No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Veolia dostala pokutu za prechlórovanú vodu, merať ho musia každý deň

6. marca 2012 |  | 

Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť Veolia, ktorá mala v polovici januára niekoľko dní problémy s prekročenými medznými hodnotami chlóru v rimavskosobotskom verejnom vodovode, musí jeho hodnoty merať denne, až pokým nenamontuje kontinuálne merače. Rimava.sk o tom informoval riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Rimavskej Sobote Dušan Béreš. „V záujme predchádzania vzniku mimoriadnych situácií sa prevádzkovateľ zaviazal, že ku koncu tohto roka budú dodané a namontované kontinuálne merače obsahu chlóru,“ informoval ďalej o záveroch zo správneho konania. Ako podotkol, spoločnosť dostala aj pokutu, k jej výške sa zatiaľ konkrétne vyjadrovať nebude, nakoľko musí nadobudnúť právoplatnosť. Spoločnosť Veolia má podľa Béreša stále právo odvolať sa voči uloženému sankčnému postihu.

Podľa slov tlačovej hovorkyne Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti Slavomíry Vogelovej spoločnosť sa v tomto roku zaviazala zmodernizovať doterajšie zariadenie na dezinfekciu vody z vlastných prevádzkových investícií. O koľko financií pôjde, nekonkretizovala. „Zároveň bude vybudovaný aj monitorovací systém na kontinuálne sledovanie zbytkového chlóru vo vode. To znamená, že na dispečingu prevádzkovateľa verejného vodovodu budú vždy k dispozícii aktuálne informácie o obsahu zbytkového chlóru vo verejnom vodovode,“ uviedla pre Rimava.sk Vogelová. Ako dodala, nové zariadenie na dezinfekciu vody bude možné operatívne ovládať priamo z dispečingu prevádzkovateľa. Veolia podľa Vogelovej doteraz ročne realizovala v Rimavskej Sobote 28 rozborov.

Problém prechlórovanej vody z verejného vodovodu v Rimavskej Sobote nastal v poruche chlorátora staršieho vodojemu, ktorý zásobuje centrum mesta. Podľa vyjadrení viacerých čitateľov Rimava.sk, chlórový zápach vo vode bolo cítiť niekoľko dní. O probléme pritom odberateľov nikto neinformoval. Podľa vtedajšieho stanoviska tlačovej hovorkyne Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti Slavomíry Vogelovej, dávky chlóru neboli prekročené v takej miere, aby došlo k bezprostrednému ohrozeniu zdravia obyvateľstva. Hodnoty sa do stanovených noriem dostali v priebehu nasledujúceho dňa od medializovania problému. Vo vode bola prekročená medzná hodnota chlóru, čo ju však podľa hygieny nevylučovalo použiť ako pitnú po odstátí.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
R. SOBOTA: Voda z vodovodu je prechlórovaná, hygienici neodporúčajú jej okamžité používanie
R. SOBOTA: Voda vo vodojeme už neobsahuje prekročenú dávku chlóru
Veolii hrozí pokuta. Prechlórovanú vodu vo verejnom vodovode rieši hygiena


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross