedla pre Rimava.sk Monika Szabová z Odboru komunikácie s médiami Ministerstva pôdohospodárstva rozvoja vidieka SR. Ako doplnila, riadiaci orgán požiadal políciu o aktuálne informácie, či sú vedené súdne, exekučné, konkurzné konania voči obci Rimavská Seč. Stanovisko očakávajú do konca mesiaca.

Revitalizácia centra obce, ciest a chodníkov by mala stáť viac ako 600 tis. eur. Stavenisko odovzdali prešovskej firme približne pred rokom. Opraviť má Hlavnú ulicu - Veľký a Malý rad. Okrem existujúcej verejnej zelene má zrekonštruovať verejné osvetlenie, chodník v parku a plochu pred zdravotným strediskom. Podľa poslanca Pósu sa s prácami začalo na jeseň minulého roka, pozastavené sú od februára. „Urobili sa chodníky, rozbúrali cesty, odvtedy sa nepokračuje,“ povedal Pósa.

Starostka obce Márta Stubendek tvrdí, že práce mali ukončiť do mája a preto požiadali o predĺženie termínu ukončenia do konca roka, pokračovať plánujú v septembri. „Nie je tu práce toľko, že by sme ju nestihli dokončiť na jeseň,“ uviedla pre Rimava.sk Stubendek. Ako poznamenala, podpisovanie dodatkov ohľadom zmeny DPH je celoslovenský problém. „Žiadali sme, aby nám bol rozdiel jedného percenta uhradený,“ objasnila.

V rovnakom čase ako Rimavská Seč získali nenávratný finančný príspevok aj v obci Veľký Blh. Ako pre Rimava.sk uviedol starosta Tibor Csúr, práce idú podľa harmonogramu a plánujú ich dokončiť do konca roka.  „Chodníky a asfaltové časti sú hotové, robí sa výsadbová čast,“ uviedol Csúr. Ako poznamenal, v týchto dňoch sadia stromy, kríky a trávnatú časť na hlavnej ulici. Realizátorom prác je rimavskosobotská spoločnosť Cason Consulting. Obec získala na revitalizáciu z eurofondov približne 460 tis. eur. Obce sa na realizácii podieľajú 5 percentnou čiastkou.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross