No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Niekoľko mesiacov platili za stroj. Veľa hodín však neodpracoval

8. decembra 2020 | |  | 

V Hnúšti platili za kompaktor, ktorý mal slúžiť na zhutňovanie skládky. V priebehu takmer jedného roka, ako ho mali v prenájme, bol použitý len niečo vyše 24 hodín. Na nezrovnalosť poukázal poslanec tamojšieho mestského zastupiteľstva Marian Petrok, ktorý v interpeláciách žiadal reakciu. Ako skonštatoval, pre neho to boli nehospodárne vynaložené finančné prostriedky. Na základe pokynu primátora mesta sa k tomu vyjadrili Technické služby. "Za obdobie 1. októbra 2019 do konca septembra 2020 Technické služby vyplatili spoločnosti Car rescue team s.r.o. Banská Bystrica za prenájom stroja vyše 48 240 eur s DPH," uvádza sa v odpovedi s tým, že s kompaktorom bolo celkom odpracovaných zhruba 25 moto hodín a na prevádzku bola zakúpená nafta v objeme 331 litrov. Počas tohto obdobia, kedy mal byť kompaktor využívaný, došlo k výmene a nástupu nového riaditeľa. Igor Baboľ odišiel do dôchodku v máji a v júli ho nahradil Michal Slatinský.

Článok pokračuje pod reklamou



"Obsluha kompaktora z TS bola preškolená ústne (bez zápisu) prenajímateľom uvedeného stroja," uvádza v stanovisku terajší riaditeľ TS mesta Hnúšťa Michal Slatinský. Ako ďalej uvádza, dokumentáciu k vykonaným opravám a údržbám stroja zo strany prenajímateľa (servis) aj s konkrétnymi opravami zapísanými v denníku zariadenia TS mesta Hnúšťa nedisponujú, pretože servis a opravy zabezpečoval prenajímateľ stroja po telefonickom nahlásení poruchy.

Pôvodný kompaktor, prenajatý bol zhruba na jeden rok. Foto: Marian Petrok

Podľa slov poslanca Mariana Petroka, ktorý namietal v konečnom dôsledku neefektívne využívanie kompaktora, zmluvu o prenájme podpísalo ešte bývalé vedenie TS. Zároveň však podotkol, že keď už bola takáto zmluva podpísaná a stroj nefungoval, tak mali v zmysle tej zmluvy reagovať podstatne skôr. "Bol ľahký a nevedel to robiť poriadne, lebo aj zabezpečenie bolo slabšie," domnieva sa Petrok a poznamenal, že ho museli mať aj kvôli podmienkam ministerstva životného prostredia.

Petrok však na novembrovom rokovaní skonštatoval, že by bolo dobre do budúcna viac kontrolovať zmluvy. "Lebo či už je to príspevková organizácia, alebo iné príspevkové organizácie mesta, tak nemôžu takúto zmluvu uzavrieť, a keď ju už uzavrieme, tak by bolo dobre, keby sa plnenie zmluvy viac kontrolovalo," priblížil pre Rimava.sk Petrok. Na kompaktor dalo financie Technickým službám mesto Hnúšťa.

Na novembrovom zasadnutí primátor Roman Lebeda skonštatoval, že to, ako sa o smetisko starali za bývalého vedenia bolo katastrofálne a o probléme ich TS neinformovali včas. "Čo preukázali aj kontroly. Verím, že do budúcna tieto problémy si buď Technické služby alebo správca smetiska bude plniť tak, aby tie výnosy, ktoré zo smetiska má, neprejedal, ale aby ich využíval tak, ako má, a aby sme mali v súlade so zákonom riadny kompaktor, s ktorým nebudeme musieť pomáhať," doplnil primátor. Podľa vyjadrenia primátora Lebedu, keď sa o situácii s kompatorom na TS dozvedel, urobili nápravu a do dvoch týždňov prišla firma, vymenili kolesá a už sa stroj nezabáral. Petrok na to zareagoval, že mesto a Technické služby majú spolupracovať.

V súčasnosti zhutňuje skládku iný, ťažší kompaktor. Zmluvu minulý mesiac podpísal terajší riaditeľ TS s rovnakou spoločnosťou. "Tento kompaktor funguje, bol som to pozrieť," povedal Petrok. Podľa Lebedu teraz potrebujú skládku čo najviac zhutniť, aby vedeli, ako dlho s ňou budú ešte fungovať.

V súvislosti s využívaním kompaktora a uzavretím jeho zmluvy sme oslovili aj bývalého riaditeľa Igora Baboľa, ten sa k situácii oficiálne nechcel vyjadrovať. "Bolo to nariadené príslušným úradom životného prostredia a museli sme na to reflektovať po dohode s vedúcimi pracovníkmi mesta," podotkol.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross