No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Beh revúckym chotárom v tomto roku prináša novinky, účastníkov čaká šport i zábava

29. marca 2023 | | | |  | 
Beh revúckym chotárom 2022. Zdroj: zskomre.sk

REVÚCA – S myšlienkou organizovania pretekov Beh revúckym chotárom prišla v roku 2019 skupinka revúckych nadšencov behu. Na pomoc oslovili aj pedagogičku telesnej výchovy, ktorá je vedúcou Atletického klubu ISKRA pri Základnej škole J. A. Komenského Janu Vavrekovú.

Tento rok sa chystajú už na štvrtý ročník podujatia, ktorý sa uskutoční 15. apríla.

Ako pre Rimava.sk uviedla Vavreková, zrekonštruovaná bežecká trať školy, športoviská alebo umiestnenie na kraji mesta v blízkosti lesa, boli ideálne podmienky na organizáciu tohto podujatia. "Uvedomovala som si, že organizácia pretekov na slušnej úrovni je, okrem iného, finančne náročná záležitosť. Ale jeden z iniciátorov, teraz už bývalý predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti SMZ, a.s. Jelšava Jaroslav Švejkovský prisľúbil, že spoločnosť SMZ, a.s. Jelšava zabezpečí finančné krytie formou sponzoringu. Ja som teda súhlasila. Dohodli sme sa, že okrem hlavných pretekov pre dospelých, a to trailového behu na 22 km a 8,5 km, budú súčasťou pretekov aj bežecké súťaže pre deti,“ povedala.

Článok pokračuje pod reklamou


Súťažiacim môže byť ktokoľvek, kto sa chce hýbať, či už je to detský alebo dospelý pretekár. Do pomoci s organizáciou sa taktiež môže zapojiť každý, kto má chuť pomáhať v rámci dobrovoľníckej činnosti. Bez pomoci pedagogického zboru a žiakov revúckej základnej školy, by podľa slov Jany Vavrekovej, nebolo možné zabezpečiť plynulý chod pretekov.

"Ako OZ Vyšší level organizujeme aj iné, menšie podujatia, napríklad Canicross Revúca, kde výťažok zo štartovného ide na nákup granúl pre opustené psy, alebo Mikulášska kúpačka pre otužilcov. Spoločnosť SMZ, a.s. Jelšava je už štvrtý rok hlavným sponzorom našich podujatí, za čo by sme sa im chceli poďakovať. Podobne by sme sa chceli poďakovať aj ďalším sponzorom, ako Slovenská sporiteľňa, a.s., Mestské lesy Revúca, s.r.o., Zeppelin Banská Bystrica a všetkým ľuďom, ktorí sa nám rozhodli darovať 2% z daní.“

Prvé dva ročníky Behu revúckym chotárom boli značne ovplyvnené pandémiou a rôznymi obmedzeniami. Po miernom uvoľnení sa preteky, ako jedny z mála na Slovensku, mohli uskutočniť. S počtom prihlásených boli organizátori nadmieru spokojní. V prvom ročníku sa zúčastnilo cez 120 dospelých bežcov a približne 70 detí.

Nasledujúce dva roky bol počet dospelých viac-menej rovnaký, ale počet detí sa zvýšil, a to až na 150. "Súťažiaci prišli z celého Slovenska, dokonca sme mali pár účastníkov aj zo zahraničia. Taktiež nás potešilo, že sme zaznamenali prítomnosť pretekárov zvučných mien, ktorí vytvorili krásne, ťažko prekonateľné traťové rekordy. O účasti dospelých je ešte predčasné hovoriť nakoľko máme takmer mesiac do začiatku. Situácia s pandémiou ukľudnila a tento rok je už organizovanie bežeckých pretekov na Slovensku v štandardnom režime. Veríme, že by sme opäť mohli pokoriť číslo 100. Čo sa týka detských účastníkov, boli sme nútení pozastaviť registráciu na detské preteky, nakoľko máme už teraz cez 200 zaregistrovaných a organizačne by sme to nezvládli.“

Článok pokračuje pod reklamou


Zdroj: Revúcke listy

Ročník môže osloviť aj novinkami, ktoré sa pre starších či mladších pripravujú. Deti najnižších kategórií za účasť obdržia malú pozornosť v podobe plyšovej hračky. Pre tých, ktorí sa boja dlhých a kopcovitých tratí, túto sezónu obohatili o nenáročnú „Hobby trať,“ ktorá bude mať len 2,5 kilometra. "Týmto spôsobom chceme k športu prilákať čo najviac ľudí. Pokiaľ sa nechcete veľmi zničiť, máte len chuť nasať atmosféru pretekov, táto trať je na to určená. Cieľom je vytiahnuť ľudí von na čerstvý vzduch a ukázať deťom, že voľný čas sa dá tráviť aj inak, ako len za počítačom alebo mobilom.“

Okrem každoročného Behu revúckym chotárom škola podporuje deti k športu aj ponukou iných aktivít. "V škole máme Atletický klub ISKRA, celý rad športových krúžkov a usporadúvame každoročne trojkolovú atletickú ligu pre miestne materské školy. Deti sa do všetkých akcií zapájajú v rámci dobrovoľnej činnosti,“ povedal riaditeľ základnej školy Emil Valko.

Každý dospelý pretekár obdrží pri registrácii štartovací balíček – účastnícku čelenku, energetickú tyčinku a fľašu vody. Na trati, ktorá má 22 kilometrov budú zabezpečené tri stanice s občerstvením, kde si bežci môžu doplniť tekutiny a energiu. „Po pretekoch je zabezpečený obed, a to kotlíkový guľáš. Deti budú mať pitný režim na celý deň a po pretekoch za odmenu dostanú gofry so šľahačkou,“ dodala hlavná organizátorka.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross