No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Do starostovských kresiel v R. Seči a V. Skálniku sa vrátia bývalí zástupcovia. Rozdiel bol pár hlasov

perex-volby-rim-zaluzanyV dvoch obciach okresu Rimavská Sobota zasadnú do starostovských kresiel po novembrových doplňujúcich voľbách opäť bývalí zástupcovia obce. V Rimavskej Seči bývalá starostka Márta Stubendek (SMK-MKP) a vo Vyšnom Skálniku Ján Durmis (NEKA). V obci Figa najviac hlasov získal Tibor Sklenárik (NEKA) a v Poproči Ľuboš Kvaka (SMER-SD). Voľby sa konali približne dva roky po komunálnych voľbách.

Doplňujúce voľby boli v R. Seči aj v roku 2008, keď komunálne voľby z roku 2006 boli vyhlásené za neplatné Ústavným súdom SR. Ružno bolo v obci aj pred dvomi rokmi, keď podozrenie z trestnej činnosti v súvislosti s volebnou korupciou preverovala Národná kriminálna agentúra.
Až štyria záujemcia v okrese Rimavská Sobota kandidovali v R. Seči, podľa neoficiálnych výsledkov najviac hlasov 347 získala niekoľkonásobná bývalá starostka Márta Stubendek (V komunálnych voľbách v roku 2014 získala 278 občanov, vtedajší víťaz Štefan Vavrek dostal raz toľko hlasov. Z funkcie však neskôr odstúpil a prijal ponuku splnomocnenca vlády SR Ábela Ravasza pre rómske komunity a stal sa jeho zástupcom, pozn. red.) Včera prišlo k urnám v R. Seči takmer tisíc voličov, v poradí druhý kandidát 47-ročný Július Buša (KDH) získal o 11 hlasov menej ako víťazka Márta Stubendek. Voličské právo malo v obci viac ako 1400 občanov. Kandidovala aj doterajšia zástupkyňa starostu Beáta Gaiblová a Štefan Várady.

Vo obci Figa sa o kreslo starostu uchádzali traja občania. Najviac hlasov podľa neoficiálnych výsledkov získal 26-ročný Tibor Sklenárik (NEKA), doterajší zástupca obce, ktorého podporilo 133 občanov. V poradí druhý, 33-ročný Petr Maté (Most-Híd) dostal 65 hlasov. Voliť prišli približne dve tretiny z 316 voličov. Predchádzajúci starosta Imrich Palmont sa funkcie vzdal zo zdravotných dôvodov.

Vo Vyšnom Skálniku si obyvatelia mohli vybrať z dvoch kandidátov. Najviac hlasov mal získať 52-ročný Ján Durmis (NEKA), 42-ročná Veronika Muránska (SNS) získala o 20 hlasov menej.

V jednej z najmenších obcí na Slovenksu v Poproči v okrese Rimavská Sobota bol jediným kandidátom 63-ročný Ľuboš Kvaka (SMER-SD), ktorý získal polovicu hlasov voličov. Zo 16-tich mu prišlo dať hlas osem. Na jeho zvolenie postačoval jeden hlas.
Novým starostom v Magnezitovciach v okrese Revúca má byť 32-ročný Milan Pršebica (NEKA). Vo voľbách ho podľa neoficiálnych výsledkov podporilo 98 občanov. V poradí druhý kandidát, 60-ročný Ján Schmidt (SMER-SD) oslovil 74 voličov.

Podľa predsedu obvodnej volebnej komisie Karola Angera boli včera volebné miestnosti v okrese Rimavská Sobota a Revúca otvorené podľa plánu. „Počas dňa sme urobili kontrolu vo všetkých okrskoch. Nenašli sme nič čo by sa vymykalo normálu,“ povedal predseda Anger, podľa ktorého necelú hodinu pred uzavretím volebných miestností nedostali žiadne podnety na preverenie. Počas dňa dohliadalo na priebeh volieb okrem polície aj niekoľko pozorovateľov z radov občanov. V Rimavskej Seči podľa našich informácií mal každý kandidát až štyroch. Pred uzavretím volebných miestností sa pri budove začalo schádzať približne 50 Rómov. Počet čakateľov na výsledky volieb neodradil ani dážď, ich počet sa časom ešte zvýšil.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross