No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Tragédia Rómov nesmie ostať zabudnutou, povedal R. Duda k spomienke na rómsky holokaust

2. augusta 2022 | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA - Utajená genocída. Aj takéto pomenovanie má rómsky holokaust, ktorý si pripomíname 2. augusta pamätným dňom. Inak tomu nebolo ani v Rimavskej Sobote, kde si pri židovskom pamätníku na Cukrovarskej ulici pripomenuli túto smutnú udalosť našich dejín.

Pozvanie na pietny akt prijali prednosta Okresného úradu v Rim. Sobote Peter Pavlík, predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Richard Duda, Anna Tömösváryová – predsedníčka Židovskej náboženskej obce v Rimavskej Sobote, podnikateľka Nadežda Demeterová či aktivista Radovan Ceglédy.

Článok pokračuje pod reklamou


"Rasizmus a antisemitizmus stále žijú vo svete. Fyzické a verbálne útoky sú na dennom poriadku. Často sa pýtam, kam smeruje 21. storočie a prečo zabúdame na strašné udalosti z minulosti. Čo by ľudstvo potrebovalo, aby prestalo nenávidieť kvôli národnosti, náboženstvu, kultúre alebo jazyku? Minulosť je plná nespočetných hriechov, vojen a rasizmus a antisemitizmus by v ľudstve nemal žiť a ľudia by mali pošliapať jeho činy či myšlienky," uviedol v príhovore Csaba Horváth, výkonný riaditeľ občianskeho združenia Opre Roma.

Ako povedal Richard Duda, rómsky holokaust často býva označovaný ako utajená genocída, pretože o ňom aj po dlhých rokoch nemáme dostatok informácií. "Tragédia Rómov nesmie ostať zabudnutou, odloženou a zamlčanou kapitolou v našich dejinách. Preto je dôležité, aby si obce, mestá a slušní ľudia pripomínali rómske obete nacizmu. Musíme si množstvo obetí neustále pripomínať, pretože sa už strácajú živé svedectvá tých, ktorí Porajmos (rómsky holokaust, pozn. red.) na vlastnej koži prežili," povedal.

Článok pokračuje pod reklamou


Príhovor predniesla aj Anna Tömösváryová, ktorá opísala, ako táto tragická udalosť v dejinách začala. "Aj rómske dvojčatá sa dostali do rúk doktora Mengeleho, ktorý si dokonca urobil galériu portrétov rómskych väzňov. Ich výraz a tvar lebky mu poskytovali dôkazy, že teórie o rasovej menejcennosti majú opodstatnenie. Aj v našom meste žije svedkyňa, ktorá zažila, ako boli Rómovia zlikvidovaní za jedinú noc," dodala v príhovore.

Od roku 2022 začne občianske združenie odovzdávať čestné uznanie Priateľ Rómov pre ľudí, ktorí nepochádzajú z rómskej komunity. Tento rok si toto ocenenie prevzala dvojica Richard Duda a Ivan Treľo.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross