No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO - LETAVY: V dielňach tvorí vyše dvesto umelcov zo Slovenska aj zo zahraničia

7. augusta 2012 | |  | |

Vyše dvesto ľudí, jedna láska k umeniu, jeden týždeň, na jednom mieste, v rekreačnej oblasti Kokava-Línia. Práve tu sa v nedeľu večer začal 27. ročník obľúbeného tábora výtvarníkov, divadelníkov, tanečníkov, fotografov – jedným slovom LETAVY. Aj tento rok privítali účastníkov nielen zo Slovenska, ale aj zo susedných Čiech, z Poľska či Francúzska. Obsadili dvanásť dielní a už po prvom „pracovnom“ dni bolo vidieť, že vernisáž v závere týždňa bude opäť pastvou pre oči (aj pre uši).

Podľa slov zakladateľa umeleckého plenéra a jedného z organizátorov Mariana „Maňa“ Lacka prišlo tento rok na Kokavu vyše 220 Letavákov, ohlásení sú ešte ďalší. Najväčší záujem je tradične o hereckú tvorbu pod vedením známej herečky Jany Oľhovej, premiéru má dielňa Stand Up Comedy a Slam Poetry. „Snažíme sa kopírovať to, čo sa deje v kultúre, v umení a prinášať na Letavy nové veci. Jednou z nich je tento divadelný žáner, ktorý má bližšie k veršovanej tvorbe, k humornej tvorbe. Dielňa si vyžaduje odvahu aj dobrú výrečnosť a slovnú zásobu," načrtol otec Letáv. Samotný lektor tejto novovytvorenej dielne Vlado Janček nám v skratke priblížil, o čo vlastne ide. "Stand Up Comedy je nemilosrdná disciplína, kedy komici predstupujú pred ľudí sami, bez rekvizít a oslovujú ich pripravenými výstupmi. U nás je čoraz populárnejšia vďaka Janovi Gorduličovi,“ vysvetlil a dodal, že pri Slam poetry sa ľuďom predstavujú básnici. Vlado Janček však na Letavách nie je len v úlohe lektora, objaví sa aj na pódiu, s kapelou Saténové ruky.

[su_media url="http://www.youtube.com/watch?v=VBf3hW1oZ3o" width="600" height="388"]

„Počas dňa ľudia robia v dielňach, chceme, aby si aj oddýchli, tak sme im pripravili niekoľko večerných vystúpení," povedal Maňo Lacko, podľa ktorého bude určite zaujímavé práve vystúpenie kapely Saténové ruky ale aj skupiny Funky Emotion. V stredu je na programe letavský karneval a improliga. Najväčším ťahákom pre tých, ktorí chcú aspoň na chvíľu nasať letavskú náladu, bude zrejme piatková vernisáž výtvarných dielní a sobotné vystúpenia divadelníkov, tanečníkov, hudobníkov.

Podľa zakladateľa Letáv je medzi účastníkmi väčšina takých, ktorí sa do tábora vracajú opätovne. Stálice sme našli aj medzi lektormi. Hanka Štrbová, ktorá vedie dielňu keramiky a každoročne prichádza z Čiech, pre Rimava.sk priznala, že Letavy sú už jej súčasťou. „Prišla by som, aj keby som nebola lektorka, mám tu priateľov na celý život, je tu úžasná atmosféra,“ povedala. Tento rok si jej zverenci vyskúšajú starú japonskú techniku RAKU, pri ktorej sa vypaľuje v plynovej peci. Podľa slov lektorky je dôraz kladený na povrch, preto robia len jednoduché nádoby a misky. Túto techniku Hanka Štrbová už raz na Letavy „priniesla“, v roku 2002, keď sa ich zúčastnila po prvýkrát. „Teraz som to zopakovala, lebo nikto z účastníkov ju ešte nezažil,“ hovorí so smiechom lektorka.

Piatykrát je na Letavách Jana Bialová, ktorá vedie dielňu maľby. Tá sa tiež teší veľkej obľube, má až 23 účastníkov. Podľa slov lektorky sú medzi nimi úplní laici aj poloprofíci, zloženie má preto pestré. Ako pre Rimava.sk ďalej prezradila, na celý týždeň si pri tvorbe stanovili dve témy - „miesta“ a „kruh“, znázornené môžu byť v akejkoľvek podobe. Mladí umelci sa svojich zadaní zhostili s nadšením, ešte aj k večeru tvorili, kreslili, maľovali, tancovali, spoza kopca bolo počuť, že aj kováči majú plné ruky práce na svojich výtvoroch. V najbližších dňoch tu nepochybne vznikne množstvo zaujímavých diel, ktoré sa oplatí vidieť.

LETAVY majú 27-ročnú históriu. Založili ich v roku 1985 študenti Katedry výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty v Banskej Bystrici ako plenér bývalých študentov školy (odkiaľ pochádza i názov LETAVY – Letný tábor výtvarníkov). Pôvodný zámer sa postupne zmenil do dnešnej podoby a prirodzenou cestou vznikol najväčší umelecký tábor na Slovensku. Doteraz ho navštívilo takmer 6 500 profesionálnych i neprofesionálnych priaznivcov umenia zo Slovenska ale aj zo zahraničia.

Umelecký tábor organizujú Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota a Občianske združenie Oxymoron v spolupráci so Základnou umeleckou školou.

Zdroj: Rimava.sk, Sponzorovaný článok (Rimava.sk je hlavný mediálny partner podujatia)

Súvisiace články
Kokava opäť privítala mladých umelcov, začali sa obľúbené LETAVY
V nedeľu sa na Kokave začínajú LETAVY, tábor mladých umelcov
LETAVY: Medzi vystavenými dielami aj unikátna zvonkohra
LETAVY: Práce v dielňach sa blížia do finále. Chystá sa nočná vernisáž a prezentácie
LETAVY: Otvoria výstavu prác z tohtoročného umeleckého tábora

[nggallery id=783]


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross