No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Ožďanoch opäť horelo. Bojujú tam proti "podpaľačovi", ktorý napadol hasičov

V Ožďanoch v okrese Rimavská Sobota bojujú proti podpaľačovi, ktorý vypaľuje trávu a kríky v okolí miestneho kaštieľa. „Len tento rok sme tam museli zasahovať štyrikrát," priblížil pre Rimava.sk veliteľ zásahu Dobrovoľného hasičského zboru Ožďany Gabriel Kalina, podľa ktorého mali jedno podozrenie. Pristihnúť pri čine sa im muža po 50-tke podľa jeho slov podarilo prvýkrát až minulý týždeň vo štvrtok, 4. apríla, keď im bolo oznámené, že sa chystá k zapaľovaniu. Doposiaľ ho tam pri problémoch s vypaľovaním bolo podľa hasičov iba vidieť, no teraz ho pristihli pri čine. Keď zbadal, že ho dvojica dobrovoľníkov na mieste v civile fotí, fyzicky ich podľa veliteľa napadol. „Kým sme zavolali hliadku, stihol ujsť," povedal Kalina a dodal, že na polícii boli vo veci vypovedať a podali aj trestné oznámenie pre všeobecné ohrozenie. Podľa banskobystrickej policajnej hovorkyne Márie Faltániovej vec objasňujú ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. „Vec je stále v štádiu objasňovania," uviedla Faltániová. Ako však veliteľ dobrovoľných hasičov podotkol, obávajú sa, že postih v takomto prípade nieje dostatočný a prípad je závažnejší ako na prvý pohľad vypadá.

Minule totiž pri kaštieli hasili strom asi dve hodiny a pri obhliadke zistili, že na druhej strane stavby bol popínavý brečtan ohorený až takmer pod strechou. „Keby sa to chytilo, padne celá strecha a ostanú iba ruiny," upozornil Kalina a dodáva, že nechcú aby kaštieľ dopadol ako stredoveký hrad Krásna Hôrka, ktorý pred pár rokmi vyhorel. Na vypaľovanie, za ktoré hrozia pokuty, upozorňujú aj profesionálni hasiči. V súčasnosti platí celoplošný zákaz vypaľovania trávy a krovín, ktorý však ľudia často nerešpektujú. Dôkazom toho sú desiatky výjazdov hasičov za posledný mesiac.

Kaštieľ zo 14. storočia obec odpredala začiatkom deväťdesiatych koncom osemdesiatych rokov minulého storočia, lebo nemala financie na jeho opravu. Financie na jeho opravu však nenašlo viacero investorov. Pred približne desiatimi rokmi niekdajšie honosné sídlo získala v rámci exekúcie SAD Zvolen. Zámer vybudovať tu objekt na komerčné a kultúrne účely ale zrealizovaný nebol.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross