No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Hnúšťa sa bude opäť uchádzať o štyri milióny na dobudovanie kanalizácie

9. septembra 2015 |  | |

kanalizaciaHnúšťanská samospráva sa bude opäť uchádzať o nenávratný finančný príspevok vo výške približne štyri milióny eur na dobudovanie kanalizácie. Rozhodli o tom poslanci mestského zastupiteľstva na nedávnom rokovaní.

Samospráva už raz uspela so žiadosťou, pre nedostatok času na realizáciu po výberovom konaní však k výstavbe nedošlo. Ako ďalej Rimava.sk informovala prednostka mestského úradu v Hnúšti Oľga Maciaková, v tejto výzve je doba realizácie predĺžená na 46 mesiacov a po predchádzajúcom verejnom obstarávaní majú už vybratého aj dodávateľa, Združenie H+T+S Hnúšťa (konzorcium troch spoločností TuCon Žilina, Stavby mostov Slovakia Banská Bystrica a Hochtief cz Praha). "O príspevok sa budeme uchádzať ešte tento rok," uviedla.

Podľa primátora Michala Bagačku v novej výzve by mohli byť vyrokované lepšie podmienky ku kanalizácii než to bolo v predchádzajúcej výzve a ľuďom by mali byť zaplatené prípojky až po múry rodinného domu. Do budúcna podľa primátora vyjdú aj ďalšie výzvy, ale tam už nemusia byť takéto podmienky. Zavedením kanalizácie sa má zlepšiť odvádzanie a čistenie komunálnych odpadových vôd v zmysle záväzkov voči Európskej únii. "Kanalizácii sa nevyhneme," spomenula na rokovaní poslankyňa a zároveň šéfka finančnej komisie Michaela Hroncová, ktorá pripomenula, že projektová dokumentácia je hotová a pokiaľ je aj výhoda pre občanov, tak to stojí za zváženie. "Niektorí obyvatelia sú za, niektorí proti ale tak to už pri veľkých projektoch chodí. Oficiálne neprišla ani jedna námietka," spomenula prednostka. Podľa jej slov mesto nemá inú možnosť, musí využiť finančné prostriedky z iných zdrojov pretože zobrať si štvormiliónový úver neprichádza do úvahy. "A keďže do roku 2020 by sme mali mať zrealizované viac ako 70 percent odkanalizovaného vodovodu, tak neviem kto iný by to dokázal financovať, a či každý dom by dokázal urobiť septik alebo domovú odpadovú čistiareň vôd," poznamenala.

Mesto by malo financovať projekt vo výške päť percent z celkových oprávnených výdavkov na projekt z úverových a vlastných zdrojov vo výške viac ako 200 tisíc eur. V Hnúšti chcú dobudovať celkovo 5,7 kilometra kanalizácie a je navrhnutá pre približne 3 500 obyvateľov, jej súčasťou majú byť tri veľké čerpacie stanice a 18 prečerpávacích staníc. V meste nemá kanalizáciu miestna časť Likier, časť Kolónie, lokalita nad Klokočovou ulicou smerom na Klenovec (kde je staršia IBV a kanalizácia tam nie je vyhovujúca) a časť mesta od Rimavy smerom na Tisovec.

 


Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
HNÚŠŤA: Mesto by si na dofinancovanie kanalizácie malo zobrať úver
HNÚŠŤA: S dobudovaním kanalizácie začnú neskôr
HNÚŠŤA: Na dobudovanie kanalizácie dostanú takmer 4 milióny eur


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross