No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V kraji otestovali tisíce ľudí zo sociálnych služieb, všetci pozitívni boli z okresu R. Sobota a Revúca

V desiatich okresoch Banskobystrického kraja otestovali v uplynulých viac ako dvoch mesiacoch tisíce klientov a zamestnancov. Zo všetkých testov boli pozitívne iba tri, dva z DSS v Revúcej a jeden v DSS Rimavská Sobota. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedla hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici Mária Tolnayová, do 5. mája bolo pritom testovaných takmer 4 tisíc klientov a vyše 2300 zamestnancov, testovanie v kraji preto považujú zatiaľ za úspešné. Na testovanie používajú rýchlotesty a PCR metódu (real time PCR s reverznou transkripciou).

Článok pokračuje pod reklamouTroch pozitívnych ľudí na nový koronavírus zachytili práve pomocou PCR metódy. Išlo pritom o vzorku 271 zamestnancov. U všetkých klientov vyšetrených touto metódou, boli podľa vedúcej odboru epidemiológie RÚVZ B. Bystrica Márie Avdičovej, ale výsledky negatívne. Mária Avdičová je zároveň členkou medicínskeho konzília zriadeného Vládou SR. S testovaním sa systematicky pokračuje ďalej.

Čo sa týka PCR ide o molekulárnu metódu, ktorá je vysoko špecifická a citlivá. "Používaný test sa zameriava na prítomnosť ribonukleovej kyseliny vírusu, pričom cielene detekuje unikátne gény práve SARS-CoV-2 vírusu, ktorý spôsobil pandémiu," priblížila Tolnayová. Rýchlotesty sú založené na dôkaze protilátok testované z kvapky krvi, ktoré určia, či sa u testovaného ide o osobu s akútne prebiehajúcou infekciou, o osobu, ktorá prekonala infekciu COVID 19, alebo sa s touto infekciou nikdy nestretla.

S testovaním sa začalo 23. marca. Zamestnanci a klienti boli testovaní aj rýchlotestami, ktorých má kraj asi 8 tisíc kusov. "Toto testovanie si zabezpečujú jednotlivé zariadenia v úzkej spolupráci s BBSK, ktorý zabezpečil na vykonanie testov zdravotné sestry aj do tých zariadení, kde tieto zdravotné sestry nepracujú," priblížila Tolnayová. Toto testovanie podľa jej slov vykonávajú mobilné jednotky a to na mobilnom odberovom mieste, rýchlotestami bolo k začiatku tohto týždňa vyšetrených viac ako 800 zamestnancov a 170 klientov. "Všetky výsledky boli negatívne," zdôraznila.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross