No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Hygiena posilňuje služby a zamestnancov na epidemiológii

Zvyšujúce sa počty nakazených na koronavírus sú výsledkom doterajšieho správania sa ľudí. Tvrdí to regionálny hygienik z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote Dušan Béreš. Podľa dnešných informácií Ministerstva zdravotníctva SR sa v nedeľu počet pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 zvýšil o ďalších 353 osôb. Ukončených vyšetrení bolo 3 382. Po jednom prípade hlásia v okrese Revúca a Rimavská Sobota.

Článok pokračuje pod reklamouAko Béreš uvádza, vzhľadom na pribúdajúci počet pacientov posilňujú na oddelení epidemiológie služby. Týkajú sa pracovníkov, ktorí dohľadávajú a evidujú pacientov a kontaktov. Podľa jeho slov mali doteraz na epidemiológii štyroch ľudí. Kvôli nemeniacemu sa rozpočtu situáciu zatiaľ pokrývajú zamestnancami z iných oddelení, ktorých presunuli na posilnenie pracoviska. Situáciu sa snažia zlepšiť aj formou štyroch ľudí na dohodu, ako mimopracovnú činnosť na obmedzenú pracovnú dobu. "Počty sme posilnili aj pracovníkmi, ktorí sú na dôchodku. Ide o bývalých zamestnancov," vysvetlil Béreš, podľa ktorého dostali aj ponuku z Červeného kríža. Týchto ľudí by však museli vybaviť potrebnou technikou. Celkovo majú zatiaľ desiatich ľudí k dispozícii, ktorí sa zaoberajú koronavírusom pre okresy Rimavská Sobota a Revúca.

"Ľudia slúžia pohotovostné služby na regionálnom úrade nonstop. Zatiaľ to stíhame. Máme núdzový stav, je možné určiť pracovnú povinnosť," povedal regionálny hygienik. Zároveň doplnil, že slúžia na čo najrýchlejšie dohľadanie v potrebnom rozsahu im nahlásených prípadov. Čo sa týka počtu testovaní v rámci pôsobnosti RÚVZ, je situácia podľa Béreša dostatočná. "Myslím, že sa testuje dosť," povedal s tým, že vo väčšine prípadov ide o ľudí, ktorí majú trvalé bydlisko u nás a nezdržiavajú sa tu. Napriek tomu musia všetko overovať, lebo ľudia informácie niekedy zatajujú.

Zároveň pripomenul, že globálne situácia trvá dlhšie a výsledky sa nedostavujú tak, ako by mali. "To nie je dôsledok aktuálnej situácie, ale toho čo sa dialo predtým," upozornil a dodal, že takmer každý sa začal správať, akoby koronavírus neexistoval, chodilo sa na dovolenky, do zahraničia, robili sa oslavy a rozlúčka na Karlovom moste. "Akoby sa zabudlo na to, že ten vírus číha len na príležitosť, ktorá sa mu naskytne," skonštatoval Béreš z epidemiologického hľadiska.

Príznaky nakazenia kronavírusom sa môžu objaviť do 10 až 14 dní od nákazy. Charakteristickými znakmi je strata chuti, respiračné problémy či problémy so žalúdkom. „Indikátorom je sťažené dýchanie, zvýšená teplota. Je to o zodpovednosti,“ povedal Béreš. Záverom prízvukuje, že treba dodržiavať nosenie rúšok podľa nariadení, držať si odstup a používať dezinfekciu.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross