No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Odlov na Ružinej museli zastaviť, problémom sú veľké ryby

25. novembra 2020 |  | 

Záchranný odlov výlov rýb v rekonštruovanej vodnej nádrži Ružiná museli zastaviť. Dôvodom je veľké množstvo rýb a kapacitne zaplnené priestory v neďalekom Lučenci, ktoré slúžia na ich prečistenie a rozdýchanie. Výlov tak nie je dokončený. Ako ďalej pre Rimava.sk priblížil oblastný ichtyológ pre stredoslovenskú oblasť Richard Štencl, ryby z týchto sádok v Lučenci musia teraz najskôr vydistribuovať a odviesť do ďalších chovov.

Samotný výlov je podľa jeho slov náročnejší, ako predpokladali. "Jediné, čo nám robí problém, sú obrovské tolstolobiky, s ktorými sa zle manipuluje. Majú 40 až 60 kilogramov," hovorí Štencl, ktorý sa podieľal na záchrannom výlove a ručnom zbieraní rýb. Podľa jeho slov sa do podberáka nabrať nedajú, jeden človek ich nevládze a problém majú aj v kadiach. "S tým sa jednoducho nedá manipulovať. Dali sme ich do bedne, ale nevieme ich vypustiť dvierkami," priblížil ichtiológ, ktorý množstvo rýb odhadol asi na 40 ton.

S výlovom začali počas uplynulého víkendu. Po veľkých tolstolobikoch sa rybári dostali aj k ešte väčším sumcom. Pokračovať budú začiatkom budúceho týždňa. "V pondelok ich pôjdeme prácne zbierať. Ak sa nám to podarí, tak potom už s tou ostatnou rybou, kaprom, pleskáčom si vieme poradiť. Bude to už potom veľmi jednoduché," podotkol. Veľké ryby sú rizikom pre ichtiofaunu. "Tolstolobiky sú podľa nového zákona zaradené medzi druhy rýb s preukázateľne negatívnym vplyvom na ichtiofaunu," hovorí Štencl a dodáva, že tieto ryby dorastajú do veľkých rozmerov, nie sú uloviteľné inak ako náhodne alebo podchytením, a keďže žerú planktón, potom nabúrava celý ekosystém. "Odfiltrováva obrovské množstvá planktónu, čo je základná potrava pre mladé ryby," poznamenal.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Štencl a Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross