No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Tisovci sa kvôli požiaru mobilizovali aj občania, brali hrable aj motyky

perexNa výzvu hasiť les, ktorý začal horieť vo štvrtok popoludní, zareagovali okrem hasičov a lesníkov aj desiatky obyvateľov mesta. Kvôli rýchlo sa šíriacemu ohňu v bukovej hore za mestom smerom na Brezno bola požiarnym signálom výzva vyhlásená aj v mestskom rozhlase. V pohotovosti boli okrem profesionálov aj dobrovoľní hasiči v regióne. Podľa primátora Tisovca Petra Mináča sa požiar podarilo lokalizovať aj vďaka všetkým aktívnym zložkám za približne štyri hodiny. „Môžeme byť hrdí, že na lokalizáciu požiaru prišlo aj veľa občanov. Priniesli hrabličky aj motyky. Boli tu aj deti,“ povedal Mináč, podľa ktorého napočítali približne 30 občanov. Na poslednú takúto mobilizáciu si v Tisovci pamätajú spred niekoľkých rokov pri požiari na Bánove. „Hasiči už majú odvtedy dobrú techniku, je to už na vyššej úrovni,“ povedal Mináč a dodal, že na veľmi vysokej úrovni bola aj koordinácia priebehu hasenia.

Požiar mal vzniknúť pri ceste, v jarku na Sládkovičovej ulici smerom na Brezno. Podľa prvotných informácií z miesta požiaru mohol požiar vzniknúť po problémoch na niektorom z prechádzajúcich vozidiel. „Príčina požiaru je v šetrení,“ povedal pre Rimava.sk okresný riaditeľ HaZZ Rimavská Sobota Marek Laššák. Ako spomenul, podľa odhadov zhoreli viac ako tri hektáre štátnych lesov, oheň sa v prudkom kopci šíril rýchlo a plamene dosahovali aj niekoľko metrov. „Uchránené hodnoty boli odhadnuté na 100 tisíc eur,“ doplnil Laššák, podľa ktorého nad bukovou horou bol už sťažený prístup a ochranné pásmo najvyššieho stupňa ochrany. Škoda zatiaľ nebola vyčíslená. Na mieste zasahovali hasiči z Hnúšte, Rimavskej Soboty či Klenovca. Spolu aj s lesníkmi hasilo požiar viac ako 50 ľudí. Hasiči sa na základňu vrátili pred polnocou.

Hasiči aj naďalej upozorňujú na dôsledné dodržiavanie zakladania ohnísk ako aj na vypaľovanie trávnatých porastov, za ktoré hrozia pokuty.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: OR HaZZ Rimavská Sobota

Súvisiace články
Pri Šoltýske hasiči bojujú s požiarom, rozšíril sa aj na les
FOTO: Na Skorušinej horela tráva, hasiči bojovali s požiarom približne tri hodiny
Za vypaľovanie trávy hrozia pokuty do tisícok eur, upozorňujú hasiči


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross