No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kukláči opäť zasahovali, odhalili obchod s ľuďmi za štvrť milióna eur

perex-raziaKukláči v okrese Rimavská Sobota opäť zasahovali. Tentoraz odhalili obchodovanie s ľuďmi v obci Hačava, kde sa tri obvinené osoby mali na vykorisťovaní bezdomovcov obohatiť o viac ako 250 tisíc eur, pri dokázaní viny im hrozí trest odňatia slobody na dvanásť až dvadsať rokov. Vyšetrovateľ podal podnet prokurátorovi na väzobné stíhanie obvinených. Rimava.sk o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová, podľa ktorej policajný zásah prebehol v utorok, 8. decembra.

Podľa hovorkyne obvinení 42-ročný Igor H. spoločne s 20-ročným Igorom H. a 29-ročnou Martou R. mali dlhodobo vyhľadávať vhodné typy osôb na žobranie do rôznych miest v Nemecku. „Nasľubovali im „hory - doly“, vysoké zárobky, lepší život a na oplátku mali invalidné, zdravotne postihnuté osoby „len“ postávať na ulici a odkladať si peniaze, ktoré dostanú od dobrosrdečných ľudí. Realita bola však iná,“ uviedla Baloghová a dodala, že pri žobraní ich obvinení mali kontrolovať, brať im peniaze, ak si niečo odložili, či sa pokúsili utiecť, mali ich biť a opíjať.

Stravu podľa hovorkyne dostávali raz denne, spávali pod prístreškami, v aute, pod mostom, kto si čo našiel. Ako ďalej poznamenala obete žobrali každý deň od rána do večera, zatiaľ čo ich „zamestnávatelia“ míňali takto zarobené peniaze na hazardné hry a v erotických salónoch. „Keď už boli v takom zlom zdravotnom stave, že nemohli vykonávať svoju „prácu“, priviezli ich späť na Slovensko. Polícia zistila, že na následky choroby zomreli dve osoby,“ konštatovala Baloghová, podľa ktorej pri domovej prehliadke polícia zaistila viaceré listinné dôkazy ako rodné listy, občianske preukazy a zdravotné dokumentácie.

„Obchod s ľuďmi patrí spolu s drogami a zbraňami medzi jeden z troch najvýnosnejších nelegálnych obchodov na svete, čo dokazuje závažnosť a rast tohto fenoménu, ktorý neobchádza ani Slovensko. Metódy a formy obchodovania s ľuďmi sa stále vyvíjajú a sú sofistikovanejšie. Okrem sexuálneho vykorisťovania, núteného žobrania, nelegálnej adopcie či obchodovania s ľudskými orgánmi sem patrí aj nútená práca v továrňach, v poľnohospodárstve alebo v domácnostiach,“ priblížila hovorkyňa.

Pomoc a informácie možno získať na Národnej linke pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi - 0800 800 818. Ide o bezplatnú telefonickú linku MV SR, ktorej prevádzku podporuje spoločnosť Slovak Telekom. Slúži primárne na poskytnutie preventívnych informácií pred vycestovaním do zahraničia, ako aj na nadviazanie prvého kontaktu s potenciálnou obeťou obchodovania s ľuďmi a na sprostredkovanie relevantnej pomoci.

Hacava

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross