No active "ca-sidebar-197687" sidebar

LETAVY: Umelecký tábor vyvrcholil vernisážou a prvotriednymi predstaveniami

Stretnutie mladých umelcov na Letavách každoročne vyvrcholí prezentáciou ich týždňovej práce v dielňach, uplynulý 27. ročník si na svoje konto pripísal prvotriedne vystúpenia aj výtvarné diela. Podľa zakladateľa tábora a jedného z organizátorov Mariana Lacka sa mnohí zhodli na tom, že Letavy tento rok priniesli najkvalitnejšie výstupy a veľmi silné dojmy. Účastníci si ich v nedeľu odnášali do rôznych kútov Slovenska, Čiech aj ďalších krajín, týždeň strávený spoločne v rekreačnom stredisku Kokava-Línia si pripomenú opäť na jeseň, na tradičnej „letaváckej“ výstave v Rimavskej Sobote.

K záveru týždňa sa na Letavách nazbieralo vyše 250 účastníkov, chaty boli úplne naplnené, pribudlo aj stanov. Počasie bolo tento rok stretnutiu umelcov tiež celkom naklonené, nebyť sobotňajšieho dažďa, ktorý sprevádzal prípravy na podvečerné a večerné záverečné vystúpenia. „Našťastie k večeru sa to utlmilo, aj keď dielne sa prezentovali pod strechou, či už na pódiu alebo v senníku. Jedine tanečníci sa predstavili pod holým nebom, ale ako keby nám aj počasie chcelo priať takže v tom momente len veľmi jemne popŕchalo a všetko mohlo fungovať,“ hovorí Marian „Maňo“ Lacko.

Podľa jeho slov účastníci Letáv opäť predviedli výborné výkony. „Sú súčasťou jednotlivých dielní, tešia sa na prezentácie, dokonca majú trému, cítiť z nich zodpovednosť za to, že niečo týždeň vytvárali a chcú to ukázať čo najkvalitnejšie,“ hodnotí zakladateľ Letáv. Ako dodáva, napríklad dielňa hereckej tvorby pod vedením Jany Oľhovej pripravila perfektne vypracované, „zimomriavkové“ predstavenie, ktoré by určite zožalo úspech aj kdekoľvek inde. Odohrávalo sa v senníku a podľa Lacka parodovalo komerčný svet okolo nás, filmy o superhrdinoch aj všednosť dňa.

A ako sa uchytila novinka medzi dielňami, stand up comedy? „Bola pre mňa aj pre všetkých ostatných obrovským prekvapením. Išli sme do toho s malou dušičkou, lebo je to naozaj ťažké, postaviť sa pred divákov, hovoriť svoju vlastnú tému tak, aby sa divák smial, na to treba veľmi silnú odvahu, sebavedomie ale aj dar reči. Nakoniec tam bolo jedenásť ľudí, z ktorých ani jeden to predtým nerobil, a bolo to neskutočné,“ zhrnul „otec“ Letáv a spomenul, že aj samotného lektora prekvapil výstup, ktorý jeho zverenci vytvorili. „Dojem z celého večera bol jednoducho veľmi silný,“ konštatoval Lacko.

Podľa jeho slov sa „Letaváci“ stretnú opäť v závere septembra, na otvorení výstavy, ktorá tradične do Rimavskej Soboty prináša kúsok z atmosféry Letáv. Tento rok sa však uskutoční v sobotu a nie v piatok, ako tomu bývalo doteraz. Organizátori sa pre zmenu rozhodli kvôli účastníkom, ktorí sú zďaleka. „Aby prišli a obnovili si zážitky z Letáv,“ hovorí Marian Lacko. Zároveň naznačil, že sú rozbehnuté viaceré rozhovory s ľuďmi z rôznych sektorov a inštitúcií, ktorí chcú pomôcť ďalším ročníkom Letáv.

Rekreačné stredisko na Kokave hostí tábor už niekoľko rokov, návrat na Kurinec sa zatiaľ nechystá. „Žiaľ, zatiaľ tu na to nie sú vhodné podmienky,“ hovorí Lacko a dodáva, že pre Letavákov na Kurinci chýba dostatok ubytovacích miest, sociálne zariadenia či jedáleň, ktorá by pripravila stovky jedál denne.

[nggallery id=785]

Zdroj: Rimava.sk, Sponzorovaný článok (Rimava.sk je hlavný mediálny partner podujatia), FOTO: Nokin.sk

Súvisiace články
VIDEO – LETAVY: V dielňach tvorí vyše dvesto umelcov zo Slovenska aj zo zahraničia
Kokava opäť privítala mladých umelcov, začali sa obľúbené LETAVY
V nedeľu sa na Kokave začínajú LETAVY, tábor mladých umelcov
LETAVY: Medzi vystavenými dielami aj unikátna zvonkohra
LETAVY: Práce v dielňach sa blížia do finále. Chystá sa nočná vernisáž a prezentácie
LETAVY: Otvoria výstavu prác z tohtoročného umeleckého tábora


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross