No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Všestranné poľovnícke psy skúšali v lese, na poli aj v hlbokej vode v rybníku

bottovo-1Obec Bottovo v okrese Rimavská Sobota bola uplynulý víkend dejiskom súťaže psov v poľovných revíroch. Pre viac ako dvadsať najlepších stavačov boli pripravené všestranné skúšky v lese, vo vode aj na poli. V náročných skúškach obstálo 16 stavačov, ktorí dosiahli najlepšie výsledky v dohľadaní zveri, vystavovaní, pokojnosti pred zverou a po výstrele či sliedení a poslušnosti. Ako pre Rimava.sk uviedla Erika Kolesárová, organizátorka podujatia, ktoré bolo venované víťazovi národných a medzinárodných súťaží Štefanovi Krasňanskému, súťaž si pochvaľovali všetci účastníci. „Všetko bolo na blízku a nemuseli chodiť veľké vzdialenosti. Disciplíny boli na ploche iba do dvoch kilometrov,“ priblížila Kolesárová.

Medzi najzložitejšie previerky patrila spoločná poľovačka, kde stavače išli štyri vedľa seba a ich úlohou bolo nájsť zver, vystaviť ju, vyplašiť aby ju poľovník mohol odloviť, ostať v kľude a potom korisť priniesť. Pre stavačov boli pripravené aj ďalšie disciplíny ako dohľadanie bažanta či líšky, vyháňanie zvery z húštiny alebo prinesenie kačice z hlbokej vody. „Išlo o imitácie rôznych situácií, ku ktorým dochádza pri poľovačke,“ priblížil jeden z účastníkov memoriálu Štefan Kolesár z Bottova, ktorý súťažil ako jediný domáci zástupca z regiónu. S trojročným Luckom, Českým fúzačom, síce neuspeli pre nesplnenie limitov ale odmena ich neminula.

bottovo-4„Berieme to športovo, nie vždy sa musí dariť. Niekedy stačí veľmi málo aby pes zo súťaže vypadol. Musí to mať aj svoju dávku šťastia aby bolo počas disciplíny čo najmenej rušivých vplyvov na okolí,“ poznamenal Kolesár, podľa ktorého nikdy na chybe nie je pes, ale ten kto ho viedol alebo cvičil. „Alebo mu to zle vysvetlil,“ dodal. Okrem Kolesára mal kraj zastúpenie aj v zástupcovi z Lučenca, ktorý obsadil 12. miesto. Víťazom súťaže sa stal Branislav Abelovský s fenou Mady.

Memoriál Štefana Krasňanského sa koná raz za dva roky, stále na inom mieste, podľa organizátorov však nie je vylúčené, že sa do tejto lokality ešte vrátia. „Boli tu veľmi vhodné podmienky na takéto podujatie,“ povedala Kolesárová. Na súťaži boli po prvýkrát udelené aj medzinárodné ocenenia, polovica súťažiacich bolo z Maďarska a Čiech.
Starostka obce Bottovo Andrea Baláková bola s akciou spokojná. „Ešte nikdy sme takéto niečo u nás nezažili. Každý deň sme tu mali veľký nástup ako na poľovačku,“ povedala Baláková, podľa ktorej síce bolo treba za disciplínami chodiť, ale bol to relax.

 

výsledková listina

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Daniela a Pavol Rapavý


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross