No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Otvárajú kúpaliská na Kurinci aj na Teplom Vrchu či v Číži

V okrese Rimavská Sobota otvárajú kúpaliská. Od dnes má povolenie prevádzka pri vodnej nádrži na Teplom Vrchu v zariadení Ormet (otvoriť majú od zajtra), Drieňok otvorí neskôr. Už túto sobotu, 13. júna, spustia do prevádzky bazény na Kurinci pri Rimavskej Sobote a aj v Prírodných jódových kúpeľoch Číž sa potešia novým návštevníkom.

Tento rok je výnimočný tým, že ešte stále pretrvávajú opatrenia voči šíreniu Covid-19. "Sú dané aj pre kúpaliská a to, čo je v opatreniach hlavného hygienika, tak to musí prevádzkovateľ dodržať, keď kúpalisko otvorí," uviedla pre Rimava.sk vedúca oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia RÚVZ v Rimavskej Sobote Anna Vraniaková, ktorá potvrdila jednotlivé termíny otvorenia spomínaných kúpalísk. Podľa jej slov v uplynulých dňoch odoberali vzorky vody z prírodných kúpalísk a umelé kúpaliská si odobrali sami prevádzkovatelia. Zatiaľ kontrolujú kúpaliská, ktoré podali žiadosť na uvedenie priestorov do prevádzky.

Článok pokračuje pod reklamouRegionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) každoročne kontroluje dodržiavanie kvality nielen vody, ale dohliada aj na všetko, čo kúpalisko má a musí mať, aby ho mohli uviesť do prevádzky. Podľa slov Vraniakovej tento rok v súvislosti s opatreniami voči šíreniu koronavírusu na kúpaliskách boli nariadené dvojmetrové odstupy na pláži a dekách, zvýšená dezinfekcia či meranie teploty vody. Ďalej napríklad fontánky na vodu budú nefunkčné, zvýšená bude ale frekvencia prevádzkovej kontroly, a to na dvojnásobok. "Kontrola sa má vykonávať nie ako doteraz trikrát, ale šesťkrát za deň," podotkla s tým, že rúška nebudú povinné.
Kurinec - Zelená voda mal kontrolný deň vo štvrtok. Vraniaková podotkla, že Kurinec je pripravený na sezónu ukážkovo.

Tobogan na Kurinci nesprístupnia od začiatku. Ako pre Rimava.sk povedal prednosta mestského úradu Štefan Szántó, jeho kolaudácia je naplánovaná na 23. júna. Riaditeľ TSM Tibor Barto rovnako potvrdil pripravenosť zariadenia, ktoré majú v správe. "Čas prevádzky a vstupné sa pre návštevníkov nemení, to ostáva 5 eur pre dospelých a 3 eurá pre deti. Niečo niečo málo zvyšujeme len pre ľudí, ktorí využívajú služby campingu," podotkol Barto s tým, že okrem 25 metrového bazénu s pitnou vodou budú mať návštevníci k dispozícii bazény s termálnou vodou či detský bazén. Tie sú prepojené už plotom až k jazeru, ako po minulé roky. Na jazere budú k dispozícii vodné bicykle či loďky.

Prírodné jódové kúpele Číž pre verejnosť otvárajú zajtra. Vstupné je pre dospelých 6 eur, pre deti 5 eur.

Hygienici zo skúseností avizujú, že kvalitu vody v bazénoch ovplyvňuje aj osobná hygiena ľudí.
Súkromnú prevádzku na Teplom Vrchu - Ormet spúšťajú v sobotu. Ceny vstupného mierne vzrástli na 4 eurá pre dospelých a deti do 15 rokov 2 eurá. "Deti do 6 rokov majú vstup zdarma," povedal pre Rimava.sk prevádzkovateľ zariadenia Ormet Tibor Oštrom, ktorý o obmedzení počtu na veľkej pláži neuvažuje. "Do júla a hlavnej sezóny je ešte dosť času a myslím si, že dovtedy sa to absolútne ukončí," podotkol Oštrom a dodal, že aj u nich budú merať teplotu a budú dbať na dezinfekciu rúk.

Drieňok, ktorý sa nachádza na druhom brehu nádrže, má zatiaľ sprístupnené len prevádzky v budove či tenisové kurty. Ide o zariadenie obce. Podľa slov starostky Teplého Vrchu Janky Janšovej čakajú ešte na aktuálne hygienické opatrenia, s tým, že počet ľudí na pláži bude zrejme obmedzený kvôli dodržaniu potrebných vzdialeností na dekách. "Musíme vymerať pláž a bude obmedzený počet návštevníkov, až sa to do leta nezmení. Sezóna sa pomaly rozbieha," podotkla starostka, podľa ktorej sa vývoj opatrení voči koronavírusu dotkol aj ich, podobne ako iných prevádzok s reštauráciami. "Spoločenské akcie sme zvykli mávať na Drienku aj pred spustením sezóny, ale teraz sme museli mať celý areál zavretý," podotkla Janšová a dodala, že k prevádzkovým poriadkom sa dostanú budúci týždeň. Vstupné za dospelú osobu bude 2 eurá, pre deti od 6 do 15 rokov 1 euro.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross