No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Lukovištiach to bude „písať“. Postará sa o to koštovka domácich páleniek

Tá ale píše. Túto poznámku snáď povedal alebo počul každý. A viete, kde ju možno budete počuť najčastejšie? Tým miestom bude obec Lukovištia, kde sa v sobotu, 15. júla, uskutoční ochutnávka tých najlepších domácich páleniek z Banskobystrického kraja. Na Lukovišťskom kalíšku budete môcť okoštovať viac ako 260 vzoriek ovocných destilátov, pomedzi to ochutnať kapustnicu či zabíjačkové špeciality a zabaviť sa pri ľudovej hudbe.

„Podujatie začína prednáškou na tému Najnovšie poznatky prípravy ovocných destilátov, ktorou bude sprevádzať Ján Balog, riaditeľ pre spracovanie a skladovanie, logistiku a poradenskú činnosť v oblasti výroby alkoholických nápojov z firmy Gemerprodukt Valice OVD Rimavská Sobota,“ uviedla pre Rimava.sk Miroslava Vargová, manažérka miestnej akčnej skupiny (MAS) Malohont, ktorá Lukovišťský kalíščok spoluorganizuje. Ako ďalej uviedla o 11:00 hod. sa uskutoční vyhodnotenie súťaže a ocenenie víťazov, ktorým bude udelených celkovo 78 zlatých, 75 strieborných a 70 bronzových diplomov.

Podľa Vargovej, koštovka páleniek v duchu „pi málo - pi dobré“ bude od obeda do 19:00 hod. „Na výber bude 265 súťažných destilátov v kategóriách slivka, hruška, jablko, čerešňa/višňa, záhradná zmes a iné destiláty, z ktorých bude možné ochutnať napríklad pálenku z hrozna, drienky, šípky, trnky, bazy, maliny, marhule i raže,“ priblížila s tým, že popri tom si degustujúci budú môcť pochutnať na guľáši, kapustnici a zabíjačkových špecialitách. Spestrením bude kultúrny program v podaní Folklórneho súboru Háj a Základnej umeleckej školy z Rimavskej Soboty, ku ktorým sa pridajú aj fujaristi a heligonkári z Tisovca či Dychová hudba mesta Hnúšťa.

„Cieľom podujatia je predovšetkým osveta v príprave kvalitných ovocných destilátov, vyrobených v licencovaných páleniciach, ale aj zviditeľnenie obce a regiónu Gemer-Malohont, v ktorom má výroba pálenky bohatú históriu a tradíciu,“ dodala Alena Segedyová, starostka obce Lukovištia.

Lukovišťský kalíščok sa po prvýkrát uskutočnil v roku 2014, a to pri príležitosti 80. výročia otvorenia obecnej pálenice v Lukovištiach. Ako povedal pre Rimava.sk Jozef Mitter z organizačného výboru súťaže, obec sa rozhodla pokračovať v súťaži a ochutnávke ovocných destilátov, pričom tentokrát sa jej záber rozšíril na celý Banskobystrický kraj.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross