No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pod Maginhradom otvoria vyše šesťkilometrový náučný chodník

Pri rybníku vo Vyšnom Skálniku otvoria v sobotu, 26. septembra, o 10 hodine náučný chodník. Povedie po stopách Maginhradu. Podľa organizátorov sa v prípade priaznivého počasia po oficiálnom otvorení vydajú na aj na turistickú prechádzku.

Článok pokračuje pod reklamouTrasa náučného chodníka je dlhá 6,5 kilometra s 12 zastaveniami, ktoré postupne odkrývajú bájnu povesť o Maginhrade. Začína v obci Vyšný Skálnik, vedie popod bývalé pieskovcové bane ukryté v lesoch až do susednej obce Nižný Skálnik, kde je jej súčasťou aj archeologická lokalita a rozhľadňa Maginhrad, odkiaľ sa cez okraj ďalšej obce Veľké Teriakovce vracia späť cez Nižný Skálnik do obce Vyšný Skálnik. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedla manažérka mikroregiónu Rimava a Rimavica Henrieta Struhárová, náučný chodník do svojej finálnej podoby prešiel nejedným úskalím a boril sa so vznikajúcimi problémami. "No veríme, že každý návštevník, ktorý sem zavíta si ho zamiluje rovnako, ako tí, ktorí ho tvorili ťažko, no s láskou k histórii, tradíciám a predovšetkým k samotnej prírode," priblížila Struhárová.

Podľa jej slov na začiatku bola myšlienka vytvoriť pútavý prvok k podpore rozvoja cestovného ruchu v regióne. V roku 2012 sa pretavila do projektovej dokumentácie, ktorá odráža kultúrne, historické a prírodné danosti územia jeho obcí. Taktiež poukazuje a približuje širokej verejnosti históriu, prírodné krásy, a predovšetkým bájnu povesť o hrade Maginhrad z pera rodáka z Vyšného Skálnika, básnika Jána Bottu. Náučný chodník oživujú rôzne výjavy a symboly z povesti o Maginhrade prostredníctvom drevených sôch, ako je kňažná Maga, obor Ivor strážiaci tajomstvá, či bájny stôl, za ktorým sedeli Maginhradskí bájni rytieri.

S realizáciou náučného chodníka Po stopách Maginhradu v roku 2014 začala obec Nižný Skálnik v rámci programu Leader, ktorý podporila MAS Malohont. Neskôr to boli Grantové programy Miestnej akčnej skupiny Malohont. "Mikroregión Rimava a Rimavica sa podieľal na spolufinancovaní všetkých projektov. Konečné dobudovanie náučného chodníka podporila Oblastná organizácia cestovného ruchu Gemer," podotkla Struhárová.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Rimava.sk, Jozef Mačuda


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross