No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ŽELEZNÍK: Bývalá banícka osada sa postupne mení na zaujímavú destináciu pre turistov

29. júna 2021 | |  | 

ŽELEZNÍK – Bývalá banícka osada, stratená v lesoch nad Revúcou, sa postupne stáva zaujímavým miestom pre turistov. Rimava.sk o tejto príťažlivej lokalite s krásnou prírodou a nevšednou históriou informoval Ladislav Bene z občianskeho združenia (OZ) Skryté poklady Slovenska.

Toto združenie na zveľaďovaní Železníka spolupracuje so samosprávami obcí Sirk a Turčok. Tento článok je nielen zhrnutím toho, čo sa v bývalej baníckej osade urobilo, prípadne chystá, ale i akousi pozvánkou na poznávací výlet.

Článok pokračuje pod reklamou



Tento rok sme získali dva granty na úpravu drevenej kolkárne a naším ďalším veľkým projektom je vyhliadkový priestor nad kinom Stachanov v časti Ladislava. Chceme tam urobiť zaujímavý bod pre turistov a cykloturistov, ktorí sem prichádzajú čím ďalej vo väčšom počte,“ načrtol Bene.

Budovanie spomínanej vyhliadky sa už začalo a realizácia tohto projektu je plánovaná do konca septembra. Súčasťou projektu podľa predsedu OZ nie je iba samotná vyhliadka, ale aj prístupový chodník od kina a výsadba parkovej zelene, aby celý priestor bol krásnou oázou s jedinečným výhľadom na okolité hory a do sirkovskej doliny.

Každodenným bonusom bude magický západ slnka nad Stolickými vrchmi, ktorý, ako vravia miestni, je každý deň iný. Vyhliadka využije členitosť terénu nad kinom a bude umiestnená tak, aby pôsobila skôr diskrétne a nerušila pohľady od kina,“ povedal Bene.

Priamo pod touto budúcou vyhliadkou sa nachádza už spomínané kino, ktoré vlani dostalo novú strechu a plánom je vytvoriť v ňom expozíciu či infocentrum pre turistov. „Na dobrej ceste je, že by mala byť konečne dovedená voda do kina, keďže sa tam musí vybudovať úplne nový vodovod. Potommôžu začať prebiehať rekonštrukčné práce vo vnútri budovy,“ ozrejmil predseda OZ s tým, že budú pod patronátom obce Sirk, ktorá má na to vytvorený zámer.

Konkrétne využitie priestorov bude potom závisieť od dohody samosprávy a OZ. „Voda a funkčné WC sú však dôležité aj pri akciách, ktoré tu usporadúvame. Vedeli by sme tiež organizovať rôzne klubové premietania v kinosále cez prázdniny,“ avizoval Bene.

Ďalším projektom združenia je revitalizácia bývalého baníckeho jazierka, ktoré je situované na konci niekdajšieho parku pod vilou, v ktorej býval riaditeľ železníckych baní. Členovia OZ a dobrovoľníci ho vlani vyčistili a začali s výstavbou stavidla aj móla, ktoré kedysi pri jazierku stálo. Jeho okolie sa má stať oddychovou zónou.

Práce nám vlani prerušila zima, ale tento rok to už určite dokončíme. Na jeho dokončenie sme koncom roka získali i príspevok od Banskobystrického samosprávneho kraja. Mala by tam ešte pribudnúť infotabuľa a lavičky, dôležité je dobudovať hrádzu. Na to však potrebujem zabezpečiť aj nejaké stroje,“ konštatoval Bene.

Článok pokračuje pod reklamou



Obdivovať v Železníku je však čo už aj teraz. Je to napríklad hudobný altánok a unikátna drevená banícka kolkáreň v časti Na kríži, ktoré čaká rekonštrukcia. Mimochodom, aj ich okolie tohto roku dobrovoľníci vyčistili a upravili tiež skalku vo svahu.

Kto túži po chvíľke pokoja či rozjímania, v Železníku nájde i kaplnku, ktorá bola takisto nedávno obnovená. No a za pohľad určite stoja aj Štokovce, teda poschodové obytné domy s drevenými pavlačami.

Navyše, ak všetko pôjde dobre, turistickou zaujímavosťou by sa mohla stať i štôlňa Ladislav, ktorá bola doteraz zamurovaná. Obec Sirk ju však pod dozorom banského úradu otvorila a po vyčistení vchodu by mohla byť v budúcnosti sprístupnená. Stala by sa tak atrakciou, ktorá je pre bývalú banícku osadu typická.

Pokiaľ by ste spoznávania histórie Železníka stále nemali dosť, zaujímavosťou priamo v neďalekom Sirku je starobylý kostolík a v časti Červeňany zachovaná vysoká pec. Ak pôjdete ešte trochu ďalej do Rákošskej Bane, môžete navštíviť nedávno otvorenú expozíciu baníctva. No a ak nechcete spoznávať Železník individuálne, ale radšej skupinovo, príležitosť budete mať v predposledný augustový víkend, keď OZ organizuje už tradičné podujatie Skryté poklady Železníka.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross