No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Centrum integrovanej starostlivosti je o krok bližšie k realizácii, postavené by malo byť do piatich rokov

Foto ilustračné. Zdroj: Pixabay.com

TORNAĽA - Mesto Tornaľa vyčlenilo 66-tisíc eur na vypracovanie projektovej dokumentácie na vznik centra integrovanej starostlivosti. Rimava.sk o tom informoval referent Odboru životného prostredia, výstavby a rozvoju mesta na MsÚ v Tornali Zoltán Kovács.

"Centrum integrovanej starostlivosti bude situované v areáli Centra voľného času (CVČ) na Mierovej ulici. Vznikne obnovou existujúcej budovy CVČ a výstavbou novej budovy," povedal Kovács.

Článok pokračuje pod reklamou


V centre budú poskytovať zdravotné a sociálne služby, no plniť bude aj komunitnú funkciu. "Plánuje sa zriadenie ambulancie všeobecného lekára, ambulancií špecialistov, výdajne zdravotníckych pomôcok, priestorov Agentúry integrovanej starostlivosti, pracoviska ADOS a denného centra (klub dôchodcov). Súbežne s prípravou výstavby centra prebieha projekt pod záštitou Mikroregiónu pri Slanej na zabezpečenie Agentúry integrovanej starostlivosti," doplnil Kovács.

Projekt vznikol ako reakcia na demografické zmeny v regióne, ktoré so sebou prinášajú starnutie obyvateľstva. "Sídelná štruktúra je rozdrobená, obciam chýba kapacita a zdroje na kvalitné zabezpečenie starostlivosti o svojich seniorov," vysvetlil.

V sume 66-tisíc eur je zahrnutá architektonická štúdia, dokumentácia pre územné konanie, dokumentácia pre stavebné povolenie a dokumentácia pre realizáciu stavby.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako sme vás informovali v predošlom článku, celková investícia do centra by mala byť tri milióny eur. Podľa primátorky Anny Szögedi má byť centrum postavené do piatich rokov.

"Dovtedy som nesúhlasila s projektom, pokiaľ som nevedela, že to bude z nadchádzajúceho projektovacieho obdobia, pretože aj spoluúčasť z troch miliónov nie je malá,“ vyjadrila sa s tým, že aj keď je rozpočet mesta krehký, spoluúčasť na financovaní môžu rozložiť na viac rokov, čo podľa nej mestská kasa zvládne.

Projekt je súčasťou Iniciatívy Catching-Up Regions, komponent Integrovaný model zdravotných a sociálnych služieb pre seniorov, implementovanej Banskobystrickým samosprávnym krajom v spolupráci so Svetovou bankou, Európskou komisiou, Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky a mestom Tornaľa.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross