No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ľudia pred nedostavaným pavilónom vyjadrili svoj názor „Chceme lepšiu nemocnicu“

perex-nemocnica„Chceme lepšiu nemocnicu“, aj takto vyjadrovali desiatky ľudí svoj názor transparentmi na včerajšej verejnej akcii pred nedostavaným nemocničným pavilónom v Rimavskej Sobote. „Sme tu ako občania Gemera a Malohontu, zamestnanci a všetci, ktorým záleží na tejto nemocnici. Preto sme takouto občianskou formou, petíciou ako aj fyzickou prítomnosťou chceli podporiť dokončenie tohto projektu a začať riešiť túto žalostnú situáciu. Aby ľudia, ktorí tu žijú a pracujú mali dôstojné podmienky na každodenné bytie,“ povedal poslanec BBSK a zamestnanec rimavskosobotskej nemocnice Peter Juhász, podľa ktorého prostredníctvom petície doteraz vyzbierali viac ako štyri tisíc podpisov.

Rovnaký názor má aj členka petičného výboru Martina Molnárová. Podľa jej slov, tie podmienky, ktoré teraz nie sú vyhovujúce. Ako poznamenala, to bol dôvod prečo sa oni ako zamestnanci zapojili do tejto akcie. „Aby sme mali lepšie podmienky pre našu prácu a hlavne pre tých pacientov, ktorí si to zaslúžia,“ dodala. Petíciu ako aj verejnú akciu podporilo aj občianske združenie Naša Sobota. Ako podotkol jeden z členov OZ Naša Sobota Marian Lacko nemocnica, ktorá tu stojí 25 rokov, nie je dostavaná a neslúži ľuďom, nemá význam. „Ak tu má zostať táto nemocnica, tak by sa mala zrekonštruovať. Neslúži len ľuďom nášho mesta a nášho okresu, ale viac ako 120 tisícom ľuďom z viacerých okresov,“ uviedol Lacko, podľa ktorého by každému Soboťanovi malo záležať na dokončení nedostavaného „B“ pavilónu.

Na verejnej akcii vystúpil aj krajský poslanec a zároveň primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko. „Chcem vás všetkých ubezpečiť, že došlo k dohode medzi vedením BBSK aj čo sa týka generálneho riaditeľa Ľuboša Lopatku. A pokiaľ dodrží jedna i druhá strana to, čo bolo dohodnuté, tak 1. augusta bude nemocnica odovzdaná a môže sa začať s rekonštrukciou,“ avizoval Šimko.

„V tomto momente však nedokážem potvrdiť dohodu medzi vedením BBSK a Svetom zdravia,“ priblížil hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ. Ako ďalej doplnil, rozhodujúcim bude mimoriadne zasadnutie zastupiteľstva, ktorého obsahom by mal byť odpredaj nemocničných pavilónov v Rimavskej Sobote a Žiari nad Hronom. „Veríme, že všetko v zmysle zákona a zdravého rozumu bude uzavreté pre prospech pacientov aj zamestnancov oboch nemocníc,“ uviedol. Podľa jeho slov sa poslanci na mimoriadnom zasadnutí BBSK pokúsia prelomiť veto predsedu kraja Mariana Kotlebu, ktorý v prípade znovuodsúhlasenia odpredaja by to mal podľa zákona rešpektovať.

Podľa hovorcu Svet zdravia je pripravený z vlastných zdrojov investovať celkovo 14 mil. eur do dostavby pavilónov v Rimavskej Sobote a v Žiari nad Hronom ako aj 1 mil. eur na ich odpredaj. V prípade „B“ pavilónu v Rimavskej Sobote spoločnosť Svet zdravia by mala investovať 7 mil. eur. „Bez tejto investície tento pavilón nebude nikdy slúžiť pacientom, tak ako žiaľ za 25 rokov neposkytoval zdravotnú starostlivosť ani jednému pacientovi,“ ozrejmil Kráľ, podľa ktorého po dostavbe by sa mal vysoko zvýšiť komfort pre pacientov v lôžkových častiach s tým, že maximálny počet lôžok na izbe by bol tri väčšinou dve. Po dostavbe rimavskosobotského pavilónu by v ňom mal vzniknúť nový urgentný príjem, ktorý by sa staral o tých najakútnejších pacientov, mala by tam vzniknúť väčšia operatíva v rámci jednodňovej chirurgie. „A celá akútna časť nemocnice by mala byť usadená do jedného miesta, to je obrovská výhoda, aby pacient nemusel chodiť z budovy do budovy. Všetko by bolo koncentrované na jednom mieste,“ vysvetlil hovorca, podľa ktorého aj z pohľadu verejnosti je podstatné koľko peňazí bude investovaných do samotného pavilónu a nie akú sumu za odpredaj dostane samotný kraj.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Verejnosť chce lepšie podmienky v nemocnici, organizuje verejnú akciu
Schválený predaj nedostavaných nemocničných pavilónov má stopku
R. SOBOTA: Kraj odpredá nedostavaný „B“ pavilón nemocnice Svetu zdravia
FOTO: Pozrite sa ako vyzerá nedokončený pavilón nemocnice pred rekonštrukciou
VIDEO/R. SOBOTA: Nedostavaný nemocničný pavilón chcú odkúpiť, zámer budú schvaľovať poslanci BBSK
V Rimavskej Sobote začali s implantáciou kardiostimulátora
R. SOBOTA: Do nemocnice investovali státisíce, personálne sú ale stále poddimenzovaní
R. SOBOTA: V nemocnici predstavili nové investície. Osud B-pavilónu je zatiaľ nejasný
R. SOBOTA: Definitívne! Nemocnica je vo Svete zdravia, má nového riaditeľa
R. SOBOTA: Na chirurgii operujú po novom a na novom. Metódu zaviedli prví na Slovensku
R. SOBOTA: V nemocnici predstavili nové investície. Osud B-pavilónu je zatiaľ nejasný
R. SOBOTA: Protimonopolný úrad schválil zaradenie nemocnice do siete Penty


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross