No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Žltá karta pre Mestskú futbalovú akadémiu za milióny eur

Mestská futbalová akadémia, ktorá by mala byť hradená zo zdrojov maďarskej vlády, dostala na dnešnom mestskom zastupiteľstve takpovediac žltú kartu. To je výsledok takmer dvojhodinovej diskusie rimavskosobotských poslancov. Mestské zastupiteľstvo nakoniec odkleplo len dohodu s maďarským Borsodsport Invest. Okrem toho si poslanci stanovili zopár podmienok v rámci spolupráce.

Hoci tento bod poslanci nemali v programe, zaradili ho do rokovania hneď v úvode aj kvôli prítomnosti konateľov z maďarskej strany. Začiatok diskusie sa niesol v pozitívnom duchu, kedy niektorí poslanci boli za podpísanie spoločenskej zmluvy. Ďalším poslancom sa však nepozdávali niektoré nejasné body v zmluve. Ako povedal poslanec Štefan Baláž, všetkými desiatimi by podporil projekt, ak by zmluva obsahovala všetko čo má. „Navrhujem, aby zmluva bola daná nezávislej advokátskej kancelárii na preskúmanie. Ja v nej vidím kopec formálnych bodov, ktoré nezabezpečujú istotu v prípade krachu a podobne,“ priblížil Baláž. K návrhu Baláža, nechať zmluvu preskúmať nezávislou advokátskou kanceláriou, sa prikláňal aj poslanec Ján Čeman. K pripomienkovaniu sa pridal aj poslanec Ivan Hazucha, podľa ktorého mesto Rimavská Sobota ako menšinový vlastník so 49-percentným podielom, nebude nikdy vedieť zvolať valné zhromaždenie. Do diskusie sa zapojil aj primátor Jozef Šimko, ktorý žiadal predložiť hodnoverný dôkaz o tom, že maďarská strana má k dispozícii 4. mil. eur, ktoré majú byť použité na výstavbu futbalovej akadémie v Rimavskej Sobote. „Nech je to právne čisté. Menšinový vlastník musí mať právne istoty,“ doplnil s tým, že taktiež nesúhlasí iba s jedným konateľom, ktorým by bol iba maďarský partner.

„Nehnevajte sa, ale nehráme sa tu na piesku. Zodpovedáme za majetok mesta a občanov,“ avizoval poslanec Július Sojka, podľa ktorého sa zastupiteľstvo necháva viac ovládať pocitmi ako rozumom. „Keď predložíte, tak podpíšeme aj my. Ale takto sa to nerobí,“ povedal na margo Šimkovej pripomienky o predložení dôkazu o disponibilite financií maďarskou stranou.

V strede konateľ Borsodsport Invest, Tamás Szabó

Prítomný konateľ Borsodsport Invest, Tamás Szabó, ozrejmil, že financie prídu na účet mesta od maďarskej vlády. „Potrebujeme ale zmluvu o spolupráci s mestom, aby sme to mohli predložiť maďarskej vláde,“ podotkol s tým, že stavať by sa mohlo začať na jar budúceho roka a do konca roka 2019 dúfajú, že by mohli všetky budovy stáť.

K problematike sa vyjadril aj konateľ MŠK Rimavská Sobota a zároveň aj poslanec Miroslav Bitala. Podľa jeho slov je nateraz dôležité vstúpiť do spoločenskej zmluvy. „My potrebujeme podpísať spoločenskú zmluvu. Keď ju nepodpíšeme, tak s tým rozpočtom čo máme nespravíme nič. Už sa potrebujeme pohnúť dopredu,“ konštatoval Bitala.

Po približne po dvoch hodinách primátor predložil návrh, aby mestské zastupiteľstvo schválilo dohodu o spolupráci medzi MŠK a Borsodsport Invest za vstup do Mestskej futbalovej akadémie (MFA). Tento odsúhlasený návrh taktiež obsahuje požiadavky týkajúce sa potvrdenia o tom, že maďarský partner má financie na výstavbu, ďalej aj harmonogram výstavby s termínom začatia i dokončenia. Rovnako poslanci žiadajú zapracovať ich pripomienky do spoločenskej zmluvy a zmluvy o spolupráci.

Konečné rozhodnutie si tak poslanci nechali na mimoriadne zastupiteľstvo, ktoré by primátor mal zvolať do 25. júla.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross