No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zabávač Pročko našiel pri Haliči slovenské Medžugorie, zorganizuje aj európske stretnutie motorkárov

Aj keď zmizol z televíznych obrazoviek, stále ho obľubujú viaceré generácie. Jožo Pročko pred dvadsiatimi rokmi zabával celé Slovensko a aj keď ho dnes už na televíznej obrazovke nevidieť, volajú ho moderovať po celom Slovensku na rôzne akcie. Medzi nimi pravidelne chodieva aj do Rimavskej Soboty na medzinárodný festival odborných zručností žiakov stredných odborných škôl krajín V4 FOURFEST, ktoré aj tento rok začiatkom júna organizuje Stredná odborná škola obchodu a služieb (SOŠOS).

Málokto však o ňom vie, že v súčasnosti často navštevuje zázračné miesto neďaleko svojej Haliče. Je to vrch medzi Haličou, Lupočou a Polichnom. V tráve je ukrytá skala, ktorá má tvar srdca a pred viac ako tromi storočiami tu našla uzdravenie ťažko chorá grófka Forgáčová. „Je to naše Medžugorie. Skala v tvare srdca je podľa mňa naozaj zázračné miesto s úžasnou energiou,“ hovorí Jožo. Hnevá ho, že súčasné generácie sa o toto miesto nestarajú, ba keď ho vyznačil tabuľami a nápismi, nájdu sa aj ľudia, ktorí ich ničia. Z miesta je výhľad aj na opravený Haličský zámok.

Podľa Pročka má toto miesto naozaj obrovskú silu a energiu a už ho začali navštevovať ľudia z každého kúta Slovenska.
História zapísala aj to, že v roku 1780 bolo na tomto mieste vyše desať tisíc pútnikov a práve s kamenným srdcom je spojený aj zázračný príbeh grófky Evy Kataríny Forgáčovej. Ten sa písal v roku 1696. Grófka bola smrteľne chorá a chodila sa sem modliť každý deň zázračne vyzdravela.

Podľa Pročka má toto miesto naozaj obrovskú silu a energiu a už ho začali navštevovať ľudia z každého kúta Slovenska. „Postavíte sa na skalu smerom k slnku. Rozprestriete ruky, zatvoríte si oči. Nemyslite na nič, len na to, čo vás trápi a chcete sa tej ťažoby zbaviť,“ vysvetľuje Pročko, ako si treba užívať zázračné miesto.

„Niekoľko minút robte to isté. Vdýchnite vzduch, vtedy do seba dostanete dobro. Potom zasa silno vydýchnite vzduch a vtedy zo seba dostanete všetko zlé, všetka ťarcha z vás vyjde von,“ dodáva Jožo Pročko.

V týchto dňoch Jožo miesto zázraku ale vynechá, lebo počas najbližšieho májového víkendu pripravuje už dvanástu haličskú motorkáreň a na nej sa vlani zišlo vyše 2000 motorkárov z celého Slovenska aj zahraničia. „Sme najväčšie európske stretnutie motorkárov. Cestu k nám si našli motorkári bez rozdielu typu motorky, či je pamätníčka, alebo najnovšej výroby, prichádzajú sem aj ľudia bez rozdielu národnosti, my rovnako srdečne vítame Maďara, Slováka, či Poliaka,“ pozýva na sobotu, 27. mája, do Haliče Jožo Pročko.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross