No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vedomosti žiakov preverilo Testovanie 9: Výsledky poukazujú na regionálne rozdiely, naše okresy skončili medzi najhoršími

Ilustračné foto: Pexels

Žiaci deviateho ročníka základných škôl, 4. ročníka gymnázií a tanečných konzervatórií s osemročným vzdelávacím programom a 1. ročníka stredných škôl s päťročným vzdelávacím programom, absolvovali v marci 2023 každoročné Testovanie 9, ktoré pozostáva z testov z matematiky a slovenského jazyka a literatúry. Ide o povinné testovanie pre všetkých žiakov končiacich ročníkov.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zverejnilo začiatkom júna komplexné výsledky z tohto testovania. V nich sa zameralo aj na rozlíšenie výsledkov podľa okresov či krajov.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako z výsledkov vyplýva, okres Rimavská Sobota sa umiestnil v oboch testovaných predmetoch medzi najhoršími na Slovensku, hlboko pod celonárodným priemerom. Kým pri matematike bol priemer 55,1 percent (takmer 45-tisíc testovaných žiakov), okres Rimavská Sobota dosiahol 38,7 percent. Umiestnil sa na poslednom mieste v republike v kolónke "Silne vecne významne horšie ako národný priemer".

Rezort školstva v údajoch zároveň dodal, že v okrese je podiel žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a žiakov v hmotnej núdzi v oboch prípadoch viac ako 5 percent. Úspechy nezaznamenal ani okres Revúca. Pri nich bol výsledok o niečo lepší, no stále radený ako horší než celonárodný priemer. Okres dosiahol 46,3-percentnú úspešnosť.

Podobne bola na tom aj slovenčina

Čo sa týka testovania zo slovenského jazyka a literatúry, okres Rimavská Sobota v ňom neskončil úplne posledný. Výsledky však nie sú pozitívne. Celonárodný priemer v tomto testovanom predmete bol 58,7 percent a okres Rimavská Sobota dosiahol 48,3 percent. Horšie na tom boli už len okresy Kežmarok (47,2 percent) a Gelnica (46,1 percent).

Článok pokračuje pod reklamou


Slovenčina nie je silnou stránkou testovaných žiakov ani v ďalších okresoch, pretože rezort školstva zaradil na zoznam horších okresov než celonárodný priemer aj Revúcu či Lučenec.

Regionálne rozdiely

Ako uviedol rezort školstva v komplexnej analýze testovania, aj v tomto roku výsledky poukazujú na veľké regionálne rozdiely na úrovni okresov. "Signalizujú významný vplyv socioekonomického statusu žiaka na jeho výsledky," uviedlo ministerstvo.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross