No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Výhľad z rozhľadne na okolie si užívajú už aj na juhu okresu

tachty-rozhladnaK rozhľadni pri obci Vyšný Skálnik, Klenovec či Rimavská Baňa pribudla v uplynulom roku ďalšia, tentoraz na juhu Rimavskosobotského okresu. Približne 11-metrovú vyhliadkovú vežu Tomášov vrch vystavali v obci Tachty. Na jej stavbu použili finančné prostriedky obce. Rimava.sk o tom informoval starosta obce Július Molnár.

Obec sa nachádza v jednej z najvýznamnejších lokalít CHKO Cerova vrchovina, území vyhláseného za národnú prírodnú rezerváciu.
S prácami začali v mesiaci apríl, pri príležitosti Dňa Zeme. Výkopové práce mali v rukách aktivační pracovníci z obce. Podľa Molnára na stavbu použili finančné prostriedky obce vo výške 15 tis. eur. „Chceli sme to stavať z projektu, ale bolo by to zdĺhavé. Materiál sme mali nakúpený už rok predtým, tak sme išli do toho a za jeden a pol mesiaca bola vyhliadková veža postavená,“ priblížil starosta, podľa ktorého projektantom bol Barnabáš Máté a realizátorom stavby Stanislav Bystriansky, ktorý mal na starosti aj stavbu rozhľadne na Slopove, ktorou sa motivovali. Ide teda o "dvojča" rozhľadne Slopovo na rozhraní Klenovca a Kokavy. Ako starosta spomenul, pri výstavbe pomáhali aj ľudia z obce.

Oficiálne rozhľadňu otvorili už v auguste, vidno ju už pri vjazde do obce. Pri jej otvorení bol podľa Molnára prítomný aj minister životného prostredia László Sólymos. „Z rozhľadne za priaznivého počasia vidieť aj Kráľovú hoľu, Vysoké Tatry. Rovnako aj okolité obce až do Maďarska,“ poznamenal starosta jednej z najjužnejších obcí Rimavskosobotského okresu, ktorá z jednej strany hraničí s maďarskou obcou Cered z druhej s vodnou nádržou Tachty.

Obec sa nachádza v jednej z najvýznamnejších lokalít CHKO Cerova vrchovina, území vyhláseného za národnú prírodnú rezerváciu. Je súčasťou Geoparku Novohrad-Nógrád, ktorý bol pred časom zaradený do prírodných pamiatok UNESCO. Viac o území nielen hradov ale aj viac ako stovky kopcov najmladšieho sopečného pôvodu či vykopávok Kostnej doliny, ktoré sú umiestnené v múzeu v Budapešti sa dočítate v článku Celosvetová rarita plná hradov i vyhasnutých sopiek priťahuje mnoho turistov.

 

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Ou Tachty


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross