No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Jazero na Kurinci pre všetkých, moderný domov dôchodcov, poriadok v uliciach a aj lepšia a slušná komunikácia: k tomuto sa zaväzuje Nadežda Demeterová

13. septembra 2022 | |  | 

Už o niekoľko týždňov obyvatelia Rimavskej Soboty rozhodnú, akým smerom, a či vôbec nejakým, sa bude mesto uberať. Na ďalšie štyri roky vložia do niečích rúk svoju dôveru. Ostáva len veriť, že tie ruky budú pracovité, ovládané čestným a rozumným človekom, ktorý bude konať v prospech Soboťanov a Soboťaniek. Nadežda Dameterová, kandidátka na post primátorky mesta, sa už teraz zaväzuje, že spraví všetko preto, aby v Sobote bolo znova dobre.

Slušná komunikácia je kľúčom k úspechu

„Je predvolebné obdobie a všetci kandidáti sľubujú. Aj ja vám môžem sľubovať a hovoriť, čo len chcete počuť. Toto ale nie je môj cieľ. Tvorím si pomerne jasnú predstavu o tom, čo v meste treba robiť,“ povedala v úvode Nadežda Demeterová, ktorá aktuálne pôsobí ako konateľka rimavskosobotskej spoločnosti RISO-R. Je čerstvou držiteľkou ocenenia Slovenka roka v kategórii biznis a manažment.

Jednou z kľúčových tém, ktorú chce nielen otvoriť, ale ako primátorka aj vyriešiť, je komunikácia. Za posledné štyri roky sme boli na zasadnutiach mestského zastupiteľstva svedkami ostrých hádok a urážok, ktoré mali ďaleko od konštruktívnych debát. Odniesli si to najmä občania mesta, pretože dôležité rozhodnutia išli bokom.


Prečítajte si tiež: Bude primátorkou Rim. Soboty Slovenka roka? Mojou zásadou je konať tak, aby to nebolo v rozpore so zákonom, morálkou a dobrými mravmi, hovorí N. Demeterová


„Určite je potrebné zaviesť pokoj a podnetnú debatu s výsledkami do mestského zastupiteľstva. Toto končiace sa volebné obdobie som sledovala dianie v mestskom zastupiteľstve o čosi viac. A ja, aj všetci slušní ľudia, sme boli zhrození. Pán primátor zatiaľ rozbil všetky zastupiteľstvá, často bez konečného riešenia pre mesto len so zdvihnutým tlakom z osočovania. Myslím si, že cieľom týchto zasadnutí je kontinuálna práca, návrhy, konštruktívna kritika, čiže taká, ktorá nezachádza do osobných invektív, ale prináša výsledky,“ zhodnotila Nadežda Demeterová, ktorá verí, že primátorovi aj poslancom išlo o mesto a obyvateľov, len nenašli správny spôsob komunikácie. „Často hlúpe škriepky boli jediným predmetom mestského zastupiteľstva. Práca nebola vykonaná. Prevládla mužská ješitnosť? Zdá sa, že áno,“ dodala.


"Môžem vám s určitosťou sľúbiť, že mestské zastupiteľstvo plánujem viesť konštruktívne, bez urážok. Vecne sa budem držať programu. Tí, čo ma poznajú, vedia, že idem za svojím cieľom a pravdou. Nenásilne, ale odhodlane a spravodlivo."


Staršia generácia nesmie ísť do úzadia

To, či sa mesto správa k staršej generácii úctivo, môžeme zistiť aj vďaka malej prechádzke jeho ulicami. V akom stave sú chodníky? Sú cez zimu posypané? Sú bezbariérové? Aké služby sú dostupné pre seniorov? Nadežda Demeterová chce, aby z Rimavskej Soboty bolo mesto, ktoré myslí na občana každého veku.

V Rimavskej Sobote by chcela vytvoriť pre seniorov vhodné a dôstojné podmienky, poskytnúť im domov v blízkosti ich rodín. K tejto téme má blízko. V Banskej Bystrici už ako 32-ročná zasadla do kresla riaditeľky domova dôchodcov. Vďaka jej úsiliu sa z neho stalo vľúdne miesto, kde sa k seniorom správali s úctou, akú si zaslúžia. „Mala som 92 zamestnancov a takmer 300 dôchodcov. Starostí a práce požehnane, ale moja duša plesala,“ zaspomínala si na toto obdobie Nadežda Demeterová.


Svoju kariéru v manažmente som začala ako riaditeľka v domove dôchodcov v Banskej Bystrici. Keď som túto inštitúciu preberala, jej stav bol dosť nelichotivý.

Poctivou a tvrdou prácou sa mi podarilo zlepšiť významne podmienky života obyvateľov a dostať tak tento domov na jeden z najlepších v kraji. Podobne som postupovala aj v ďalších riadiacich funkciách a zistila som, že poctivou prácou a spoluprácou s ostatnými sa dajú dokázať zázraky. Nevyhovárala som sa na vonkajšie vplyvy a vždy som hľadala riešenia.

Už viac ako tridsať rokov pôsobím v konzervárni. Výsledok práce našej rodiny vidíte v RISE. Naša spoločnosť vyrába a čoraz vo väčšej miere sa presadzuje na slovenskom a na českom trhu. Viem, že skúsenosti z mojej dlhoročnej práce sa dajú pretaviť aj do práce v meste. Vytrvalosť, pracovitosť, čestnosť.


„Problémy skôr narodených sú mi veľmi blízke, pretože svoju maminku som opatrovala asi šesť rokov. Doposiaľ mám brata, ktorý ma zdravotné postihnutie a starám sa o neho. Ja ako žena chápem tieto starosti,“ dodala kandidátka, ktorá má v oblasti starostlivosti o seniorov a služieb pre seniorov niekoľko jasných cieľov.

„Budem sa stretávať so seniormi na pravidelnej báze tak, aby som vedela zúročiť ich námety a skúsenosti na dobudovanie tohto mesta,“ povedala Nadežda Demeterová. Kandidátka chce, aby sa v meste pristupovalo k problémom seniorov proaktívne.


Prečítajte si tiež: Príbeh firmy RISO: Sme hrdí na to, že sme udržali tradíciu konzervárenskej výroby dodnes, hovorí Nadežda Demeterová
Prečítajte si tiež: Soboťanka Nadežda Demeterová sa stala Slovenkou roka: Bez našich zamestnancov by sme to nedokázali, povedala v príhovore


Moderný domov dôchodcov

„Naši rodičia a starí rodičia si zaslúžia úctu. Veď sú to oni, kto nás vychovali a dali nám to, čo len mohli pre náš spokojný život. Zaslúžia si dôstojnú jeseň svojho života prežitú v pokoji,“ myslí si kandidátka na primátorku. Jedným z jej cieľov je prebudovať chátrajúci internát na Školskej ulici na moderný domov dôchodcov s doplnkovými službami, ako napríklad denný stacionár, ambulancie lekárov či vývarovňa.

„Ostatné priestory by sme prebudovali na byty pre dôchodcov. Seniori ubytovaní v týchto bytoch budú môcť využívať služby domova dôchodcov ako zdravotnú starostlivosť, vývarovňu, spoločenské miestnosti a iné. Sociálne väzby im pomôžu udržať kvalitu života aj v pokročilom veku,“ vysvetlila Demeterová.

Ak by zasadla do kresla primátorky mesta, tiež by prispôsobila chod mestského úradu tak, aby mali seniori uľahčené vybavovanie potrebných záležitostí. „Je predsa nemysliteľné, aby seniori museli behať po štvrtom poschodí mestského úradu vybavovať banality,“ dodala.

Internát na ulici Školskej už roky chátra.

Čisté a zelené mesto

Soboťania môžu byť podľa Nadeždy Demeterovej právom hrdí na svoje mesto. „Máme krásne námestia, malebné uličky, veľa zelene, krásnu mestskú záhradu. Bohužiaľ, ich stav je často nelichotivý, ba priam zanedbaný,“ zhodnotila.

„Mnohí obyvatelia mi v poslednej dobe spomínajú, že čistota v meste nie je úplne na najlepšej úrovni. Je to dosť zvláštne, keď si predstavím, že na technických službách pracuje okolo 100 ľudí a ešte máme aj aktivačných pracovníkov. Na zlepšenie nemusíme vymýšľať zázraky,“ povedala Nadežda Demeterová s tým, že stačí, ak si zoberieme príklad z iných miest.

„Exituje možnosť prideliť skupinke aktivačných pracovníkov časť mesta, pár ulíc. Zverejniť, kto je zodpovedný za ktorú časť a občania daných lokalít budú hodnotiť, či svoju prácu vykonali dôsledne. Mesto má rôzne možnosti, ako tento stav napraviť,“ vysvetlila jeden zo svojich nápadov kandidátka na primátorku, podľa ktorej vo vedení mesta chýba ženský pohľad. „Ženy majú predsa na čistotu a systém úplne iný pohľad ako muži,“ dodala.

Ďalším z jej cieľov je dopomôcť k tomu, aby si obyvatelia vážili svoje mesto a boli hrdí na to, odkiaľ pochádzajú. „Chcela by som im ukázať, že výrok ‚nie je to moje, nemusím sa o to starať', nie je pravdou. Je to nás všetkých, preto by sme sa o mesto mali chcieť starať spoločne a udržiavať si to tu pekné,“ doplnila na margo čistoty a poriadku v meste.

Ďalšie z plánov Nadeždy Demeterovej:

  • Jednou z mojich priorít bude čistota mesta. Ako technické služby, tak aj aktivační pracovníci budú priamo zodpovední za jednotlivé časti mesta a tie budú musieť byť v poriadku.
  • Zavediem fungovanie aplikácie odkaz pre starostu, kde budú môcť Soboťania priamo nahlasovať problémy, na ktoré v meste narazia a tieto sa budú okamžite riešiť.
  • Dobudujem v mestskej záhrade viac možností pre aktívny oddych Soboťanov.
  • Vrátim sa k pôvodným plánom na dobudovanie Kurinca. Budem tam budovať atrakcie, ktoré majú pre obyvateľov zmysel. Dôležité je turisticky zatraktívniť aj samotné mesto, aby u nás návštevníci strávili čo najviac príjemne prežitého času. Atrakcie, ako napríklad veľký fotopoint, detské kútiky či bludisko, budú prínosom aj pre obyvateľov mesta. Chcem, aby návštevníci Rimavskej Soboty z mesta odchádzali s pozitívnym dojmom a radi sa ku nám vracali, a to nielen na Kurinec. A keďže často od obyvateľov počúvam, že po návšteve rekreačnej oblasti Kurinec sa u nich vyskytujú zdravotné problémy, zvýšim hygienu a zdravotnú nezávadnosť v bazénoch.
  • Sprístupním pláž jazera pre všetkých návštevníkov Kurinca, nie iba tých, ktorí majú zakúpený lístok do akvaparku.

PR článok
Pri PR a sponzorovaných článkoch redakcia štandardne uzatvára komentáre.

Redakcia sa nemusí stotožňovať s obsahom politickej reklamy.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross