No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Najsilnejší príbeh stromu v Európe majú na Morave. Radosť z víťazstva prekonala smútok z koronavírusu

Najsilnejší príbeh stromu, kráľovnej zatopeného údolia na Morave, majú tento rok na Morave. Približne 350-ročná Chudobínska borovica je víťazom súťaže v Európe, ktorej sa celkovo zúčastnilo 16 najkrajších stromov z okolitých krajín, od Ruska, Rumunska, Poľska, Chorvátska, Maďarska po Belgicko, Francúzsko, Taliansko či Anglicko. O výsledkoch informovali včera organizátori súťaže Tree of the year, ktorí vyhlásenie kvôli koronavírusu poskytli online len prostredníctvom internetu. Strom v priebehu mesiaca získal viac ako 47 tisíc hlasov. Na druhom mieste bolo Ginko z Daruvaru v Chorvátsku s 28 tisíc hlasmi a tretie miesto obsasil Topoľ z Ruska.

Chudobínska Borovica nesie svoje meno po zatopenej obci Chudobín, ktorá bola obetovaná v prospech výstavby vodnej nádrže. Ako pre Rimava.sk po vyhlásení výsledkov uviedol Ladislav Stalmach, aktivista a starosta obce Vír z kraja Vysočina na Morave, kde víťazný strom rastie, víťazstvo ich veľmi potešilo. Podľa jeho slov pred vyhlásením boli trochu smutní, že sa všetko odohrává v atmosfére poznamenanej epidémiou, ale po vyhlásení sa strhol na sociálnych sieťach taký blázninec, že to takmer nahradilo pocity, které sú zvyknutí prežívať pri oslavách "naživo".

Článok pokračuje pod reklamou"Takže komunita, která kolem celého toho mumraje vznikla zafungovala skvěle a to je i to nejdůležitější, proč jsme to vše rádi dělali," priblížil Stalmach, ktorý o námahe nehovorí, pretože bola bohato vynahradená radosťou, ktorú pociťovali po celý čas kedy súťažili v ankete Strom roka 2019 a Európsky strom roku 2020.

Približne 250-ročná Oskoruša, víťaz ankety Strom roka na Slovensku, získala v európskej súťaži viac ako 13-tisíc hlasov

Niekoľkotisíc členná partia okolo Chudobínskej borovice podľa Stalmacha fandila aj stromu zo Slovenska, o čom svedčia mnohé podporné komentáre na sociálnych sieťach (počas hlasovania bolo potrebné dať hlas dvom stromom v súťaži, pozn., red.) Súťaž doposiať nevyhral žiadny strom z Českej republiky. Minulý rok súťaž vyhral strom z Maďarska.

Strom roka na Slovensku, Oskoruša Domáca z Uzovskej Panice v okrese Rimavská Sobota, získal viac ako 13,5 tisíc hlasov a obsadil tak desiatu priečku. Približne 250-ročná Oskoruša je najstarším a najmohutnejším známym ovocným stromom v regióne Rimavskej Soboty. Strom bol prihlásený do ankety aj z iniciatívy našej redakcie, ako aj miestnych odborníkov, záhradkárov, ktorí sa snažia zachovať a rozširovať pôvodný genofond stromov v regióne Rimavskej Soboty. Aj vďaka ankete nadácie Ekopolis, ktorá túto súťaž organizovala na Slovensku, sa na školách v okrese Rimavská Sobota dozvedeli o najstaršom ovocnom strome v regióne.

Za hlasy odovzdané Oskoruši, ako aj ktrémukoľvek stromu v súťaži, ktorá má upovedomiť na staré v zácne stromy, ako aj potrebu ochrany prírody, ďakujeme.

Pozrite si vyhlásenie výsledkov

Zdroj. Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross