No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mesto nemôže žiadať eurofondy na opravu župného domu. Odpredá ho štátu?

zupny_urad_perex_bRimavskosobotská samospráva nebude žiadať o takmer 2,5 miliónový grant z eurofondov na opravu fasády župného domu, budovu zrejme odpredá štátu. Ako Rimava.sk informoval prednosta mestského úradu Štefan Szántó, do najbližšej mestskej rady a zastupiteľstva by mal ísť návrh kúpnej zmluvy medzi Ministerstvom vnútra SR a medzi mestom o odovzdaní historickej budovy. "Mám ho na stole," povedal prednosta. Poslanci mestského zastupiteľstva by sa tak odpredajom budovy mali zaoberať na budúci mesiac. Ako pre Rimava.sk vysvetlila vedúca odboru rozvoja mesta Eva Muráriková, projekt bol pripravený, no po vyhlásení výzvy mesto nebolo oprávneným žiadateľom. "Nepostačovala podmienka, že budova je vo vlastníctve žiadateľa ale musí byť aj v správe kultúrnej inštitúcie - múzea, galérie alebo knižnice," povedala Muráriková.

byvaly-zupny-dom-rimavska-sobota1Odsťahované úrady by sa do bývalého župného domu mali vrátiť

To, že štát má záujem o budovu bývalého župného domu, pre Rimava.sk potvrdil aj prednosta okresného úradu Pavel Struhár. Ako ďalej spomenul, štát už žiadosť o odkúpenie za euro podal. V budove v súčasnosti sídli aj samotný rimavskosobotský okresný úrad, pod ktorý spadá osem odborov, viaceré z nich sú však v iných budovách v meste. Podľa Struhára by sa do budovy mali vrátiť. Okrem toho tu má byť vytvorené aj klientské centrum. Prednosta spomenul, že do budovy by sa mal nasťahovať aj pozemkový úrad. Budova, v ktorej sídli má podľa neho zlú statiku. Ako dodal, poloprázdna budova na Námestí M. Tompu by sa tak postupne naplnila a občania budú môcť nájsť úrady pod jednou strechou.

Klasicistická budova na Námestí M. Tompu vo vlastníctve mesta je kultúrnou pamiatkou. Od deväťdesiatych rokov slúži ako administratívne centrum štátnej správy a rôznych inštitúcií, za posledné roky je ich však menej. Väčšina priestorov ostala prázdna a budova by potrebovala opravu, niektoré jej časti sú podľa samosprávy v havarijnom stave. V roku 2007 bola vykonaná rekonštrukcia v rámci prvej etapy na priečelí budovy z grantového programu z dotácie vo výške takmer 166 tis. eur. Samospráva rekonštrukciu kofinancovala 20-timi percentami.

Zdroj: Rimava.sk

 

Súvisiace články
R. SOBOTA: Súhlas s opravou fasády župného domu sa nerodil ľahko
R. SOBOTA: Kontaktné centrum so štátom chcú zriadiť v župnom dome
V kontaktnom centre so štátom nové pracovné miesta nevzniknú
R. SOBOTA: Chcú, aby s opravou chátrajúceho župného domu pomohol štát
Centrum na kontakt so štátom by malo byť zriadené bližšie k okresnému úradu

 Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross