No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ZACHAROVCE: Spracovanie plastov má od štátu zelenú, plánovaný termín sa však posúva

Zacharovce-časť BaráničkaZámer spracovávať odpadové plasty pri Zacharovciach prešiel procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie. Ministerstvo činnosť odporúča, s tým, že musia byť dodržané stanovené podmienky. S výstavbou závodu sa však nezačne v júli, ako sa pôvodne počítalo. Od svojich plánov síce investor neupustil, dozvedel sa však o petícii občanov, ktorí plasty odmietajú. Spoločnosť DUO GLOBE požiada o územné a stavebné povolenia, ak však budú obyvatelia protestovať, je pripravená zmeniť lokalitu. Iniciátori petície pritom trvajú na svojom. Obávajú sa zlých vplyvov na zdravie aj životné prostredie a závod pri záhradách nechcú.

Proces EIA ukončili, zámer odporúčajú

Zámer zmeniť bývalé družstvo v Baráničke (časť Zacharoviec) na závod, ohlásila spoločnosť Duo Globe ministerstvu ešte vlani. Ako firma avizovala, preinvestovať chce približne desať miliónov eur a procesom takzvanej „katalytickej depolymerizácie“ získať z plastov tekutý palivový komponent. V decembri doručili podklady, začal sa proces posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Záverečné stanovisko z ministerstva má odporúčací, nie povoľujúci charakter, povedal hovorca.
Ako pre Rimava.sk potvrdil hovorca rezortu Maroš Stano, koncom apríla vydali záverečné stanovisko. Ide o viac ako tridsať stranový dokument. „Ministerstvo životného prostredia v ňom odporúča realizáciu navrhovanej činnosti pri rešpektovaní stanovených podmienok,“ zhrnul hovorca. Pýtali sme sa aj na to, či sa v procese posudzovala ako dotknutá len obec Zacharovce alebo aj mesto Rimavská Sobota  - mestská časť Vinice. Najmä odtiaľ sa totiž ozvali odporcovia, ktorí tu majú svoje záhrady. „Spracovateľmi zámeru neboli zistené predpokladané vplyvy na životné prostredie pre mesto Rimavská Sobota – t.z. mesto Rimavská Sobota nebolo určené ako dotknutá obec. Na verejnom prerokovaní sa občanom obce vysvetlilo, o čo v projekte ide, a aj to, že prišlo k omylu v dôsledku nedostatočnej informovanosti, že nejde o spaľovňu,“ uviedol hovorca. Ako však spomenul, obyvatelia mesta sa ešte môžu obrátiť so svojimi pripomienkami na povoľujúci orgán, ktorý vydá stavebné povolenie.

O petícii sa dozvedeli cez televíziu

Investor pripravuje výstavbu závodu v Zacharovciach, plánovaný termín začatia „júl 2014“ sa však posúva. „Určite sa to natiahne, je tam petícia,“ povedal pre Rimava.sk Jozef Vaško, konateľ spoločnosti Duo Globe, ktorý sa o podpisoch proti výstavbe dozvedel prostredníctvom televízie.

z februárového verejného hovoru v Zacharovciach

z februárového verejného hovoru v Zacharovciach

„My sa necítime byť za tých zlých, boli sme pozvaní, aby sme vytvorili zamestnanosť, ale ak s tým niekto nebude súhlasiť a hádzať nám polená pod nohy, pôjdeme inde,“ povedal konateľ firmy. Podľa jeho slov sa však medzi ľuďmi stále hovorí o tom, že v Zacharovciach má vyrásť spaľovňa. „Nepálime plasty, my ich potrebujeme len roztopiť, však potrebujeme práve to, z čoho sú vyrobené,“ zdôraznil Vaško a dodal, že podľa aktérov petície vraj o zámere nebol nikto informovaný. „Priamo dvaja, ktorí sa vyjadrovali v televízii, boli na verejnom hovore. A teraz hovoria, že o tom nevedeli,“ podotkol. Vaško potvrdil, že zástupcov firmy nikto z petičného výboru nekontaktoval. Investora však prekvapuje, že zámer sa nepáči práve záhradkárom. „Chceme zlikvidovať a zhodnotiť plasty, ktoré sa váľajú kade-tade a nakoniec tí, čo majú záhradky a mali by si vážiť životné prostredie, tak tí hovoria, že nie,“ povedal.

Konateľ firmy potvrdil, že zámer stále platí. „Plníme všetko podľa zákona. Prídu jednania, budeme dávať žiadosti na územné a stavebné. Keď tam niekto zaujme stanovisko „nie" a zdôvodní si to pred  ľuďmi, ktorí čakajú v rade, že by sa radi zamestnali, tak nemáme problém. Keď povedia choďte preč, pôjdeme preč,“ uviedol Vaško a pripomenul, že v Seredi je závod dvesto metrov od záhrad a nikomu nevadí.

Odporcovia majú obavy o zdravie, projekt podľa nich zavádza

Obavy o zdravie a životné prostredie, to je hlavný dôvod, prečo odporcovia výstavby závod odmietajú.  Ako potvrdila advokátka Jana Zvarová, poverená zastupovaním petičného výboru, proti spracovaniu plastov sa podpísalo vyše päťsto ľudí, z rimavskosobotskej mestskej časti Vinice, z mesta a taktiež zo Zacharoviec. Prevádzka podľa nich patrí do priemyselnej zóny a nie do tesného susedstva rekreačno-záhradkárskej oblasti, nakoľko sa v zámere uvádza, že vyústenie spalín z prevádzky bude komínom 10 metrov nad terén. „V projekte je mnoho zavádzajúcich skutočností, napríklad štúdia vplyvu na zdravie je maximálne neobjektívna, nakoľko nevychádza z faktov, len z predpokladov. Tvrdenie, že v okolí prevádzky sa nenachádza poľnohospodársky využívaná pôda, nie je pravdivé, pretože všetka pôda v okolí Zacharoviec a R.Soboty-časť Vinice, je využívaná len na poľnohospodárske účely. Máme opodstatnené obavy následkov na zdravie – zvýšené riziko respiračných ochorení, astmy, alergií, karcinómov a tiež následkov na životné prostredie,“ uvádza iniciátorka petície. Podľa jej slov je zámer úmyselne umiestnený dva kilometre od malej obce, na hranici katastrálneho územia, kde o schválení umiestnenia rozhoduje starostka a päť poslancov obecného zastupiteľstva. Argument zvyšovania zamestnanosti je podľa nej v tomto prípade nedostatočný. „Vytvorenie 40 pracovných miest pri viac ako 30%-nej nezamestnanosti, čo je vyše 13 tisíc ľudí bez práce, nesmie byť na úkor zdravia obyvateľstva a životného prostredia,“ konštatuje Jana Zvarová, ktorá pripomenula, že zámer odmietlo aj rimavskosobotské mestské zastupiteľstvo, primátor a jednotlivé záhradkárske osady. Zástupkyňa petičného výboru odovzdala petíciu na obecnom úrade v Zacharovciach. Ako uviedla, na vyjadrenie zatiaľ čakajú. „No keď má obec taký záujem o spracovanie plastov a zníženie nezamestnanosti, nech si prevádzku umiestnia priamo do obce a nie o dva kilometre ďalej, na hranicu katastra Rimavská Sobota,“ uzavrela.

zacharovce

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články

R. SOBOTA: Proti spracovaniu plastov v Zacharovciach spísali občania petíciu
ZACHAROVCE: Spracovanie plastov údajne nemá škodiť zdraviu
VIDEO: Pri Zacharovciach chcú spracovávať odpadové plasty, z Viníc sa ozvali odporcovia


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross