No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: Klenovská rontouka je v plnom prúde, sobota v znamení jubilantov

rontoukaV poradí už 38. ročník folklórnych slávností, Klenovská rontouka, je v plnom prúde. Po včerajšom slávnostnom otvorení, patril večer Jánskym zvykom. Počas tohto programu sa návštevníci dozvedeli rôzne zvyky, ktoré naši predkovia robievali počas tejto najkratšej noci  roku. Rovnako odzneli aj staré piesne, ktoré sa spájajú s Jánskou nocou. V rámci tohto programu si približne 70 nositeľov mena Ján aj spoločne zatancovalo s folkloristkami. Taktiež aj sobota, 25. júna, bude patriť tancu i zábave. Dnes sa však pozornosť zameria najmä na jubilujúce folklórne súbory, ktoré si pripravili zaujímavé predstavenia.

Okrem toho na vás čakajú aj dvory so svojimi domácimi špecialitami, Jarmok remesiel či tvorivé dielne. Ako ďalej Rimava.sk informovala dramaturgička slávností, Stanislava Zvarová, aj tento rok budú pokračovať už 26. ročníkom prehliadky Klenovská heligónka, kde svoje umenie odprezentujú heligonkári takmer z celého Slovenska. Môžete sa tešiť aj na sprievodný program Śo dobryho na jarmoku, kde čo-to dozviete o tradičných remeslách a remeselných majstroch. Rovnako si organizátori pripravili aj ukážku spracovania ľanu, pradenia, tkania Od ľanu po plátno v podaní Ľubky Žilkovej z Kokavy nad Rimavicou a Od ovečky po gubu v podaní Jána Fottu z Klenovca. Zaujímavé informácie sa určite dozviete aj počas prezentácie o mlieku a mliečnych výrobkoch alebo aj prezentácie venovanej liečivým bylinkám. Organizátori nezabudli ani na tých najmenších, pre nich sú pripravené tvorivé dielne, kde si budú môcť vyskúšať rôzne remeselné techniky. Ako Zvarová spomenula, chvíle im spríjemnia detské folklórne kolektívy Zrkadielko z Hnúšte, Ratolesť z Detvy a Lykovček z Revúcej.

rontouka programZačiatok popoludnia bude podľa dramaturgičky patriť ľudovej piesni, kde sa návštevníci a účastníci budú mať možnosť naučiť pieseň spolu s Folklórnou skupinou Levenda z Muráňa. V tanečnej škole z Klenovca s názvom Daś fajnovô sa návštevníci aj účastníci slávností naučia typické klenovské tance Židovka, Kačingató, Tá Mariška a Kyslie kromple. Zasúťažiť si O starostkin dukát budete môcť v rámci scénických programov, ktoré otvorí FS Považan z Považskej Bystrice. „Zahraničným hosťom je Folklórny súbor Ipoly z Mihálygerge z Maďarska, ktorý sa predstaví spolu s ľudovou hudbou Túcsök,“ podotkla dramaturgička, podľa ktorej ďalší program, Od jari do jesene, bude zameraný na pracovné činnosti a zvyky počas letného obdobia, predstavia sa v ňom ďalšie pozvané kolektívy.

Večerný program bude patriť jubilujúcim kolektívom z okresu Rimavská Sobota, konkrétne 45-ročnému FS Rimavan z Rimavskej Soboty, 30-ročnej Folklórnej skupine z Tisovca, 30-ročnému Folklórnemu súboru Sinec z Hnúšte v podaní Mužskej speváckej skupiny Húžva a Ženskej speváckej skupiny Skaliny a 45-ročnému Folklórnemu súboru Vepor z Klenovca. „Ďalším jubilantom bude 50-ročný Folklórny súbor Marína zo Zvolena, ktorý pozdravia návštevníkov svojim profilovým programom,“ ozrejmila a zároveň poznamenala, že sobotňajší večer ukončí Poddukeľský umelecký ľudový súbor PUĽS z Prešova s programom Návraty.

 

Zdroj: Rimava.sk (Rimava.sk je mediálnym partnerom podujatia)
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.

 

 

 

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross