No active "ca-sidebar-197687" sidebar

PÍŠETE NÁM: Lekárnici sú v prvej línii, nekupujte zbytočnosti a dodržiavajte odstupy

Lekárnici, ako aj ostatní zdravotníci, policajti či ľudia pracujúci v obchodoch alebo na poštách už vyše týždňa pracujú v extrémnych podmienkach. Takúto situáciu s pandémiou predtým nezažili oni a ani enormné množstvo stoviek zákazníkov, ktoré ich denne navštevuje. Patria k najviac využívaným prevádzkam a preto vyzývajú ľudí k ohľaduplnosti a dodržiavaniu opatrení. Obrátili sa na našu redakciu prostredníctvom rubriky Píšete nám.

Týka sa to púšťania ľudí do lekární po jednom, dezinfekcie, nenakupovania zbytočností a hlavne dodržiavania odstupov v interiéri ako aj vonku pred lekárňami kde by odstup mal byť aj jeden meter. "Veď tí, ktorí nepracujú, majú čas a trocha trpezlivosti by mohli mať a samozrejme vstupovať do priestorov všetkých prevádzok len s ochranou na ústach a nose," avizuje pre Rimava.sk lekárnička z Rimavskej Soboty, ktorá preventívne zhrnula a poukázala na niekoľko opatrení, aby sa zvýšilo povedomie zákazníkov a ľudí potrebujúcich ich služby. "Zvážte prosím vyberanie farby zubných kefiek či iných menej potrebných vecí v tomto období a priestoroch infekčného prostredia," avizuje.

Článok pokračuje pod reklamouLekárnici pripúšťajú, že niektoré lieky sú momentálne nedostatkový tovar a ich výdaj je vyslovene na prídel, dôvody na paniku však nie sú. "Pacientov je veľa, buďte prosím ohľaduplní a nehádajte sa s personálom, ktorý sa snaží každému vyhovieť v tejto kritickej situácii a zabezpečiť dostupnosť liekov pre každého," uvádzajú. Ďalej upozorňujú na dodržiavanie odstupu od personálu, od výdajného pultu ako aj metrového odstupu v rade pred lekárňami. "Ak je to možné, čo najmenej sa pultu dotýkajte, rovnako je žiadúce minimalizovať dotýkanie sa sortimentu v lekárni. Farmaceuti a laboranti prídu počas týchto dní do styku so stovkami potenciálne nakazenými ľuďmi, preto rovnako ako Vy pre nás, aj my sme pre Vás možná hrozba nákazy," konštatujú s tým, že pri výdaji liekov treba obmedziť komunikáciu s farmaceutom na minimum, aj rozprávaním sa šíria kvapôčky a infekciu. Rovnako aj overovanie si či naozaj nemajú rúška, keď na dverách je o tom oznam nepovažujú za vhodnú.

Lekárnici pritom zápasia s nedostatkom ochranných pomôcok a vyzývajú kompetentných konať. Informovali o tom v priebehu minulého týždňa. Situáciu na Slovensku vidia v kritickom stave. Lekárnikom dochádzajú ochranné pomôcky, chýbať začínajú dezinfekčné prostriedky a v niektorých prípadoch hrozí aj personálny kolaps, ktorý môže ovplyvniť dostupnosť lekárnickej starostlivosti. „Aj napriek mimoriadnej situácii, v ktorej sa dnes naša krajina nachádza, sa ako zdravotnícki pracovníci nedokážeme v dôsledku administratívnych obštrukcií dostať k potrebnému sortimentu,“ zdôrazňoval minulý týždeň v tlačovej správe Jan Žák, predseda predsedníctva Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekární na Slovensku, ktorá združuje viac ako 2 200 odborných zdravotníckych zamestnancov vo viac ako 400 verejných lekárňach po celom Slovensku.

Predseda ZMOSu ďakuje všetkým, ktorí sú v prvej línii

"Situácia súvislosti s koronavírusom nie je ľahká. Preto chcem v prvom rade poďakovať všetkým, ktorí sú v prvej línii: lekárom, zdravotným sestrám, lekárnikom. Jedným dychom musím tiež oceniť aj mimoriadny prínos miest a obcí, primátorov, starostov, naše sociálne zariadenia, ale aj dobrovoľníkov, ktorí svojou energiou mimoriadne pomáhajú v zložitej situácii," vyjadril sa nedávno predseda Združenia miest a obcí Branislav Tréger k postojom a aktuálnej situácii v súvislosti so šírením vírusu.

Ľuďom pracujúcim aj v tejto náročnej dobe poďakovali obyvatelia v piatok večer, potleskom na balkónoch v R. Sobote a po celom Slovensku. Viac sa dočítate v článku, ktorý sme pre vás pripravili ešte v piatok.

VIDEO: Na sídliskách v R. Sobote sa ozýval potlesk. Z operačného strediska ZZS prišla čoskoro reakcia

Zdroj: Rimava.sk

V regióne zaznamenali prvý prípad ochorenia na koronavírus, muž pricestoval z Čiech


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross