No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Výstavba časti cyklotrasy Poltár – Hrnčiarska Ves sa blíži ku koncu

Foto ilustračné: Rimava.sk

POLTÁR – Plánovaná cyklotrasa v smere od Poltára do Hrnčiarskej Vsi je už niekoľko mesiacov vo výstavbe. Verejnosť ju mala začať využívať už koncom júna, no pre komplikácie sa jej výstavba predĺžila.

Dokončiť by ju mali už tento mesiac. Pre Rimava.sk to potvrdila Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).

Ako pre Rimava.sk povedala poslankyňa BBSK Andrea Baníková za okres Poltár, komplexný projekt cyklotrasy medzi Poltárom a R. Sobotou je vedený po bývalom telese železnice, ktorá nie je využívaná viac ako 20 rokov. „BBSK dostal od ŽSR túto trať za jedno euro s tým, že bude slúžiť výlučne na realizáciu tohto projektu. Za 20 rokov mosty, aj tunel v Ožďanoch, nespĺňali technické normy pre vedenie cyklotrasy a bola nutná ich rekonštrukcia,“ uviedla Baníková.

Článok pokračuje pod reklamou


Poslanci BBSK – Július Balog, Zoltán Cziprusz, Andrea Baníková, zástupcovia BBSK, starostovia dotknutých obcí a zástupcovia firmy OLHA a.s., sa minulý týždeň stretli počas kontrolného dňa, kde boli oboznámení s postupom prác. „Dozvedeli sme sa, že na prvej etape Poltár – Hrnčiarska Ves prebiehajú finálne práce, úprava krajníc, osádzanie zábradlia, osádzanie retardérov a spomaľovačov pred križovatkami, montáž odpočívadiel a dopravného značenia. Práce na telese trasy a mostoch sú ukončené.“

Plánované odovzdanie prvej etapy je 28. júla a následne budú vykonávané úkony spojené s kolaudáciou. "Na druhej etape H. Ves – Ožďany – R. Sobota finišuju práce v oždianskom tuneli, rekonštruujú sa mosty na Kurinci a ďalšie 3 mostové telesá. Pre komplexnú prekládku mosta v Ožďanoch bude pravdepodobne uzávera cesty III. triedy koncom júla. Práce na telese pokračujú podľa harmonogramu," prezradila Baníková.

„V súlade s kostrovou sieťou cyklotrás BBSK je táto trasa súčasťou južnej vetvy a postupne prepojí južné okresy od maďarských hraníc až na Muránsku Planinu,“ vysvetlila s tým, že účelom budovania cyklotrasy je rozvoj cestovného ruchu v našich regiónoch. „Ale zároveň aj myšlienka cesty do práce na bicykli – ekologické cestovanie,“ dodala.

Článok pokračuje pod reklamou


Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie Úradu BBSK pre Rimava.sk uviedla, že cyklotrasa medzi Rimavskou Sobotu a Poltárom je realizovaná z eurofondových zdrojov, v celkovej sume presahujúcej 9 miliónov eur. „Ide o sumu na celý, takmer 30-kilometrový úsek. Výstavbu cyklotrasy realizuje pre BBSK zmluvný dodávateľ, ktorý bol vybratý za základe verejného obstarávania. Rovnako následná údržba cyklotrasy bude v réžii BBSK,“ priblížila Štepáneková.

Ukončenie prác v úseku cyklotrasy Poltár – Hrnčiarska Ves je naplánované do konca júla. „Robíme všetko pre to, aby sme ešte v prvej polovici augusta tento úsek cyklotrasy na základe dočasného povolenia o užívaní stavby sprístupnili verejnosti. Povolenie vydáva Stavebný úrad Poltár a veríme, že sa ho podarí vydať čo najskôr po ukončení prác,“ uzavrela Štepáneková.

Kompletné odovzdanie cyklotrasy aj s kolaudačnými rozhodnutiami je naplánované na marec 2024.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross