No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kandidátom Smeru-SD na župana je V. Maňka

27. augusta 2009 |  | | | |

BBSK Oficiálnym kandidátom strany Smer-SD na funkciu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja bude pre tohtoročné regionálne voľby súčasný poslanec Európskeho parlamentu a bývalý primátor Zvolena Vladimír Maňka. Rozhodla o tom na dnešnom zasadnutí banskobystrická Krajská rada Smeru-SD, Maňka kandidatúru prijal. Ako po zasadnutí rady pre agentúru SITA uviedla krajská predsedníčka Smeru-SD Jana Laššáková, Maňku odsúhlasila krajská rada jednomyseľne, pričom okrem Maňku nebol nikto iný navrhnutý. „Krajská rada ma zároveň zaviazala, aby sme rokovali s politickými stranami o čo najširšej podpore kandidáta na predsedu,“ povedala Laššáková s tým, že o koalícii budú rokovať naďalej so stranami SNS a ĽS-HZDS, ale možno oslovia aj menšie politické strany. „Rokovania o koalícii sme prerušili vzhľadom na to, že kandidát Milan Murgaš nám oznámil svoju rezignáciu a teraz musíme začať rokovania o podpore kandidátovi Maňkovi,“ dodala Laššáková.

Na otázku, čo Maňkova kandidatúra na banskobystrického župana znamená vo vzťahu k jeho poslaneckému mandátu v Európskom parlamente, Laššáková neodpovedala s tým, že sa to treba opýtať Maňku. Čerstvý kandidát Maňka sa však stretnúť s médiami odmietol.

Terajší banskobystrický župan Milan Murgaš, nominant Smeru-SD, rezignoval na kandidatúru na župana za stranu Smer-SD pre tohtoročné voľby listom, ktorý odovzdal Laššákovej. Uvádza v ňom: „Vzhľadom na pomery v krajskej organizácii Smer-SD a antisociálnu politiku podpredsedu Smer-SD, pána Vladimíra Maňku, si Vám dovoľujem oznámiť, že dnešným dňom (20. augusta, pozn. SITA) rezignujem na kandidatúru vo voľbách na funkciu predsedu BBSK za politickú stranu Smer-SD.“ Na otázku agentúry SITA, čo má na mysli pod antisociálnou politikou Maňku, odmietol Murgaš vo štvrtok odpovedať s tým, že na tú tému bude robiť špeciálnu tlačovú besedu. Dosiaľ ju nezvolal.

Murgaš odmietol, že by jeho rezignácia súvisela s tým, že kandidátom Smeru-SD mal už podľa vtedajších informácií agentúry SITA byť práve v jeho liste spomínaný Maňka. Pomery v krajskej organizácii, ktoré v liste uvádza ako jeden z dôvodov svojej rezignácie, vidno podľa neho na hlasovaniach poslancov za Smer-SD v banskobystrickom krajskom zastupiteľstve, kde často nepodporili jeho návrhy. Murgaš nevylúčil, že bude v tohtoročných voľbách na župana opäť kandidovať, a to nielen ako nezávislý kandidát, ale prípadne aj za nejakú inú politickú stranu. Čo mal Murgaš na mysli kritikou pomerov v krajskej organizácii Smeru-SD ani antisociálnou politikou podpredsedu Vladimíra Maňku, ktorou zdôvodnil svoju rezignáciu z kandidatúry za Smer-SD v tohtoročných regionálnych voľbách, Laššáková nevie. „Doteraz žiadne výhrady nemal,“ povedala pre agentúru.

Dodnes jediným oficiálne ohláseným kandidátom na banskobystrického župana bol krajský predseda SDKÚ-DS a poslanec Národnej rady SR Jozef Mikuš, ktorý má podporu koalície pravicových strán SDKÚ-DS, KDH, Sloboda a Solidarita, Konzervatívni demokrati Slovenska a Občianska konzervatívna strana. V čase, keď bol Maňka primátorom Zvolena, Mikuš bol jeho viceprimátorom.

Zdroj: BANSKÁ BYSTRICA 26. augusta (SITA)

Súvisiace články
Kandidátom pravicových strán na župana J. Mikuš
Murgaš zatiaľ neoficiálny kandidát Smeru-SD na župana
Kandidátom Smeru-SD na župana opäť Murgaš
Murgaš Maňkovi nikdy nenaznačil výhrady k jeho politike


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross