No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Byty na Dúžavskej poslanci neschválili. Podľa Farkaša sú podmienky na sídlisku horšie ako v base

Na rómskom sídlisku Dúžavská cesta pri Rimavskej Sobote zatiaľ nové nájomné byty nepribudnú, výstavbu včera poslanci mestského zastupiteľstva neodsúhlasili. Zámer postaviť 24 bytov nižšieho štandardu predniesla priamo na rokovaní trnavská spoločnosť Innovia. Samospráva by nové byty odkúpila až  po kolaudácii, za peniaze zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Ako ďalej poslancov informoval zástupca firmy Ľubomír Žabčík, byty by mali rozlohu do 45 metrov štvorcových, ich hodnotu vyčíslil na viac ako 23 tisíc eur. Podľa jeho slov je oproti iným bytovým domom rozdiel v kúrení, v bytoch nižšieho štandardu by boli piecky na tuhé palivo. Samospráva by sa tak vyhla problémom s nedoplatkami za energie.

Poslanec Štefan Baláž však vzápätí uviedol, že z hľadiska bezpečnosti aj ochrany blízkeho lesa by bola vhodnejšia centrálna kotolňa. Peter Bartakovič sa zaujímal o to, čo bude s bytmi, ak na ne mesto nezíska peniaze. Podľa zástupcu spoločnosti by tak byty ostali firme. Po krátkej rozprave však predkladaný návrh na výstavbu a uzatvorenie zmluvy s firmou v hlasovaní neprešiel. Zámer podporili len štyria poslanci.

Ako pre Rimava.sk uviedol primátor mesta Jozef Šimko, vlani zastupiteľstvo prijalo uznesenie, podľa ktorého malo mesto na Dúžavskej ceste postaviť sociálne byty. Žiadosť však bola zamietnutá pre nevyhovujúce podklady, problémom bol aj chýbajúci rozpočet. „Dohodli sme sa, že to skúsime vyriešiť tento rok. Firma nám navrhla, že nám postavia 24 sociálnych bytov, nájomníci by platili mesačne 17 eur, po 30 rokoch by si to mohli odkúpiť. Mrzí ma, že práve poslanci za SMER-SD boli zásadne proti, neviem či je to sociálna politika,“ uviedol primátor a dodal, že na Dúžavskej ceste žije okolo 1200-1300 ľudí a situácia je vážna.

Podľa poslanca Farkaša by sa ľuďom žilo lepšie v base ako na Dúžavskej

Podľa poslanca Jána Farkaša sú podmienky v bytoch na Dúžavskej ceste katastrofálne. „Tam nie je hygiena, o tých ľudí absolútne nie je postarané. Dovolím si tvrdiť, žijú v takých podmienkach, že možno v hociktorom útvare basy alebo kde by žili stokrát lepšie,“ povedal pre Rimava.sk poslanec. Ako spomenul, keď prší, ľudia si v bytoch musia otvárať dáždniky či natiahnuť fóliu, nefunguje kanalizácia, chýba voda aj elektrika. „Môj osobný názor je ten, že aj obyvatelia mesta a páni poslanci - niektorí, česť výnimkám - by najradšej videli obyvateľov Dúžavskej cesty čiže Rómov  niekde v koncentračných táboroch ohradených,“ vyhlásil Farkaš. Ako ďalej povedal, byty si nezničili súčasní obyvatelia ale predchádzajúca generácia. „Ja vás zoberiem na Dúžavskú cestu, povodím vás po bytoch a ručím vám krkom, že ani váš byt ani môj byt nie je v lepšom stave, ako tam majú tí ľudia, myslím čistotu a zariadenie,“ povedal poslanec na otázku, či by si podľa neho tamojší obyvatelia dokázali udržať byty v stave, v akom ich dostanú. „Ja ako poslanec budem bojovať za to, aby nové byty postavili, ale sám som ako kvapka do mora, môj návrh jednoducho zamietnu,“ skonštatoval poslanec.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
R. SOBOTA: Nájomné byty zatiaľ na Dúžavskej ceste nebudú
Samospráva pripravuje výstavbu nájomných bytov na Dúžavskej ceste
Verejnú súťaž na infraštruktúru v priemyselnom parku a byty na Dúžavskej mesto zrušilo, vypíše ju znova
R. SEČ: Dokončili revitalizáciu, plánujú opravy obecných budov a výstavbu ďalších sociálnych bytov


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross