No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V nedeľu si pospíme o hodinu kratšie, opäť prichádza zmena času

24. marca 2018 |  | |

V nedeľu, 25. marca, si pospíme o hodinu kratšie. Na svedomí to bude mať zmena zimného na letný čas. Ručičky na hodinkách si posunieme v noci z druhej hodiny na tretiu. Letný čas bude trvať až do 27. októbra 2018, kedy si 28. októbra znova posunieme čas o hodinu späť.

Názory na zmenu času sa však medzi verejnosťou líšia. Niektorým zmena neprekáža, ale ako vyplýva z našej ankety zverejnenej približne pred týždňom, väčšina ľudí sa prikláňa k jej zrušeniu. Proti striedaniu letného a zimného času zahlasovalo viac ako 400 respondentov. Naopak, za pretrvávajúcu zmenu bolo približne 150 hlasujúcich a viac ako 30 respondentom je jedno, či zmena času ostane alebo nie.

Slovenska sa táto zmena po prvýkrát týkala v rokoch 1915 a 1916 a potom v rokoch 1940 až 1949. Túto zmenu zažívame na Slovensku každoročne až od roku 1979. Vtedy Československo zasiahla silná vlna mrazov, tie spôsobili značné výkyvy v dodávkach elektrickej energie, a to viedlo k jej večernému niekoľko hodinovému vypínaniu. Predpokladalo sa, že posun o hodinu dopredu výrazne zníži spotrebu elektrickej energie vo večerných hodinách. Bol to tiež jeden z hlavných argumentov, aby sa posun času zaviedol opäť, ale natrvalo. Argumentom pre jeho zavedenie bolo, podľa názoru predsedníctva ÚV KSČ, tiež zvýšenie pracovnej produktivity odpoludňajších pracovných zmien. Ako ďalší argument bol uvádzaný väčší komfort pri voľnočasových aktivitách a pri dovolenkách, čo je jeden z najviac využívaných argumentov pre zachovanie letného času aj v súčasnosti.

Zmenu času využíva aj väčšina členských štátov Európskej únie. Touto témou sa vo februári 2018 zaoberal aj európsky parlament. Podľa predloženého návrhu pred europoslancov by sa mala zmeniť existujúca smernica a zrušiť striedanie času. Europarlament však na návrh niektorých poslancov prijal pozmeňujúci návrh, ktorého výsledkom je zatiaľ zváženie všetkých argumentov, či zrušiť alebo ponechať striedanie času. Ako však vyplýva z nariadenia Vlády SR z februára 2017, na prípadné zrušenie zmeny času si budeme musieť počkať do roku 2021. Práve dovtedy má platnosť nariadenie Vlády SR o zavedení letného času.

Odporcovia zmeny času však popri svojich argumentoch majú na slovenskej stránke Nepotrebujeme letný čas ako aj na stránke iniciatívy foronlyonetime.eu pripravenú petíciu za zrušenie striedania letného a zimného času. Ako avizujú, úspora energie je minimálna, letný čas mnohým ľuďom narúša biorytmus a podpisuje sa pod zdravotné problémy.

Zdroj: Rimava.sk, foronlyonetime.eu FOTO: visualhunt.com


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross