No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Chodník pri Župnom dome je uzavretý aj v zime, jeho značenie však častokrát chýba

chodniky-rimavska-sobotaChodník lemujúci pravé krídlo historickej budovy bývalého Župného domu v Rimavskej Sobote je uzavretý aj v zimných mesiacoch a občania pre vlastnú bezpečnosť by po ňom nemali chodiť. Upozorňuje na to šéf Mestskej bytovej správy Zoltán Koóš, podľa ktorého uzavretie platí od roku 2013. Ako spomenul, častokrát sa im stáva, že zábrany pri chodníku zmiznú alebo sú znehodnotené a tak neplnia svoj účel.

O probléme opadávajúcej omietky tak ešte minulý týždeň informoval iba nápis na budove. Po ohlásení tohto stavu na Mestskú bytovú správu začiatkom týždňa ešte v ten deň bol chodník znovu opáskovaný. Ako dlho to však vydrží, šéf MsBS uviesť nevedel. „Odfoťte to a som zvedavý ako to bude vyzerať po čase,“ povedal výkonný riaditeľ MsBS Koóš, podľa ktorého pribudli aj ďalšie upozorňujúce tabule na nebezpečenstvo a chodník je zámerne neudržiavaný, aby tadiaľ ľudia nechodili.

A kade by mali chodiť občania aby neboli ohrození? Neďaleko je aj autobusová zastávka či vchod do transfúznej stanice, kde dvakrát týždenne chodia darcovia krvi. Podľa Koóša už dali požiadavku na oddelenie dopravy na Mestskom úrade na upravenie situácie dopravným značením. Chodci by však pre svoje bezpečie mali podľa informácií z MsBS prejsť na chodník na druhej strane cesty (väčšina z nich však počas krátkeho fotenia išla po ceste, niektorým nevadila ani páska a upozornenie na zákaz vstupu nerešpektovali, pozn, red.)

Diskusia ohľadom chodníka sa opäť rozprúdila prostredníctvom sociálnej internetovej siete, kde na fotke je neupravený, snehom neodhrnutý a zamrznutý chodník. Podľa reakcie Štefana je v meste pritom veľa nezamestnaných, ktorí by ich mohli čistiť. Podľa Katky je takých chodníkov veľa aj na Sídliku Západ, podľa ďalších sa však nájdu aj v iných okresných mestách. V Rimavskej Sobote začalo výdatnejšie snežiť približne pred dvomi týždňami. Podľa reakcií niektorých čitateľov sa v meste stále nájdu ulice, ako napríklad Škultétyho ulica, kde sneh na ceste odhrňali minimálne.

Kto je teda povinný odhŕňať sneh?

Podľa zákona a nariadenia mesta sú povinní čistiť od snehu alebo poľadovice chodníky vlastníci, správcovia a užívatelia nehnuteľností. Ako už Rimava.sk informovala v roku 2008, podľa stanoviska referátu dopravy na Mestskom úrade sú zo zákona o pozemných komunikáciách závady v schodnosti chodníkov priľahlých k nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v zastavenom území a hraničí s cestou, alebo s miestnou komunikáciou, povinní bez prieťahov odstraňovať vlastníci, správcovia, alebo užívatelia nehnuteľnosti, pokiaľ tieto závady vznikli znečistením, poľadovicou, alebo snehom. „Chodníky vedúce do vchodov bytoviek sú v zimnom období povinní udržiavať v schodnom stave nájomcovia,“ informoval úrad. Technické služby mesta pritom nezodpovedajú za schodnosť všetkých chodníkov v meste. Na území mesta zabezpečujú zimnú údržbu ostatných miestnych komunikácií, hlavne vozoviek podľa dôležitosti, potreby a aktuálneho operačného plánu zimnej údržby miestnych komunikácií.

facebook

 

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross