No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V R. Bani zabezpečí vývoz TKO Brantner Gemer

Zber a likvidáciu tuhého komunálneho odpadu bude v Rimavskej Bani od začiatku budúceho roka zabezpečovať firma Brantner Gemer. Pre Rimava.sk to uviedla starostka obce Elena Polóniová. Ako dodala, zmluva bola podpísaná na obdobie dvoch rokov, tak sa uznieslo obecné zastupiteľstvo. Zatiaľ však nie je účinná. Brantner Gemer nahradí v tejto činnosti Technické služby mesta Hnúšťa. „Obec dostala 5. októbra od Technických služieb výpoveď zmluvy o zneškodňovaní TKO ku dňu 31. decembra tohto roka. Dôvodom bola skutočnosť, že sa skládka uzatvára a tretia etapa skládky je v riešení,“ objasnila Polóniová.

Článok pokračuje pod reklamouAko ďalej uviedla, rokovania s mestom Hnúšťa a Technickými službami tohto mesta trvali už od roku 2018. Obec vedela o krokoch hnúšťanskej samosprávy v súvislosti s treťou etapou skládky. „Verili sme, že bude otvorená a budeme môcť zneškodňovať odpad na skládke, ktorá je relatívne blízko. Zmenu dodávateľa sme po spoločnom postupe všetkých obcí v tomto období neriešili z dôvodu podpory zamestnanosti na severe Rimavskosobotského okresu. Od približne polovice roka 2020 sme vedeli, že musíme vývoz riešiť s novým dodávateľom služby, lebo vybudovanie tretej etapy skládky sa posúva,“ priblížila Polóniová spojitosť s hnúšťanskou skládkou.

Iný spôsob fakturácie

Starostka uviedla, že spôsob fakturácie vývozu TKO bude iný. A to podľa počtu nádob, kým doteraz to bolo podľa vyvezeného množstva. Podľa nej to ovplyvní cenu služby, ale aj organizovanie vývozu. „Vývoz bude v dvojtýždňových intervaloch, ale budú prepočítavané nádoby aj vrecia odpadu pri zbere, čo bude mať priamy vplyv na cenu vývozu. Pokiaľ doteraz pri príjazde na skládku vážili auto a podľa toho fakturovali množstvo, teraz budeme pri vývoze asistovať aj my, aby sme zistili skutočný počet vyvezených nádob,“ ozrejmila Polóniová. Poznamenala, že to, či bude vývoz do Tornale, alebo do Lučenca, cenu vývozu neovplyvní. „Cena sa skladá z ceny za jednu nádobu a cenu za uloženie odpadu. Vzdialenosť, a teda náklady na dopravu, sú zahrnuté v cene za vývoz jednej nádoby. Tá je vyššia v porovnaní s obcami, ktoré prostredníctvom tejto spoločnosti vyvážali odpad aj doteraz, napríklad vedľajšia obec Rimavské Zalužany.“ K spoločnosti Brantner Gemer prechádzajú aj obce Rimavské Brezovo, Lehota nad Rimavicou či Kyjatice.

Poplatky za TKO nezvýšia

Elena Polóniová informovala, že poplatky za vývoz TKO sa pre obyvateľov obce v budúcom roku zvyšovať nebudú, zostanú rovnaké, ako v tomto roku. Sadzba poplatku je 0,0466 na osobu a deň, čo ročne predstavuje 17 eur. Pripomenula, že pre právnické osoby, alebo fyzické osoby, ktoré podnikajú, sa táto sadzba násobí počtom zamestnancov a príslušným koeficientom. Ďalej spomenula, že v platnom VZN o miestnom poplatku za komunálny odpad majú určené znížené sadzby pre občanov s ťažkých zdravotným postihnutím, seniorov, študentov, chalupárov atď, čo znižuje sumu vyrubeného poplatku ročne. „V obci máme veľa takých občanov, ktorí sa v nej dlhodobo nezdržiavajú,“ uzavrela.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross