No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V produkcii osív a mlieka dbajú na ekologické postupy

V spolupráci s Miestnou akčnou skupinou MALOHONT Vám prinášame sériu článkov predstavujúcich producentov kvalitných miestnych výrobkov, disponujúcich značkou „Regionálny produkt GEMER-MALOHONT“. Viac informácií  o regionálnom produkte nájdete tu…

Roľnícka spoločnosť, a. s. Bottovo - Mgr. Miroslav Juríček - Mlieko, osivá obilnín a strukovín

Roľnícka spoločnosť, a. s., v Bottove vznikla v roku 1992 a pôsobí v oblasti poľnohospodárskej výroby. Okrem klasickej rastlinnej výroby sa zaoberá aj výrobou osív obilnín a strukovín. V ponuke na predaj sú osivá obilnín - pšenica ozimná, jarná, pšenica tvrdá, jačmeň ozimný, jarný, raž ozimná, tritikále ozimné, ovos siaty a osivá strukovín - hrach siaty, peluška, cícer baraní, sója fazuľová, fazuľa kríčková. V rámci živočíšnej výroby sa družstvo orientuje na produkciu kravského mlieka. V súčasnosti chovajú 400 dojníc Holsteinského strakatého plemena, ktoré sú kŕmené zmesou silážnej kukurice, lucerkovej senáže a mixu šrotov dopestovaných na okolitých poliach. Od jari do jesene majú prístup na pastvu, čo spestruje stravu a zároveň zvyšuje kvalitu mlieka. Na Váš stôl sa tak dostáva kus prírody Gemer-Malohontu. Mlieko, ktoré je vhodné na okamžitú konzumáciu, ale aj na domáce spracovanie, sa vyznačuje tukovosťou cca 3,6 % a obsahom bielkovín cca 3,3 %.

Ako by ste nám v skratke opísali Vašu spoločnosť?
Sídlime v obci Bottovo vzdialenej 14 km od Rimavskej Soboty. Pôsobíme na ornej pôde o výmere
2 700 hektárov a zamestnávame zhruba 65 zamestnancov, počas sezóny aj viac. V roku 2018 sme vyprodukovali zhruba 4 milióny litrov mlieka a ročne predáme zhruba 5 500 ton osív.

Kam siaha Vaša história?
Družstvo vzniklo v roku 1992, kedy môj otec prišiel s myšlienkou začať s poľnohospodárskou výrobou. S obcou Bottovo je spojená dlhoročná tradícia v poľnohospodárstve, preto bolo pre nás atraktívne pokračovať v nej. Najprv sme sa venovali výrobe osív, postupne sme ponuku a výrobu rozšírili. So živočíšnou výrobou sme začali v rokoch 2000 - 2001, postavili sme nové budovy určené na chov a následne sme rozširovali druhy dojníc. Začiatky boli náročné, bolo potrebné si prejsť mnohými neľahkými prekážkami, ale časom sa nám vďaka poctivej práci podarilo vybudovať úspešnú spoločnosť. Ľudia si zvykli na naše produkty a dnes už ku nám pravidelne chodievajú stáli zákazníci.

Akým spôsobom distribuujete produkty?
Mlieko distribuujeme predajom z dvora, prostredníctvom automatu, kde si môže ktokoľvek mlieko načapovať. Taktiež predávame mlieko cez  Michalovskú mliekáreň, ktorá od nás mlieko odoberá denne. Osivá distribuujeme tiež osobne z dvora, kde od nás najčastejšie odoberajú menší farmári alebo na objednávku prostredníctvom vlastnej kamiónovej dopravy, ktorú zabezpečujeme po celom Slovensku.

V čom vidíte výnimočnosť Vašich produktov?
Osivá sú dopestované u nás v regióne Gemer-Malohont. Na Slovensku pôsobí množstvo distribučných spoločností, ktoré distribuujú osivá zo zahraničia. Naše osivo je prispôsobené miestnym klimatickým podmienkam, vďaka čomu sú naši zákazníci spokojní s jeho kvalitou. Navyše záruka kvality je zabezpečená aj vďaka pravidelným štátnym kontrolám kvality. Rovnako pravidelne je kontrolované aj naše mlieko, čím garantujeme jeho kvalitu, nakoľko tieto kontroly sú povinné a doteraz sme nemali žiadne problémy. Pri mlieku spomeniem jeho vyššiu kvalitu práve vďaka naším kŕmnym zmesiam, ktoré my vyrábame. Dojnice zásadne príliš nevykrmujeme, ani nepoužívame prostriedky na zvýšenie dojivosti či iné podporné látky. Zakladáme si na tradičných kŕmnych technológiách. Dávame si mimoriadne záležať na vyváženej strave, ktorú konzultujeme s odborníkmi.

Nájdeme vo vašom sortimente aj niečo špecifické?
Ponúkame aj špeciálne trávne osivá, ktoré sú určené pre trávne porasty. Parkové alebo športové porasty, ktoré sú určené pre väčšiu záťaž. Medzi nimi sa nachádza široká škála druhov porastov. V podstate sme schopní namiešať akýkoľvek druh osiva podľa želania zákazníka, pričom sa zohľadňuje napríklad aj to, či je určené do horských alebo nížinných podmienok, nakoľko každá tráva je určená pre inú nadmorskú výšku. Dokážeme poradiť pri zakladaní porastov, pri sejbe alebo pri starostlivosti o rastliny.

Aké máte vízie do budúcna?
Chceme pokračovať v našej doterajšej činnosti a naďalej dodržiavať poctivú technológiu vykrmovania, ktorá je založená na čisto ekologických krmivách. V živočíšnej výrobe by sme chceli navýšiť množstvo dojníc, avšak aj to je komplikovaný proces. Radi by sme dodržali náš kódex, ktorý je založený na tradičných hodnotách. Podstatné je neznehodnocovať pôdu umelými hnojivami a každý krok dodržať poctivo ekologicky. Je to beh na dlhé trate.

Kontakt na výrobcu:

Roľnícka spoločnosť, a. s.
Bottovo 154
980 41 Bottovo
+421 47 566 6238
[email protected]
www.rsbottovo.sk

Predajné miesto:
Roľnícka spoločnosť, a. s., 980 41 Bottovo 154 - mliečny automat (pred vstupom na družstvo) a osivá priamo u výrobcu po predchádzajúcej dohode.

Produkty z regiónu Gemer-Malohont, ktoré vznikajú pod rukami miestnych ľudí, nájdete pod označením regionálny produkt GEMER-MALOHONT. Cieľom regionálneho značenia je zviditeľnenie a podpora miestnych produktov, v ktorých sa spája tradícia a vzťah k tomuto regiónu. Za každým z nich sa skrýva príbeh, o ktorý sa s nami podelili ich výrobcovia v rámci série rozhovorov Príbehy regionálnych produktov.

Rozhovory s držiteľmi značky regionálny produkt GEMER-MALOHONT realizovala v roku 2018 Miestna akčná skupina MALOHONT s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Rozhovor viedol Matej Kováč
Foto: Petra Rapčanová


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross