No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Rim. Bani pracujú na rôznych projektoch, najväčším je zriadenie návštevníckeho centra. Chcú opraviť aj chodník do R. Zalužian

Evanjelická fara v R. Bani. Foto: Google Maps

RIMAVSKÁ BAŇA - V obci Rimavská Baňa nemajú vôbec dovolenkové leto. Pracujú totižto na niekoľkých projektoch, o ktorých pre Rimava.sk porozprávala starostka obce Elena Polóniová.

Ako uviedla, najväčším projektom, ktorý pripravujú, je zriadenie návštevníckeho centra Rimavského okruhu Gotickej cesty otvorenej. To by sa malo nachádzať v evanjelickej fare. "Projektovú dokumentáciu máme spracovanú, teraz robíme expozičnú časť. Projektanti nám prídu predstaviť podrobnosti, aby sme vedeli, koľko tento zámer s expozičnou časťou bude stáť," povedala Polóniová.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako ďalej spomenula, je to pre obec momentálne najväčší projekt. "Peniaze chceme žiadať bud z Plánu obnovy a odolnosti, alebo Strategicko-plánovacích regiónov pod BBSK. Obe výzvy majú svoje pre a proti a tá, ktorá bude pre nás reálnejšia, do tej sa prihlásime," vysvetlila.

Rekonštrukcia chodníka do R. Zalužian

V obci pracujú aj na rekonštrukcii chodníka, ktorý vedie popri hlavnej ceste až do susedných Rimavských Zalužian. Momentálne sú vo fáze spracovávania projektovej dokumentácie. "Máme niekoľko malých pozemkov, ktoré musíme vysporiadať. Obecné zastupiteľstvo už o kúpe rokovalo. Teraz sme pred podpisom zmlúv s vlastníkmi pozemkov, s jedným chystáme zámenu pozemkov," doplnila starostka.

Okrem toho riešia aj to, že pod pozemkami sa nachádzajú telekomunikačné káble. Budú tomu musieť rekonštrukciu prispôsobiť. Pod chodníkom chcú urobiť aj odvodňovací kanál. "Chceli by sme ho dokončiť do konca leta. Návrh na rozpočet ešte nemáme," dodala.

Prístavba prístrešku pred náučným chodníkom

V obci budú pracovať aj na projekte výstavby prístrešku pri vstupe na náučný chodník SNP - Bojisko za Komunitným centrom. Na výstavbu získali dotáciu od Banskobystrického samosprávneho kraja. Prístrešok sa bude nachádzať pri studničke a bude označovať aj vstup na chodník.

"Návštevníci si tam budú môcť oddýchnuť, nabrať si vodu, odstaviť bicykel a prejsť náučný chodník. Budeme robiť aj nové značenie kovovými trvácnymi tabuľami, aby cesta lesom bola jasná," vysvetlila Polóniová s tým, že chodník vznikol vďaka príspevku pre najmenej rozvinuté okresy.

Článok pokračuje pod reklamou


V obci sa aj zabávali

Počas prvého júlového víkendu sa v obci konalo podujatie s názvom Júniales, ktoré bolo určené primárne pre deti. "Podujatie dopadlo veľmi dobre. Dopoludnia sme mali približne 150 detí, ktoré si prišli zasúťažiť. Tradične to máme v tom formáte, že deti súťažia, získavajú fiktívne peniaze, za ktoré si chodia nakupovať do obchodíka hračky. Snažíme sa, aby to bolo zaujímavé," konkretizovala starostka.

Na záver dodala, že k podujatiu mali pridružené aj atrakcie, ako šaša či koníky z Rimavského Brezova. "Naši hasiči im už tradične robili ukážku a penovú šou. Podvečer sme mali oldies párty pre dospelých," uzavrela Polóniová.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross