No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mesto sa vráti k vydávaniu novín, poslanci rozhodnú ako často

radnicaRimavskosobotská samospráva sa po približne troch rokoch opäť vráti k vydávaniu mestských novín. To, ako často by ich mali tlačiť, majú rozhodnúť poslanci mestského zastupiteľstva na najbližšom rokovaní. Informáciu pre Rimava.sk potvrdil prednosta mestského úradu Štefan Szántó. Ako ďalej spomenul, pred poslancov ide informatívna správa. „Predovšetkým ide o to, či budú noviny vydávané od budúceho roka ako mesačník alebo dvojtýždenník,“ povedal prednosta a dodal, že do konca roka vydajú tri čísla, koncom októbra má vyjsť úvodné. „To je už jasné, pomaly sa dokončievajú,“ spomenul Szántó a dodal, že slovenskú osemstranovú verziu Gemerských zvestí pripravuje Jozef Mitter, ktorý už mestské noviny viedol a teraz pracuje na dohodu do konca roka. Maďarskú osemstranovú verziu pripravuje Ján Juhász pracovník mesta a bývalý šéfredaktor mestského týždenníka Gömöri Hírlap. 
Mestské noviny majú mať podľa prednostu 16 strán. Podľa Szánta ich budú expedovať v počte 7 tis. kusov cez poštu do každej domácnosti bezplatne. Financie na tlač a distribúciu jedného čísla prednosta odhadol približne na 750 eur čo podľa neho veľmi málo a v rozpočte sa toľko nájde.

Poslanci mestského zastupiteľstva sa majú stretnúť v utorok, 20. októbra o 13.00 hod. v bývalom Župnom dome v Rimavskej Sobote. Okrem iného sa majú zaoberať treťou zmenou rozpočtu, návrhom na zmenu zakladateľskej listiny spoločnosti MsBS a viacerými petíciami občanov.
V rozpočte na noviny poslanci vyčlenili sumu približne 40 tis. eur, na technické vybavenie ako počítač a fotoaparát 5 tis. eur. „Niečo sa z tých financií zobralo na iné veci ale relatívne na to peniaze sú,“ povedal člen mestskej rady Jozef Tóth, podľa ktorého pokiaľ mesto na to peniaze má, nie je však proti a pridá sa k väčšine. Ako zároveň spomenul, nie je si istý či budú noviny v tejto dobe spĺňať účel. „Myslím si, že tí čo majú záujem o veci verejné si to pozrú na internete,“ povedal a dodal, že ostatní si noviny nebudú kupovať ani čítať. „Bolo by správne, pokiaľ by sa tie noviny vydávali pretože potrebujeme zabezpečiť informovanosť občanov aj keď to stojí peniaze,“ povedal pre Rimava.sk člen mestskej rady a poslanec Tomáš Sliva, podľa ktorého noviny očakáva najmä staršia generácia. Podľa Slivu by však mali vychádzať každé dva týždne čo je dobrý kompromis po tom ako noviny vydávali raz týždenne.

Poslanci sa s možnosťami vydávania mestských novín mali zaoberať začiatkom roka, bod bol ale z ich strany stiahnutý z rokovania, neskôr ho stiahol aj sám primátor mesta Jozef Šimko. Podľa poslanca v mestskom zastupiteľstve Štefana Baláža však netreba podceňovať starších obyvateľov, ktorí sledujú aj vysielanie mestského zastupiteľstva v lokálnej televízii. Ako vo februári ďalej spomenul, dva roky nemali mestské noviny a nikomu to nechýbalo. Podľa poslanca by mal postačovať informatívny mesačník, aj v zhľadom na výdavky.

Noviny zrušili poslanci bývalého mestského zastupiteľstva koncom roka 2012, namietali, že sa v nich neraz objavovali aj osočujúce články. Neskôr prijali štatút nového periodika, podľa primátora Jozefa Šimka bol však totalitný. Na odber novín sa mali občania prihlásiť na radnici a zaplatiť jedno euro. Záujem bol však veľmi slabý a prihlásila sa približne desiatka záujemcov.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články:

R. SOBOTA: O mestské noviny bol slabý záujem, teraz ich chcú vydávať bezplatne
Mestské noviny majú vyjsť najneskôr do júla, primátor to vidí pesimisticky

Mestské noviny idú opäť pred poslancov, majú sa dohodnúť na spôsobe ich vydávania

Namiesto mestských novín dostali Rimavskosoboťania do schránok príhovory
Poslanci prijali štatút novín. Podľa Végha budú demokratickejšie ako doteraz
Mestské noviny stále nevychádzajú. Podľa primátora je navrhnutý štatút totalitný
Poslanci ukončili vydávanie mestských novín, podľa niektorých sú tendenčné
O osude mestských novín poslanci stále nerozhodli
Mestské noviny majú v októbri skončiť, poslanci navrhujú novú formu vydávania


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross