No active "ca-sidebar-197687" sidebar

12 NAJ REGIÓNU MALOHONT: Vrch pomenovaný po divej svini

perex-veporNad obcou Klenovec, okres Rimavská Sobota, sa v oblasti Slovenského rudohoria pýši výrazný vrchol Veporských vrchov. Jeho typický a nezameniteľný tvar s výškou 1 338 m.n.m. pripomína chrbát divej svine od čoho pramení aj jeho názov. Kto by ho nepoznal, ide o Klenovský Vepor, ktorý v minuloročnej ankete 12 Naj regiónu Malohont získal druhé miesto.

Ako ďalej Rimava.sk informovala Henrieta Struhárová, manažérka Mikroregiónu Rimava a Rimavica, Klenovský Vepor je od roku 1964 pod prísnou ochranou. „V súčasnosti je vrcholová časť hory s rozlohou 155 hektárov národnou prírodnou rezerváciou, ktorá chráni zachované, pôvodné zmiešané karpatské lesy,“ uviedla Struhárová a dodala, že pralesovité porasty tu tvoria smreky, jedle, buky, ale i jarabina vtáčia a javor horský.

Podľa jej slov niektoré stromy na vrchole dosahujú výnimočné rozmery, obvod najhrubšej zaznamenanej žijúcej jedle je takmer 480 centimetrov a smreka 380 centimetrov.

Pohľad, ktorý sa vám naskytne je podľa Struhárovej jedinečný. Ako podotkla v prípade priaznivých podmienok sa môžete pokochať krajinnou scenériou nielen Veporských vrchov, ale aj Nízkych či Vysokých Tatier. Okrem bohatej flóry je Vepor domovom aj rôznych živočíchov. „Skalnaté časti vrcholu sú hniezdiskom dravých vtákov, odľahlé lesy poskytujú domov aj pre naše veľké dravé šelmy,“ priblížila manažérka, podľa ktorej ide o veľmi pôvabnú a pestrú krajinu s hlbokými pralesmi, rozľahlými poľanami a pasienkami popretkávanými množstvom obývaných horských samôt, lazov a hospodárstiev.

Cez Klenovský Vepor prechádza aj významná a známa turistická trasa Rudná magistrála, ktorá spája Zlaté Moravce, Banskú Štiavnicu a Detvu s vrchom Stolica. Ak sa teda rozhodnete vystúpiť na jeho vrchol, podľa Struhárovej sa pripravte na nie ľahký a úplne pohodový výstup. „Keďže sa Klenovský Vepor vypína v samom srdci hlbokých hôr,“ doplnila manažérka, podľa ktorej ak chcete spoznať nádheru celých Veporských vrchov odporúča vydať sa po červeno značenej Rudnej magistrále, ktorá začína v sedle Zbojská vo výške 726 m. n.m.

Na výber však máte podľa jej slov aj z ďalších, menej náročnejších, turistických trás. Môžete sa vydať po zelenej trase, ktorá začína na námestí v Klenovci alebo po žltej trase od kopca Tri chotáre – Skorušina – Sedlo pod Vartou.

Svoju túru na Klenovský Vepor môžete podľa Struhárovej spojiť aj s najbližšími plánovanými výstupmi. Ako priblížila, najbližšie 23. marca sa Klub slovenských turistov (KST) v Hnúšti chystá na Jarný vystup. Ak si ale nie ste istí marcovým počasím, môžete to skúsiť 14. mája počas piateho ročníka akcie Jánošík na Vepri, ktorú organizujú Lesy SR š.p. Rimavská Sobota – Lesná správa Klenovec, Milan Medveď z Rimavských Zalužian a o náladu sa postará Folklórny súbor Vepor z Klenovca. Naplánované su podľa manažérky aj výstupy v roku 2017, a to na 7. januára, kedy sa uskutoční 10. ročník Milanovho výstupu na Vepor pod záštitou KST Hnúšťa a rovnaký deň na Vepor si vybral aj KST Rimavská Sobota.

V okolí Vepra máte podľa Struhárovej aj niekoľko možností na občerstvenie či ubytovanie, ako je prevádzka U sveťa (Klenovec), Salaš Zbojská, chata na Ráztočnom či Chata Merindová.

Ak teda chcete prejsť časťou Rudnej magistrály a spoznať faunu a flóru Klenovského Vepra potrebujete vedieť ešte jedno číslo pre lepšiu orientáciu, GPS: 48° 41' 17.3095734" S; 19° 46' 5.2193069" V.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross