No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Dobré reformy nebývajú lacné, no všetko je otázkou priorít, hovorí lekár Obaidullah Mir, kandidát na poslanca do Národnej rady SR

Zdroj: Archív Mir Obaidullah

RIMAVSKÁ SOBOTA – Posledný septembrový deň (30. septembra) budú voliči rozhodovať o tom, kto bude ich záujmy zastupovať najbližšie štyri roky. O vašu dôveru sa uchádza aj lekár Obaidullah Mir, ktorý chce poskytnúť svoje dlhoročné skúsenosti v oblasti zdravotníctva, podnikania a dať pridanú hodnotu okresu, ktorý je jeho srdcu blízky.

Zdroj: Archív Mir Obaidullah

Prečo ste sa rozhodli kandidovať v parlamentných voľbách?

Vidím, ako klesá úroveň zdravotníckych služieb, vidím, ako mladí ľudia opúšťajú regióny a tie sa potom menia na veľké domovy dôchodcov. Dosť cestujem po svete a vidím, že máme obrovský problém, ktorý sa musí vyriešiť.

Ako lekár na ambulancii som tiež denne v kontakte s pacientmi a počúvam, ako bezradne hľadajú pomoc pre seba a svoje rodiny. Keďže empatia a súcit nie sú pre mňa neznámym pojmom, toto boli pre mňa podnety, aby som neostal pasívny, išiel s kožou na trh a v týchto nepriaznivých časoch som pomohol.

Ktorej téme sa budete najviac venovať, ak sa vám podarí dostať do parlamentu?

Od prvého dňa, ako som prišiel na Slovensko pred 38 rokmi, som v styku so zdravotníctvom. Začínal som ako študent medicíny, dnes som dlhé roky lekár a v zdravotníctve tiež podnikám. Poznám teda systém a problémy, ktoré slovenské zdravotníctvo ťažia. Určite sa plánujem sústrediť na zdravotníctvo.


Pochádza z Afganistanu, no už desaťročia je jeho domovom Slovensko. Považujem sa za Soboťana, hovorí Obaidullah Mir


Čo by ste teda v systéme zmenili? Heslo na vašom billboarde znie: "Fungujúce zdravotníctvo bez politiky." Dá sa to vôbec?

Problémom slovenského zdravotníctva je najmä to, že nikto poriadne nevie, čo mu je, ale každá politická strana má na to sto riešení. Existuje pacient, ktorého diagnózu síce nepoznáme, no každý príde s vrecom liekov, veď niečo mu predsa zaberie! Pomaly ani jeden minister zdravotníctva nie je na svojom poste ani jedno volebné obdobie. Každý má svoj program a predstavy. Vždy sa riešili a riešia veci v zdravotníctve len čiastkovo, teda politicko – populisticky.

Máme tu obrovský hybrid, ktorý sa už pomaly nedá ani klasifikovať, ku ktorému modelu zdravotníctva vo svete patrí. Posledná skutočná reforma tu bola počas ministrovania pána Zajaca v roku 2004 a naposledy v roku 2020 sa riešila reforma nemocníc, ktorá je práve v procese, aspoň teda dúfam. Medzitým to boli len neodborné, politické a populistické zásahy do systému, ktoré zo systému urobili len veľmi ťažko fungujúci hybrid.

Prílišné politické zdravotníctvo považujem za jeden z kľúčových problémov nášho zdravotníctva, čo ak nezmeníme, žiadna skutočná reforma sa nepresadí. Pokiaľ neodpolitizujeme zdravotníctvo a necháme ďalej v plnej sile riadiť zdravotníctvo politiky, nemôžeme očakávať žiadne zmeny, ktoré by zvýšili kvalitu a bezpečnosť služieb. Akurát sa môže zvýšiť falošná dostupnosť.

Veď vy sám ste politikom. Ako by ste teda chceli odpolitizovať zdravotníctvo?

Považujem sa za človeka, ktorý niečo o zdravotníctve a systéme zdravotníctva vie a chcem pomôcť. Nepovažujem sa za politika, ani nepolitizujem. Viete, väčšina politikov sľubuje z vrecka ostatných. Hovoria veci, ktoré sa páčia ľuďom, ale nerobia veci, ktoré by sa ľuďom páčili, a to je veľký problém. O všetkom v štáte rozhodujú politici, čo je v poriadku, ale o našom zdravotníctve a zdraví, nech rozhodujú odborníci.

Musíme zakresliť červené hranice, kam nemôžu vstúpiť politici a už vôbec nie populisti. Ak všetkým politickým stranám ide o dobrú vec, nech ponúknu svojich odborníkov na zdravotníctvo, aby sa navzájom stretli experti pravicových aj ľavicových strán so zástupcami Slovenskej lekárskej komory, Slovenskej komory sestier, odborármi, odbornými spoločnosťami aj inými zainteresovanými spoločnosťami v zdravotníctve. Konečne by sa tak mohol vytvoriť jeden systém prepracovaný minimálne na 30 rokov, ktorý politické strany budú presadzovať bez ohľadu na to, kto bude pri moci. A už konečne lacné sľuby o zdravotníctve skončia a reformy nebudú zdrojom hádok po voľbách.

Zdroj: Archív Mir Obaidullah

Aký je program strany Za ľudí pre zdravotníctvo?

Samozrejme, máme program a hlavne víziu pre slušné zdravotníctvo na Slovensku, ale ako som hovoril, žiadna politická strana na Slovensku nemôže presadiť všetky reformy v zdravotníctve, pretože tie ciele sú krátkodobé aj dlhodobé.

V prípade, keď chce presadiť zmenu jedna politická strana a ďalšie nie, vždy po každom ministrovi skončí aj jeho takzvaná reforma a vždy sa začína odznova.

A takto nemocnice aj ambulancie ostanú ďalej schátrané a bez personálu. Našou víziou pre zdravotníctvo je štvorlístok pre zdravie, ktorý zahŕňa moderné, kvalitné, dostupné a bezpečné zdravotníctvo. Našu predstavu a víziu, ktorú máme podrobne rozpracovanú, by sme chceli presadiť a pre tie ciele hľadať spoločné cesty spolu s ďalšími politickými stranami aj spomínanými organizáciami v zdravotníctve. Ak ale niekto príde s lepším programom pre ľudí, určite ho podporíme.

To všetko je pekné, ale myslíte, že štát na to bude mať finančné prostriedky?

Je pravda, že dobré reformy nebývajú lacné, no všetko je otázkou priorít. Chceme mať skutočne moderné nemocnice a ambulancie s modernými systémami? Chceme mať dostupnú zdravotnú starostlivosť? Chceme mať kvalitnú zdravotnú starostlivosť? Chceme mať bezpečnú zdravotnú starostlivosť?

Viete, ak len počítame investičné dlhy v zdravotníctve za posledné roky, tak ten štát je tak dlžný zdravotníctvu, že až. Reformy nie sú len o tom, že treba dávať veľa peňazí do systému, ale aj o tom, že efektívne viete tie zdroje v systéme využiť. Lepšia hodnota za peniaze, lepšie fungujúce kontrolné mechanizmy, a tak ďalej. Ale áno, ide aj o peniaze. Tie krajiny, ktoré dávajú viac do systému v zdravotníctve, nemajú peniaze naviac, ale majú inak postavené priority.

Zoberme si napríklad bežného dôchodcu na Slovensku, ktorý dostane napríklad 500-eurový dôchodok mesačne. Každý mesiac si 50 eur odkladá na lieky a iné zdravotnícke služby. Je to 10 percent z jeho dôchodku a nerobí to preto, že chce, ale preto, že musí. Aj štát musí počítať s tým, že do zdravotníctva je potrebné investovať. Toto sa za posledné roky bohužiaľ vôbec nedialo. Zo zdravotníctva sa viac bralo, ako sa do neho dávalo, o efektivite v systéme ani nehovorím. Aj preto sme teraz tam, kde sme...


PR článok
Rimavu číta viac ako 100 000 ľudí mesačne, odprezentuj svoju firmu aj ty.Kontakt: [email protected]

Objednávateľ: Strana Za ľudí, Ružinovská 5889/42, 82101 Bratislava - mestská časť Ružinov, IČO: 52581675


* Redakcia sa nemusí stotožňovať s obsahom politickej reklamy.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross